اینها می توانند به کلیه های شما آسیب برسانند

548
0
اشتراک گذاری :

493ss_thinkstock_rf_photo_of_grilled_striploin_steak

خوردن پروتئین بیش از حد

پروتئین برای یک برنامه غذایی، اساسی است. اما اگر کلیه های تان درست کار نمی کنند، خوردن بیش از اندازه آن می تواند فشار زیادی بر آنها وارد کند. به پزشک تان مراجعه کنید. ممکن است لازم باشد وعده های کوچک تری از انواع مختلف پروتئین را بخورید. تخم مرغ، ماهی، لوبیا چیتی و آجیل ها همه منابع خوب پروتئین هستند.

493ss_thinkstock_rf_photo_of_man_hand_reaching_for_salt

نمک

در برخی افراد، مصرف نمک بسیار زیاد می تواند فشار خون را بالا ببرد و آسیب به کلیه را تسریع کند. همچنین ممکن است منجر به ایجاد سنگ های کلیه شود که می تواند باعث حالت تهوع، درد شدید و ادرار کردن پرزحمت شود.

493ss_thinkstock_rf_photo_of_woman_smoking_a_cigarette

کشیدن سیگار

کشیدن سیگار نه تنها می تواند فشار خون و دیابت نوع ۲ را – دو عامل اصلی بیماری کلیه – بدتر کند، بلکه با داروهایی هم که برای درمان آن استفاده می شود تداخل ایجاد کند. کشیدن سیگار جریان خون به کلیه ها را هم کند می کند و می تواند باعث مشکلات کلیه در افرادی شود که قبلا دچار بیماری کلیه هستند.

مصرف الکل

در افرادی که زیاد الکل مصرف می کنند، ریسک ابتلا به بیماری کلیه دو برابر است. اما مصرف زیاد الکل به یک باره می تواند باعث “آسیب دیدگی شدید کلیه ” شود. این امر می تواند باعث صدمه شدید به کلیه شود و ممکن است نیاز به انجام دیالیز باشد.

493ss_thinkstock_rf_photo_of_couple_eating_in_a_restaurant

نوشابه های گازدار

اگر دو یا چند نوشابه گازدار رژیمی در روز بخورید، ممکن است احتمال ابتلا به بیماری کلیه در شما بسیار بیشتر شود. در یک مطالعه، کارایی کلیه های زنانی که نوشابه های گازدار رژیمی می خوردند، پس از ۲۰ سال در مقایسه با دیگر زنان، ۳۰% کمتر بود. نوشابه های شیرین شده با شکر اثر مشابه نداشت.

493ss_thinkstock_rf_photo_of_sweating_young_man_with_towel

کم آبی بدن

کلیه ها برای کار کردن مناسب به آب نیاز دارند. نخوردن آب کافی – بویژه اگر این امر زیاد اتفاق بیفتد – می تواند باعث آُسیب دیدگی کلیه شود. از کجا باید بدانید که آب کافی می خورید؟ رنگ ادرارتان باید زرد روشن باشد.

493ss_thinkstock_rf_photo_of_ibuprofen_pills

داروهای مسکن

در صورتیکه داروهای مسکن، مانند داروهای فروش بدون نسخه استامینوفن، آسپیرین و ایبوپروفن – می تواند به کلیه آسیب بزند. اما این ضرورتا به این معنا نیست که باید با آن کنار بیایید. در مورد نوع دارو و میزانی که مصرف می کنید با پزشک تان صحبت کنید تا بررسی کند می تواند داروی دیگری تجویز کند.

مواد مخدر غیرقانونی

مصرف کوکایین، هروئین یا متامفتامین به طرق گوناگون می تواند به کلیه آسیب بزند. برخی از این مواد مخدر می تواند موجب فشار خون بالا – یکی از علل اصلی بیماری کلیه- هم بشود.

