اثرات کمبود ویتامین ب ۱۲ در صورت درمان نشدن چیست؟

113
0
اشتراک گذاری :

 

فراشفا:  دکتر دونالد هنسرود, مدیر برنامه زندگی سالم کلینیک مایو گفت: کمبود ویتامین ب ۱۲ می تواند موجب مشکلات عصب شناختی و روان شناخنی شود که «در صورت درمان نشدن می تواند پیشرفت کند و موجب آسیب برگشت ناپذیر شود». خوشبختانه, این کمبود را می توان به طور نسبتا آُسانی با مصرف قرص یا تزریق ویتامین جبران کرد.

ویتامین ب ۱۲ برای تولید مناسب سلول های قرمز خون, کارکرد اعصاب و ساخت دی ان ای لازم است. این ویتامین به طور طبیعی در ماهی, گوشت, تخم مرغ و محصولات لبنی و نیز در برخی غلات صبحانه غنی شده و فرآورده های مخمر خوراکی یافت می شود.

دکتر هنسرود گفت افراد کاملا گیاه خوار که از مصرف محصولات حیوانی اجتناب می کنند, در صورت مصرف نکردن مکمل ممکن است در طول زمان دچار کمبود ویتامین ب ۱۲ شوند. اما دو سوم موارد در سالمندان که مستعد هستند اتفاق می افتد, چون احتمال دارد مقادیر کافی ویتامین ب ۱۲ را از مواد غذایی جذب نکنند اما این افراد به طور روتین آزمایش نمی شوند.

نتایج کمبود ب ۱۲ می تواند موجب انواعی از نشانه ها شود که شامل خستگی, ضعف, یبوست, از دست دادن اشتها و کم شدن وزن است. نشانه های دیگر شامل مشکل در حفظ تعادل, افسردگی, سردرگمی, زوال عقل, ضعف حافظه و تلخی در دهان یا زبان است.کمبود ب ۱۲ ممکن است منجر به نوعی کم خونی به نام کم خونی مگالوبلاستیک شود که ممکن است بر اثر کمبود اسید فولیک, نوع دیگر ویتامین ب, اتفاق بیفتد. اگر در آزمایش های خون, کم خونی تشخیص داده شود, میزان هر دو ویتامین باید چک شود.

به هر حال در صورت نبود کم خونی, نشانه های عصب شناختی ممکن است اتفاق بیفتد. برای اجتناب از آسیب به طور بالقوه برگشت ناپذیر, درمان زودهنگام حیاتی است.

افراد پیر مستعد کمبود ب ۱۲ هستند چون ممکن است دچار کاهش ترشح اسید هیدروکلریک در معده شان شوند که این امر جذب ب ۱۲ را دشوار می کند.

افراد دیگر مستعد کمبود ویتامین ب ۱۲ عبارتند از: افراد دچار اختلالات معدی روده ای مانند بیماری سلیاک یا بیماری کرون؛ افرادی که وزن کم کرده اند یا تحت عمل جراحی معدی روده ای قرار گرفته اند؛ و افرادی که برخی داروهای اسید رفلاکس  یا داروی دیابت, متفورمین مصرف می کنند. افراد مبتلا به کم خونی پرنیشیوز هم, که تا ۲ درصد افراد پیر را تحت تاثیر قرار می دهد, مستعد هستند.نویسنده: رونی کارین رابین

author-roni-caryn-rabin-thumbLarge-v2

 

 

 

 

 

مترجم: فریدون شیرمحمدلی

منبع: سایت نیویورک تایمز؛ ۳۰ نوامبر ۲۰۱۸

اشتراک گذاری :

نظر شما