آیا رابطه جنسی ورزش محسوب می شود؟

942
0
اشتراک گذاری :

فراشفا: رابطه جنسی صرفا تجربه ای لذت بخش نیست، با توجه به اینکه برخی گزارش ها ادعا می کنند که این عمل دارای فواید سلامتی است که با فواید ورزش قابل مقایسه است.

در واقع، پاسخ فیزیولوژیکی به رابطه جنسی شبیه به پاسخ فیزیولوژیکی به ورزش است. مطالعات برجسته در دهه ۱۹۶۰ نشان داد که افرادی که رابطه جنسی داشتند افزایش در میزان تنفس، ضربان قلب و فشار خون شان داشتند.

اینها همه نشانه های این است که بدن در حال فعالیت در سرعت بالا، شبیه به آن چیزی است که در زمان ورزش تجربه می شود.

همین اواخر، این یافته ها را تعدادی از محققان با استفاده از وسایل بی سیم با دخالت کنندگی کمتر  و کوچک که رسیدن به نتایج واقعی تر را ممکن می سازد تکرار کردند.

باز هم، آنها افزایش قابل توجهی را در نشانگرهای استرس فیزیولوژیک، مانند ضربان قلب و فشار خون یافتند. با مقایسه این موضوع با آنچه که در زمان ورزش کردن اتفاق می افتد، آنها نشان دادند که فعالیت جنسی سطح متوسطی از استرس بدنی را – به اندازه ۷۵% ورزش حداکثر – ایجاد می کند.

اما در ضمن متوجه شدند که این سطوح استرس فیزیولوژیکی متناوب هستند. بیشتر زمان متوسط فعالیت جنسی ثبت شده (۳۳ دقیقه) در سطوح پایین تر استرس صرف شد. مطالعه ای که همین همین اواخر در مورد زوج های ناهمجنس خواه انجام شد، دوره ای از فعالیت جنسی را نشان داد که زمانیکه مصرف انرژی اندازه گیری شد، شبیه به فعالیت بدنی متوسط (مانند پیاده روی سریع) بود.couple-exercising

رابطه جنسی به نوعی شبیه به ورزش است

پس آیا رابطه جنسی ورزش است؟  هم نه و هم بله. بستگی به تعریف تان از ورزش دارد. اگر این دو را صرفا بر اساس تغییر فیزیولوژیکی که رخ می دهد مقایسه کنید پس جواب مثبت است، چون رابطه جنسی تغییری را در فیزیولوژی انسان شبیه به ورزش ایجاد می کند.

اما اگر باور دارید که ورزش، در بلند مدت، باید فیزیولوژی بدن را بهتر کند، پس احتمالا جواب منفی است. چون علت آن است که، برای بیشتر ما، رابطه جنسی به اندازه کافی طولانی نیست و نه به طور مرتب اتفاق می افتد تا تغییر فیزیولوژیکی واقعی در بلند مدت رخ دهد.

در ضمن، حقیقتا فواید دیگر ورزش را بررسی و آنها را با رابطه جنسی مقابله نکرده ایم. برای مثال، سلامت عضلانی را جز تشکیل دهنده اصلی سلامت فرد می دانند.

خیلی چیزها در مورد کسب سلامت عضلانی از طریق تمرین مقاومتی و تمرینات دیگر می دانیم. اما آیا رابطه جنسی به اندازه کافی بدن را تمرین می دهد که سلامت عضلانی را تغییر دهد؟

مطالعات مذکور در بالا تفاوت مشخصی را بین پاسخ های دریافتی از شرکت کنندگان مرد و زن گزارش کرده است. دلایل این اختلاف –  آیا مردان در طی رابطه جنسی از نظر بدنی در مقایسه با زنان فعال تر هستند یا اینکه وضعیت های جنسی مختلف فشار بیشتری را بر بدن انسان وارد می کند – باید مورد کاوش قرار گیرد.

ورزش چگونه بر رابطه جنسی و بالعکس اثر می گذارد

در بسیاری از موارد، ورزش می تواند برای رابطه جنسی هم مفید باشد. تحقیق در مورد تمرینات عضلات کف لگن در زنان دچار درد لگن، برای مثال، نشان داده است که با انجام این تمرینات کارکرد جنسی شان بهتر شده است. زنان کنترل، اعتماد به نفس بالا، و افزایش احساس و درد کمتر را گزارش کردند.

در حالیکه در مردان، تمریناتی که عضلات میاندوراهی در جلوی مقعد را به کار می گیرند به جلوگیری از انزال زودرس کمک می کنند.

و رابطه جنسی چه اثری بر ورزش دارد؟ آیا مثلا، ورزشکاران حرفه ای باید از انجام رابطه جنسی قبل از یک رقابت امتناع کنند؟

اگر به اندازه کافی بعد از رابطه جنسی معطل بشوند، جواب خیر است. نشان داده اند که رابطه جنسی هیچ اثر منفی بر عملکرد ورزشی ندارد اما اگر در مدت دو ساعت پس از رابطه در رقابت ورزشی شرکت کنید، می تواند اثر منفی بر بازیابی (برگشت به حالت اولیه) داشته باشد. یعنی بازیابی ورزشکار از یک دور ورزش به دور بعدی وقت بیشتری می برد.

پس اگر بخواهیم به این سوال که آیا رابطه جنسی واقعا ورزش است یا خیر جواب بدهیم، پاسخ “تا حدی” است. اما آن را می توانید خودتان امتحان کنید و ببینید احساس تان چگونه است.

————————————————————————————————————————————————————————————————

نویسنده: کِوین نتو،کارشناس فیزیوتراپی و علوم ورزش، دانشیار دانشگاه کورتین؛ ۱۱ آوریل ۲۰۱۶

مترجم: فریدون شیرمحمدلی

منبع: enca

اشتراک گذاری :

نظر شما