آیا بدنسازی برای سلامتی خوب است؟

1722
0
اشتراک گذاری :

فراشفا: بدنسازی بیشتر یک ورزش بصری است؛ نادیده گرفتن فیزیک بدنی تحسین برانگیز یک بدنساز دشوار است و در کل دنیا قابل تشخیص است. هرچند این ورزشکاران ساعت های زیادی را در باشگاه می گذرانند و به برنامه های غذایی شان خوب می رسند، این ورزش چگونه بر سلامتی شان تاثیر می گذارد؟

انجام وزنه برداری شدید و تمرین قدرتی، بدنِ بدنسازان را تغییر می دهد و آنها را قوی تر و باریک تر می کند. ساختن توده ماهیچه نه تنها در کوتاه مدت برای سلامتی خوب است، بلکه فواید سلامتی بلند مدتی هم می تواند داشته باشد. برای مثال، به نوشته سایت LiveStrong، بالا رفتن سن با افت توده و قدرت ماهیچه های بدن همراه است که به سارکوپنیا (sarcopenia)، تحلیل طبیعی و عادی عضله مرتبط است. ساختن توده عضلانی در سنین پایین تر می تواند به آهسته کردن این تحلیل طبیعی ماهیچه کمک کند و عضلات را به مدت طولانی تری قوی نگاه دارد. در بلند مدت، ساختن عضله کمک می کند فرد به طور مستقل زندگی کند و در سال های پیری زندگی با کیفیت بهتری داشته باشد، هر چند جنبه های نامطلوب دیگری با پیری همراه است.

از میان فواید بدنسازی کمک آن به سلامت بهتر استخوان است. به نوشته سایت LiveStrong، تمرین مقاومتی مرتبط با بدن سازی بر استخوان ها فشار وارد و مجبور می کند انطباق پیدا کنند و قوی تر و متراکم تر شوند. این امر می تواند از شروع پوکی استخوان جلوگیری کند و موجب شود فرد کمتر مستعد شکستگی و ترک خوردگی استخوان شود.

متاسفانه، بااینکه بدنسازی می تواند برای سلامت استخوان و ماهیچه مفید باشد، اما می تواند برای سلامت کلی قلب مضر باشد. برای مثال، سایت how stuff works گزارش کرد که بلند کردن وزنه سنگین، مثلا بلند کردن بیش از نصف وزن کل بدن می تواند فرد را در معرض خطر پارگی آئورت، یک آسیب دیدگی قلب اغلب مرگبار قرار دهد. به هر حال، این خطر تنها در مورد کسانی است که وزنه های بیش از حد سنگین بلند می کنند. در مقادیر معتدل، تمرین قدرتی برای سلامت قلب و ریه بسیار مفید است و می تواند کارکرد هر دو این اعضای حیاتی را بهبود بخشد.

در کنار وزنه برداری، بدنسازی اغلب با اجرای برنامه غذایی شدید برای کمک به داشتن تا بدنی حد امکان باریک و تنومند مرتبط است. متاسفانه، به نوشته سایت Healthline، بسیاری از بدنسازان تمایل دارند مصرف کالری را محدود کنند و مصرف پروتئین را بالا ببرند و در عین حال دیگر ویتامین ها و مواد مغذی را کنار بگذارند. باوجوداین، داشتن برنامه غذایی ناسالم نباید بخشی از روال عادی بدن سازی باشد و پایبندی به برنامه غذایی سالم می تواند به دستیابی به اهداف نهایی بدن سازی کمک کند.

برخی بدنسازان ممکن است در تلاش برای تنومندتر و باریک تر شدن حتی نگاه تحریف شده ای از بدن شان را، موسوم به بدشکلی عضله (muscle dysmorphia) توسعه دهند. به گزارش بنیاد اختلال بدشکلی، افراد دچار بدشکلی عضله، دائم فکر می کنند که به اندازه مناسب عضلانی یا باریک نیستند و در نتیجه رفتارهای ناسالمی مانند صرف وقت بیش از حد در باشگاه را توسعه خواهند داد، به برنامه های غذایی ناسالم پایبند خواهند بود و اجبارا بدنشان را مقایسه و بررسی خواهند کرد.


نویسنده: دانا دووی (Dana Dovey)

مترجم: فریدون شیرمحمدلی

منبع: medicaldaily؛ ۶ سپتامبر ۲۰۱۶

برچسب هابدنسازی
اشتراک گذاری :

نظر شما