ارتباط‌های چندگانه بین رابطه جنسی و استرس

اشتراک گذاری :

فراشفا: آیا رابطه جنسی می‌تواند یک تکنیک کنترل استرس باشد؟ بله!

رابطه جنسی و استرس از بسیاری جهات باهم مرتبط هستند. بیشتر ما به‌طور غریزی از قبل از این موضوع آگاهیم و وقتی یک یا دو هفته پراسترس میل جنسی‌مان را از بین می‌برد آن را به‌وضوح حس می‌کنیم؛ اما هرچند استرس می‌تواند در ایجاد میل پایین نقش داشته باشد، رابطه جنسی می‌تواند تسکین دهنده عالی استرس باشد.

در ادامه برخی تحقیقات درزمینهٔ استرس و رابطه جنسی ارائه می‌شود.

رابطه جنسی خوب و خُلق خوب

در مطالعه‌ای که در دانشگاه ایالتی آریزونا بر روی ۵۸ زن میان‌سال انجام شد، محبت فیزیکی یا رفتار جنسی با شریک به‌طور قابل‌توجهی پیشگویی‌کننده خُلق منفی و استرس کمتر در روز بعد بود. به بیان ساده، محققان دریافتند که رابطه جنسی و صمیمیت فیزیکی موجب شد زنان استرس کمتری را احساس کنند و روز بعد خُلق بهتری داشته باشند.

خُلق خوب و رابطه جنسی خوب

همان مطالعه نشان داد که در حالت خُلق خوب بودن پیشگویی‌کننده محبت فیزیکی بیشتر و فعالیت جنسی با شریک در روز بعد بود که نشان داد ارتباط کنترل رابطه جنسی – استرس دوطرفه کار می‌کند: رابطه جنسی می‌تواند موجب احساس استرس کمتر شود و داشتن استرس کمتر (یا حداقل در حالت خُلق خوب بودن) می‌تواند موجب رابطه جنسی بیشتر شود.

رابطه جنسی و فشارخون

در مطالعه‌ای دیگر فشارخون شرکت‌کنندگان به‌عنوان معیار پاسخ‌های استرس در طی سخنرانی عمومی یا در حال چالش با مسائل ریاضی – وضعیت‌هایی که اغلب استرس ایجاد می کند – بررسی شد. نشان داده شد که افرادی که به‌تازگی رابطه جنسی داشتند معمولاً فشارخون پایه پایین‌تری هم داشتند؛ کمتر از میزان افزایش فشارخونی که در وقایع استرس‌زا، یا هر دو اتفاق می‌افتد.

این یافته‌ها حاکی از آن است که برقراری رابطه جنسی می‌تواند موجب پاسخ به استرس کمتر در طی وضعیت‌های چالش‌انگیز شود که چیز خوبی است.

رابطه جنسی و پاسخ به استرس

در راستای این موارد، در مطالعه‌ای دیگر ضربان قلب و سطوح کورتیزول زنان به‌عنوان معیار پاسخ به استرس بررسی شد و دریافتند که زنان پس از «تماس بدنی مثبت» با شریک پاسخ به استرس کمتری را نشان دادند. حمایت عاطفی به‌تنهایی تأثیر مشابه را نداشت.

ارگاسم و سلامتی

خودِ ارگاسم فواید زیادی برای سلامتی و تسکین استرس دارد.

جدای از این یافته‌های علمی، رابطه جنسی مؤلفه‌های کنترل استرس بدیهی را داراست. رابطه جنسی، علاوه بر دور کردن مؤثر ذهن از نگرانی‌ها برای مدت‌زمان مناسب، برخی از دیگر فواید کنترل استرس را هم ارائه می‌کند:

تنفس عمیق

این نوع تنفس عمیق و آرامش‌بخش بدن را آرام می‌کند، تنش را آزاد می‌کند و احساس استرس را کاهش می‌دهد.

حس لمس (نوازش)

مطالعات نشان می‌دهند که ماساژ می‌تواند تسکین‌دهنده استرس عالی باشد. درواقع، لمس (نوازش) را برای سلامت عاطفی‌مان نیاز داریم؛ مطالعات همچنین نشان می‌دهند که کودکانی که به‌اندازه کافی لمس (نوازش) نمی‌شوند ممکن است رشد نکنند و لمس (نوازش) کردن تا بزرگ‌سالی مهم است.

حمایت اجتماعی

افرادی که گریزگاه اجتماعی حمایت کننده دارند معمولاً استرس را بهتر کنترل می‌کنند، طولانی‌تر عمر می‌کنند و از سلامت کلی بیشتر بهره مند می‌شوند. نوع صمیمیت عاطفی که رابطه جنسی می‌تواند به فراهم کردن آن کمک کند برای شما خوب است!

اندورفین‌ها

فعالیت جنسی اندورفین‌ها و دیگر هورمون‌های ایجادکننده احساس خوب را آزاد می‌کند. (ممکن است از تعداد آن‌ها و کاری که انجام می‌دهند متعجب شوید.)

تمرین جسمانی

بسته به سطح اشتیاقتان، می‌توانید کالری‌های زیادی را در حین رابطه جنسی بسوزانید و از فواید کنترل استرس ورزش هم بهره‌مند شوید.

متأسفانه، افراد زیادی درمی‌یابند که وقتی استرس دارند، میل جنسی‌شان آسیب می‌بیند.

منابع:
Brody S. Blood pressure reactivity to stress is better for people who recently had penile-vaginal intercourse than for people who had other or no sexual activity. Biological Psychology. February, 2006.

Burleson MH, Trevathan WR, Todd M. In the mood for love or vice versa? Exploring the relations among sexual activity, physical affection, affect, and stress in the daily lives of mid-aged women. Archives of Sexual Behavior, June 2007.

Ditzen B, Neumann ID, Bodenmann G, von Dawans B, Turner RA, Ehlert U, Heinrichs M.Effects of different kinds of couple interaction on cortisol and heart rate responses to stress in women. Psychoneuroendocrinology. June, 2007.


نویسنده: الیزابت اسکات،MS

مترجم: فریدون شیرمحمدلی

منبع: verywell؛  بروز شده در تاریخ ۲۴ اوت ۲۰۱۶

اشتراک گذاری :

نظر شما