بزرگ فکر کنید … و بعد بزرگ‌تر فکر کنید

429
0
اشتراک گذاری :

فراشفا: مهم است که رؤیاهای بزرگی برای آینده‌تان داشته باشید. هرچه باشد برنامه‌ریزی نکردن، برنامه‌ریزی برای شکست است. پس اگر نمی‌توانید برای آینده‌تان بزرگ فکر کنید، آینده بسیار بزرگی نخواهید داشت. بزرگ، البته به معنی رؤیایی است که شما را به فراتر از جایی می‌برد که امروز هستید.

موفقیت را می‌توان به‌صورت های مختلف تعریف کرد و من نمی‌گویم آن را چطور تعریف کنید. بلکه صرفاً می‌گویم تعریف خودتان را از موفقیت داشته باشید و میله‌های پرش برای آن را بالاتر ببرید.

چیزی که در طول سال‌ها یاد گرفتم این است که وقتی بزرگ فکر می‌کنید، درواقع کوچک فکر می‌کنید. همیشه چیزی بزرگ‌تر از بزرگ هم هست.

وقتی تقریباً ۲۵ ساله بودم، فکر می‌کردم بزرگ فکر می‌کنم؛ اما وقتی الآن به گذشته نگاه می‌کنم، درمی‌یابم که «واو، آیا کوچک فکر می‌کردم! چقدر بد که بزرگ‌تر فکر نمی‌کردم. اگر بزرگ‌تر فکر می‌کردم کارهای بیشتری را انجام می‌دادم و سریع‌تر انجام می‌دادم.»

این حرف، امروز به چه معنی است؟ معنی آن این است که افکار بزرگ من برای امروز آینده‌ام احتمالاً کوچک هستند. درنتیجه، لازم است در مورد آنچه تلاش دارم انجام دهم قبل از اینکه انجام آن را شروع کنم، بزرگ‌تر فکر کنم.

پس چیزی را که آخرین فکر بزرگتان بود انجام ندهید. در عوض، بزرگ‌تر فکر کنید. از خودتان بپرسید: «چه چیزی حتی از چیزی که فکر می‌کنم بزرگ‌تر است، چون این همان چیزی است که واقعاً می‌خواهم انجام دهم.» این شیوه‌ای است که میله پرش را برای خودتان بالاتر می‌برید.

همین الآن، در مورد رفتن به تعطیلات فکر کنید و در مورد آن بزرگ فکر کنید. برای لحظه‌ای در مورد آن تأمل‌کنید. تعطیلات بزرگ شما چه فرقی با تعطیلات بزرگی که سر ریچارد برانسون و بیل گیتس برنامه‌ریزی کرده‌اند دارد؟ بله آن‌ها احتمالاً پول بیشتری نسبت به شما در می‌آورند، اما آیا ممکن است علت این امر به این خاطر باشد که آن‌ها می‌توانند در مورد پول در آوردن بزرگ‌تر فکر کنند؟ حرف من این است که همیشه بزرگ‌تر از بزرگ هم هست. اگر نتوانید آن را تصور کنید، هیچ‌وقت به آن دست نخواهید یافت.

وقتی داشتم آخرین کتابم به نام Flash Foresight را می‌نوشتم، مثل هر نویسنده دیگری روی این سیاره بودم. می‌خواستم کتابم پرفروش‌ترین کتاب معرفی‌شده در نیویورک‌تایمز باشد؛ اما بعد بزرگ‌تر فکر کردم: می‌خواستم پرفروش‌ترین کتاب معرفی‌شده در وال‌استریت ژورنال،‌در صدر پرفروش‌های سایت آمازون و در صدر هر فهرست معروفی باشم. در این نقطه، چیزی برای بیشتر ما اتفاق می‌افتد که در آن واقع‌گرا می‌شویم. در این مورد بیشتر نویسندگان بزرگ فکر خواهند کرد و بعد با گفتن این حرف به خودشان که می‌دانم که اگر واقع‌گرایانه فکر کنم، نمی‌توانم این کار را انجام دهم. بهتر است واقعیت را بپذیرم … فقط یک نفر می‌تواند در صدر پرفروش‌های سایت آمازون و نیز نیویورک‌تایمز و وال‌استریت ژورنال قرار بگیرد.» کوچک فکر می‌کنند. به‌این‌ترتیب آن‌ها کوچک فکر می‌کنند و به چیزی کمتر دست می‌یابند.

