آیا ویتامین ث واقعاً به مقابله با عفونت‌ها کمک می‌کند؟

118
0
اشتراک گذاری :

فراشفا: هر وقت که بیمار می‌شوید توصیه اطرافیان مان معمولاً این است که سریع مقداری ویتامین ث بخوریم.

این توصیه به‌ویژه زمانی می‌شود که نشانه‌های سرماخوردگی یا آنفلوانزا را داشته باشیم.

اما اساس این توصیه سریع چیست و آیا مطالعات عینی آن را تائید می‌کنند؟

بر اساس اطلاعات ارائه شده از طرف وزارت بهداشت (مالزی), ویتامین ث ویتامینی محلول در آب است که برای ساخت کلاژن –پروتئینی که ساختار استخوان‌ها، غضروف، ماهیچه و رگ‌های خونی را شکل می‌دهد – مهم است.

این ویتامین همچنین به نگهداری و حفظ مویرگ‌ها، استخوان‌ها و دندان‌ها کمک می‌کند و به جذب آهن یاری می‌رساند.

علاوه بر آن، ویتامین ث عمل قدرتمند تثبیت رادیکال‌های آزاد را انجام می‌دهد، درنتیجه یک آنتی‌اکسیدان محسوب می‌شود.

وزارت بهداشت (مالزی) به‌طورکلی مصرف ۹۰ میلی‌گرم در روز را توصیه می‌کند، درحالی‌که برای زنان میزان توصیه شده ۷۵ میلی‌گرم است.

مواد غذایی سرشار از ویتامین ث بیشتر شامل میوه‌های تازه و سبزی‌های برگی – از سیب و پاپایا و کیل (kale) گرفته تا کلم و برگ‌های خردل است.

منابع دیگر شامل گوشت، ماهی، مرغ، تخم‌مرغ و محصولات لبنی است اما ویتامین ث موجود در این‌ها ناچیز است.

مؤسسات ملی سلامت ایالات‌متحده (NIH), دفتر اصلی دولت ایالات‌متحده مسئول تحقیق در مورد زیست داروها و سلامت عمومی می‌گوید که ویتامین ث برای ساخت کلاژن، ال- کارنیتین و برخی انتقال‌دهنده‌های عصبی موردنیاز است.

ویتامین ث در متابولیزه کردن پروتئین هم حیاتی است و در کمک به التیام زخم‌ها مهم است.

ویتامین ث

جدای از اینکه ویتامین ث خود یک آنتی‌اکسیدان است، نشان داده‌اند که این ویتامین دیگر آنتی‌اکسیدان‌های موجود در بدن ازجمله ویتامین ای (E) را احیا می‌کند.

به علت این واقعیات، در میان مردم عادی ویتامین ث به‌عنوان خط مقدم دفاع در برابر عفونت‌ها مشهور است.

اما انسان نمی‌تواند این ترکیب را بسازد. برای دریافت این ویتامین باید در برنامه غذایی‌مان غذاهای سرشار از آن را بگنجانیم. خوشبختانه، این ویتامین در بیشتر گیاهان و برخی حیوانات به‌وفور یافت می‌شود.

ویتامین ث به‌عنوان یک آنتی‌اکسیدان نقش مهمی در پلاسمای خون انسان دارد – عنصری مهم که بدن را در برابر عفونت و دیگر اختلالات خونی محافظت می‌کند.

ویتامین ث به‌طور کامل لیپیدهای پلاسما را در برابر آسیب قابل‌تشخیص پراکسیداتیو (peroxidative) ایجاد شده به‌وسیله برخی رادیکال‌ها محافظت می‌کند. ویتامین ث تنها آنتی‌اکسیدان پلاسما دارای توانایی انجام این کار است.

پژوهشی هم در این زمینه در حال انجام است که چگونه ویژگی آنتی‌اکسیدانی ویتامین ث می‌تواند بر آسیب رادیکال‌های آزاد بر بدن تأثیر بگذارد.

این آسیب‌های اکسیداتیو نقش مهمی را در بیماری‌هایی بازی می‌کند که بدن انسان را دچار رنج می‌کند.

اثر ویتامین ث بر مغز انسان برای استفاده از آن علیه بیماری‌های تحلیل برنده ذهنی و پیری را هم مطالعه کرده‌اند.

به‌هرحال، بر اساس نتیجه‌گیری گزارش سال ۲۰۱۴ بسیاری از مطالعات تنها همبستگی را بین فقدان ویتامین ث و استرس اکسیداتیو در برخی بیماری‌های شناختی نشان می‌دهد و نه این امر را که این ویتامین‌ها چگونه این مشکل را بهبود می‌دهند.

مطالعه دیگری که در سال بعد انجام شد نشان داد که اسید اسکوربیک – نام دیگر ویتامین ث – وقتی به‌عنوان عامل محافظت‌کننده در بیماران جهت درمان بیماری‌های تحلیل برنده اعصاب آزمایش شد در نتایج آزمایشگاهی مثبت ظاهر شد.

مشکلی که وجود دارد این است که چگونه این ماده را در زمان آزمایش بر روی موجودات زنده در برابر اکسایش سریع محافظت کنیم.

در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۷ انجام شد نشان دادند که ویتامین ث به نقش سد کنندگی پوست در برابر عوامل بیماری‌زا کمک می‌کند و فعالیت مهارکنندگی اکسیدانت را در سطح پوست افزایش می‌دهد که از پوست در برابر استرس اکسیداتیو محیطی محافظت می‌کند.

همچنین در سلول‌های بیگانه‌خوار تجمع می‌یابد که به نابودی میکرب‌ها کمک می‌کند.

ازنظر محافظت‌کنندگی، مطالعات فراوان در مقیاس بزرگ بر روی حیوانات نشان می‌دهد که ویتامین ث در پیشگیری، کوتاه کردن (دوره) و تسکین عفونت‌های مختلف نقش دارد.

مطالعات کنترل‌شده نشان می‌دهد که در برخی شرایط در زیرگروه‌های محدود جمعیت، ویتامین ث طول دوره سرماخوردگی و آنفلوانزا را کوتاه می‌کند و تسکین می‌دهد.

پنج آزمایش کنترل‌شده هم اثرات چشمگیری را علیه ذات‌الریه نشان داد.

بااینکه شواهد موجود در مورد توانایی‌های ویتامین ث به‌عنوان سدی مؤثر در برابر بیماری‌های شایع آن‌قدر فراوان یا قاطع نیستند که کارشناسان با قاطعیت بگویند که این ویتامین می‌تواند از عفونت‌ها پیشگیری کند، شواهدی که این توانایی را به‌اندازه کافی ارائه می‌کنند نویدبخش تضمین تحقیق بیشتر در این موضوع است.

ویتامین ث به‌عنوان معیاری پیشگیرانه، ایمنی کافی برای مصرف را دارد و مصرف منظم آن به‌عنوان مکمل هزینه زیادی ندارد. (البته برای مصرف با پزشک مشورت شود. مترجم)مترجم: فریدون شیرمحمدلی

منبع: star2؛ ۹ دسامبر ۲۰۱۸

برچسب هاویتامین ث
اشتراک گذاری :

نظر شما