آیا ارتباطی بین انزال متعدد و سرطان پروستات وجود دارد؟

437
0
اشتراک گذاری :

فراشفا: پروستات غده کوچک گردو مانندی است که نقش مهمی در انزال دارد. پروستات، مایع موجود در منی را تولید می کند و هنگامی که مرد انزال می کند کمک می کند این مایع خارج شود.

حدود ۱ مرد از هر ۷ مرد در ایالات متحده در طول عمر به سرطان پروستات مبتلا می شود. چون سرطان پروستات بسیار شایع است، آگاهی از عوامل خطرزا مهم است. در این مقاله بررسی می کنیم که آیا انزال متعدد می تواند احتمال خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهد؟

آیا ارتباطی بین انزال و سرطان پروستات وجود دارد؟

علیرغم مطالعات زیادی که انجام شده است، ارتباط بین انزال متعدد و کاهش ریسک سرطان پروستات قطعی نیست.

man-sitting-on-edge-of-bed-looking-stressed

در سال های اخیر تعدادی مقاله منتشر شده است که ادعا می کنند انزال مکرر می تواند ریسک ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهد. با اینکه این ادعاها ممکن است تیترهای احساسی به نظر آیند، ممکن است تا حدی به وسیله شواهد علمی تایید شود.

تحقیقات چه می گوید

طبق مطالعه انجام شده در سال ۲۰۱۶ و منتشر شده در مجله European Eurology، مردانی که به دفعات بیشتری انزال می کنند،‌ نسبت به آنهایی که به تعداد کمتری انزال می کنند،‌احتمال کمتری دارند که مبتلا به سرطان پروستات شوند.

تحقیق سال ۲۰۱۶ پیگیری مطالعه سال ۲۰۱۴ بود که به نتیجه مشابهی رسید. این مطالعات نشان دادند که ریسک ابتلا به سرطان پروستات در مردانی که ۲۱ بار یا بیشتر در ماه انزال می کنند ممکن است کاهش یابد. این نتیجه در مقایسه با مردانی بود که تنها ۴-۷ بار در ماه انزال می کردند.

مطالعات دیگر مدارک متضادی داشت. محققان توافق نداشتند که انزال متعدد احتمال دچار شدن مردان تمام سنین به سرطان پروستات را کمتر می کند.

مطالعه سال ۲۰۰۸ نشان داد که استمنای متعدد تنها با کاهش ریسک ابتلا به سرطان پروستات در مردان بالای ۵۰ سال مرتبط بود. محققان در این مطالعه دریافتند که مردان در دهه ۲۰ تا ۳۰ زندگی شان حقیقتاً در معرض ریسک بالای ابتلا به سرطان پروستات بودند.

در مقابل، مطالعه سال ۲۰۰۳ انجام شده در استرالیا نشان داد مردانی که به تعداد زیاد مانند جوانان انزال می کردند، میزان کمتر ابتلا به سرطان پروستات داشتند.

به تحقیقات بیشتری نیاز است

با بررسی تمام نتایج تحقیقات دردسترس، شواهد ممکن است به ارتباط بین تعداد بیشتر انزال و ریسک ابتلا مردان به سرطان پروستات اشاره داشته باشد.

باوجوداین، به علت نتایج ناسازگار و متضاد، تحقیقات بیشتری باید انجام شود تا مشخص شود آیا انزال متعدد ریسک ابتلا به سرطان پروستات را در مردان در تمام سنین کاهش می دهد یا خیر.

عوامل خطرزا

هر فرد باید ببیند چه عواملی ممکن است ریسک شان را برای ابتلا به سرطان پروستات افزایش دهد.

آگاه بودن از عوامل خطرزای سرطان پروستات می تواند به مردان کمک کند از احتمال دچار شدن شان به آن باخبر شوند.