5-benefits-of-aerobic-exercise-for-brain-health

تمرین بیش از حد

تمرین کردن بیش از حد برای مدت زمان بسیار طولانی می تواند باعث rhabdomyolysis شود، وضعیتی که در آن بافت عضلانی آسیب دیده خیلی سریع تحلیل می رود. در این حالت موادی وارد خون می شود که می تواند به کلیه ها آسیب بزند و کار آنها را مختل کند. تمرین را بیش از اندازه انجام ندهید. تمرینات را بتدریج زیاد کنید – به یک باره تمرینات را شدیدتر نکنید. اگر ممکن است، از تمرین کردن در گرما و رطوبت زیاد اجتناب کنید. اگر درد ماهیچه دارید یا رنگ ادرار تان تیره است به پزشک مراجعه کنید.

493ss_getty_rf_steroids_close_up

استروییدهای بدن سازی

برخی افراد برای حجیم کردن عضلات، استرویید های آنابولیک – داروهایی که مانند هورمون مردانه تستوسترون عمل می کنند، مصرف می کنند. اما این مواد می توانند در قسمت هایی از کلیه که خون را تصفیه می کند، آسیب هایی ایجاد کند. این امر موجب می شود قسمت های مختلف بدن ملتهب شود، پروتئین موجود در خون از دست برود و کلسترول بدن بالا برود.

493ss_thinkstock_rf_man_with_heartburn_pain_close_up

داروهای سوزش سردل

داروهای موسوم به مهار کننده های پمپ پروتون (PPIs)، که اسید معده را کاهش می دهند، در صورت مصرف طولانی مدت می توانند باعث التهاب کلیه ها شوند. برخی مطالعات حاکی از آن است که مصرف زیاد این نوع داروها هم احتمال دچار شدن به بیماری کلیه بلند مدت را بیشتر می کند. اگر نگران این موضوع هستید، از پزشک بخواهید نوع دیگری از داروی مقابله با سوزش سردل را که ممکن است برای شما مناسب تر باشد تجویز کند.

493ss_thinkstock_rf_strep_throat_doctor

گلودرد استرپتوکوکی

وقتی دچار این عفونت می شوید، بدن پروتئین هایی موسوم به آنتی بادی ها را برای مبارزه با آن تولید می کند. آنتی بادی های اضافی می تواند در قسمت های تصفیه کننده کلیه ها نشست کند و آنها را متورم کند. این کار معمولا زیاد طول نمی کشد، اما در برخی افراد آسیب دیدگی کلیه ممکن است همیشگی باشد. اگر فکر می کنید گلودرد استرپتوکوکی دارید، در سریع ترین زمان ممکن به پزشک مراجعه کنید.

 

SOURCES:

CDC: “Smoking and Diabetes.”

Mayo Clinic: “High blood pressure (hypertension).”

National Kidney Foundation: “Alcohol and Your Kidneys,” “Say No to That Diet Soda?” ”The Right Diet May Help Prevent Kidney Disease,” “Smoking and Your Health,” “Which Drugs are Harmful to Your Kidneys?” “Acid Reflux and Proton Pump Inhibitors,” “Focal Segmental Glomerulosclerosis.”

National Institutes of Health: “Carbonated Beverages and Chronic Kidney Disease,” “Mechanisms by Which Dehydration May Lead to Chronic Kidney Disease.”

World Action on Salt & Health: “Salt and the kidneys.”

Journal of the American Society of Nephrology: “Development of Focal Segmental Glomerulosclerosis after Anabolic Steroid Abuse.”

American Gastroenterological Association: “How to Talk with Patients about PPIs and Chronic Kidney Disease.”

Cleveland Clinic: “Glomerular Diseases.”

The Kidney Fund: “How Can I Prevent Glomerulonephritis?”

The Ochsner Journal: “Rhabdomyolysis: Pathogenesis, Diagnosis, and Treatment.”

U.S. National Library of Medicine PubMed Health: “Rhabdomyolysis.”

 


مرور توسط: دکتر مینش خاطری (Minesh Khateri)

مترجم: فریدون شیرمحمدلی

منبع: webmd ؛۱ اکتبر ۲۰۱۶

اشتراک گذاری :

نظر شما