در طول دهه‌ها، آموخته‌ام که هدف یا رؤیا را بزرگ‌تر کردن جواب می‌دهد! اگر نتوانید آن را در چشم ذهنتان ببینید نمی‌توانید آن را انجام دهید. در مثال نوشتن کتاب، گفتم، نه‌تنها می‌خواهم کتاب Flash Foresight  را پرفروش‌ترین کتاب معرفی‌شده در نیویورک‌تایمز و وال‌استریت ژورنال کنم،‌بلکه همچنین می‌خواهم آن را در صدر آمازون در هر دسته‌بندی قرار دهم؛ و نمی‌خواهم کتابم تنها در سایت آمازون در ایالات‌متحده در صدر باشد بلکه می‌خواهم در صدر آمازون در اروپا هم باشد؛ و نه‌تنها این،‌بلکه می‌خواهم پرفروش‌ترین کتاب در آسیا هم باشد. درواقع، می‌خواهم یک کتاب خواندنی واجب در کل جهان باشد.»

وقتی کم‌کم بزرگ‌تر از بزرگ را دیدید، پس‌ازآن باید از خودتان بپرسید، استراتژی‌های انجام بزرگ‌تر از بزرگ کدامند؟ چه ویژگی‌های برای انجام هدف بزرگ‌تر از بزرگم لازم است؟ وقتی این بینش را داشتید و سؤال‌”چه ویژگی‌های لازم است» را پرسیدید،‌مسیر رسیدن به آنجا روشن می‌شود.

woman-thinking_0

در مورد من،‌ نه‌تنها کتاب من در این فهرست‌های پرفروش جای گرفت و جایگاه اول را در سایت آمازون برای مدت‌زمان طولانی در هر دسته‌بندی به دست آورد، بلکه جایگاه اول در آمازون در کشورهای دیگر را هم تصاحب کرد و پرتیراژترین روزنامه در چین صفحه‌ای کامل را به کتاب من اختصاص داد. امروز، خوشحالم که بگویم این کتاب، کتاب خواندنی واجب برای مدیران اجرایی ۵۰۰ شرکت برتر از نگاه مجله فورچن است.

در طول سال‌ها، این اصل را برای چیزهایی بیشتر از کتاب استفاده کرده‌ام. برای مثال شش شرکت نوآور ‌از هواپیمای آزمایشی گرفته تا گوشی‌های هوشمند و برنامه‌های تبلت، همه بدون سرمایه‌گذار را تأسیس کرده‌ام. سه مورد آن‌ها در سال اول در ایالات‌متحده پیشتاز بودند.

حدس می‌زنم که شما هم خودتان مثال‌هایی را دارید که بزرگ و بعد بزرگ‌تر فکر کرده‌اید و نتایجی داشته است که شما را به مرحله‌ای جدید رسانده است.

فکر بزرگ‌تر از بزرگ امروزتان چیست؟ این اصل را می‌توانید در مورد هر چیزی از تعطیلات گرفته تا تأسیس یک شرکت به‌کارگیرید. اگر الآن به دنبال شغلی هستید، احتمالاً به‌جای یک شغل باید به فکر یک حرفه باشید؛ و اگر یک حرفه دارید احتمالاً باید بزرگ‌تر فکر کنید؛ و این یعنی اینکه، «پیشه واقعی من چیست؟ برای انجام چه‌کاری در این سیاره قرار داده شدم؟ آن تنها چیز چیست که اهمیتی ندهم دوشنبه است یا جمعه، به این دلیل که از آنچه هرروز انجام می‌دهم لذت می‌برم.»

پس بزرگ فکر کنید و بعد می‌فهمید که کوچک فکر کرده‌اید. قبل از انجام کار بزرگتان، نگاه کنید کار بزرگ‌تر چیست و در عوض آن را انجام دهید. هنگام انجام دادن آن، درمی‌یابید که آینده‌تان بسیار شگفت‌انگیزتر از گذشته‌تان و حتی شگفت‌انگیزتر از آنچه فکر می‌کردید، خواهد شد.

 

نویسنده: دانیل بوروس

مترجم: فریدون شیرمحمدلی

منبع: huffingtonpost

اشتراک گذاری :

نظر شما