به بیان انجمن تومور شناسی بالینی آمریکا، عوامل زیر احتمال ابتلای مردان به سرطان پروستات را بسیار محتمل می کند:

 • سن: با پیرتر شدن مردان،‌ ریسک ابتلای شان به سرطان پروستات افزایش می یابد. بیش از ۸۰ درصد موارد سرطان پروستات در مردان بالای ۶۵ سال اتفاق می افتد.
 • قومیت: سیاه پوستان نسبت به سفید پوستان احتمال بیشتری دارند که به سرطان پروستات مبتلا شوند و آنها ممکن است در سنین پایین تر به آن مبتلا شوند.
 • سابقه خانوادگی: مردان در معرض ریسک بالاتر ابتلا به سرطان پروستات قرار دارند درصورتیکه اقوام نزدیک مبتلا به این سرطان را داشته باشند.
 • ژنتیک: برخی تغییرات ژنتیکی ممکن است ریسک ابتلا به سرطان پروستات را افزایش دهد. تحقیق در مورد این عامل بالقوه در جریان است.
 • قرار گرفتن در معرض عامل نارنجی: سازمان امور کهنه سربازان ایالات متحده این ماده شیمیایی را که درطی جنگ ویتنام استفاده شد، در فهرست عوامل مرتبط با ایجاد سرطان پروستات دسته بندی کرده است.
 • برنامه غذایی: پژوهشگران فکر می کنند برنامه  غذایی مردان ممکن است بر ریسک ابتلا به سرطان پروستات موثر باشد، اما مطالعات قطعی نیستند. لازم است تحقیقات بیشتری در آینده در مورد این ارتباط احتمالی انجام شود.

کاهش دادن ریسک

ورزش منظم و متنوع ممکن است به کاهش ریسک ابتلا به سرطان پروستات کمک کند.

تحقیق انجام شده در سال ۲۰۱۴ نشان داد که موارد زیر به کاهش ریسک ابتلا به سرطان پروستات کمک می‌کند:

 • ترک سیگار
 • ورزش کردن منظم
 • مصرف مهارکننده‌های ۵-آلفا-ریداکتاز

بااینکه انجام دو تغییر سبک زندگی اول نسبتاً ساده است، سازمان غذا و داروی ایالات‌متحده آمریکا (FDA) مهارکننده‌های ۵-آلفا-ریداکتاز را برای پیشگیری از سرطان پروستات تائید نکرده است.

ایجاد تغییر در برنامه غذایی هم ممکن است به کاهش ریسک ابتلا به سرطان پروستات کمک کند. تحقیقات در این زمینه در حال انجام است، اما انجمن تومور شناسی بالینی آمریکا به یافته‌های زیر از مطالعات فعلی اشاره می‌کند:

 • برنامه‌های غذایی سرشار از چربی ممکن است ریسک ابتلا به سرطان پروستات را افزایش دهد.
 • برنامه‌های غذایی سرشار از میوه و سبزی ممکن است ریسک ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهد.

باوجوداین، ممکن است لازم باشد این ایجاد تغییر در برنامه غذایی برای اینکه تأثیری بر ریسک ابتلای مردان به سرطان پروستات داشته باشد،‌در سنین پایین‌تر صورت گیرد.

تشخیص در مراحل اولیه

سرطان پروستات را می‌توان با استفاده از آزمایش خون یا با آزمایش مقعدی در مراحل اولیه تشخیص داد. تشخیص زودهنگام سرطان می‌تواند احتمال درمان موفقی آمیز را بهبود بخشد.

آزمایش‌های خون ممکن است بهترین گزینه برای تمام مردان نباشد، چون ممکن است وضعیت‌هایی را نشان دهد که نیازمند درمان نباشد. برای مردان بالای ۵۰ سال فکر خوبی است که با پزشکان صحبت کنند ازنظر سرطان پروستات آزمایش شوند.

نتیجه‌گیری

تحقیقات احتمال ارتباط بین انزال متعدد و ریسک ابتلا به سرطان پروستات را نشان می‌دهد. بااین‌حال، تحقیقات بیشتری لازم است انجام شود تا بفهمیم که آیا انزال متعدد ریسک ابتلا به سرطان را برای مردان تمام سنین کاهش می‌دهد یا خیر.

چون تحقیقات در حال جریان است، برای مردان مهم است که به‌طور مرتب مطالب مربوط به سرطان پروستات را دنبال کنند و نگرانی‌هایشان را در میان بگذارند.نویسنده: لانا بورگس

مترجم:‌فریدون شیرمحمدلی

منبع:‌ medicalnewstoday؛ ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷

اشتراک گذاری :

نظر شما