بیماری دردناکی که رابطه جنسی را در زنان از بین می برد

1439
0
اشتراک گذاری :

فراشفا: اگر در قسمت فرج خود درد دارید، در این مورد تنها نیستید. حدود ۱۶ درصد زنان دچار درد فرج می شوند که بیشتر از سه ماه طول می کشد و باعث از بین رفتن رابطه جنسی  در زنان می شود. این افراد احتمالا دچار بیماری موسوم به ولوودینی (vulvodynia) هستند.

 در این بیماری تبعیضی وجود ندارد. این بیماری در زنان تمام سنین و قومیت ها، بدون توجه به تحصیل، رنگ پوست، اولویت جنسی یا وضعیت رابطه رخ می دهد.

این درد می تواند شدید باشد و معمولا آن را به صورت دردی مانند فرو کردن خنجر، سوزش یا دردی مانند بریدن چاقو توصیف می کنند. ممکن است تنها زمانی که فرج تحریک می شود اتفاق بیفتد، مثلا در تماس با لباس یا تلاش برای دخول، یا درد آن می تواند دائمی باشد. تعجبی ندارد که ولوودینی می تواند شدیدا بر کیفیت زندگی زن اثر بگذارد و باعث از بین رابطه رابطه جنسی آن زن شود.

ولوودینی و هزینه های آن

فرج (vulva) به اندام های جنسی بیرونی زنان اشاره دارد: یعنی کلیتوریس، لب های فرج، سوراخ واژن و غده های بارتولن، که لغزنده ساز طبیعی را برای  واژن تامین می کند. فرج دارای تعداد زیادی عصب های تخصصی است و هنگام تحریک مناسب ایجاد لذت می کند.

وقتی پسوند “-dynia” در انتهای واژه قرار می گیرد به معنی درد است. Vulva هم به معنی فرج است. پس vulvodynia (ولوودینی) به طور تحت اللفظی به معنی “فرج دردناک” است. اگر در ناحیه فرج در هر جایی از کلیتوریس، مقعد و لب های فرج گرفته تا کشاله ران درد دارید، و اگر آسیبی آشکار یا عفونتی وجود نداشته باشد، در این صورت مبتلا به ولوودینی هستید.

سه زن از هز ۲۰ زن در طول زندگی دچار این مشکل خواهد شد و هزینه آن بسیار زیاد است. بیماران اغلب در پوشیدن زیرپوش، نشستن یا استفاده از تامپون ها دچار مشکل می شوند.

زنان مبتلا به وولودینی اغلب با رابطه جنسی دچار رنج می شوند. برخی وقتی درد بیش از حد تحمل ناپذیر می شود، راه هایی را برای پایان دادن به رابطه شان می یابند. آنها ممکن است آنقدر در مورد این حالت خجالت زده شوند که آن را به شریک شان نمی گویند و یا نمی گویند به این دلیل است که می خواهند جدا شوند.

در مورد هزینه های آن، با استفاده از شواهد بدست آمده از مطالعه ای در ایالات متحده، ولودینی بیش از ۲ میلیارد دلار در سال برای استرالیا هزینه ایجاد می کند. متاسفانه علت ایجاد کننده آن را نمی دانیم.

علت های مورد ظن

زنان دچار ولوودینی در تمام قسمت های بدن شان، و نه فقط در فرج حساس هستند. اینها معمولا بیماری های دردناک دیگری مانند سندروم روده تجریک پذیر دارند. این امر دلالت بر ایجاد تغییراتی در مراکز پردازش اطلاعات مغز دارد که در این زنان ایجاد درد می کند.

در ضمن زنان دچار ولوودینی سطوح بالاتر نشانگر های التهابی را در خون شان – بخشی از پاسخ ایمنی – نسبت به زنان غیر مبتلا دارند. احتمال اینکه اینها عفونت های مکرر برفک و داشتن بیماری آمیزشی را گزارش کنند بیشتر است. این امر برخی محققان را وا می دارد که فکر کنند رابطه احتمالی بین عفونت های قبلی و التهاب وجود دارد.

التهاب می تواند رشد عصب در ناحیه فرج را تحریک کند – که ممکن است دلیل حساس شدن بیش از حد فرج در ولووینی باشد. اما دختران می توانند قبل از گزارش برفک دچار ولووینی شوند، پس موضوع به این سادگی هم نیست.

عوامل روانی هم نقش دارند، همانگونه این عوامل در هر حالت دردی نقش دارند. اختلال عملکرد جنسی مرتبط با ولوودینی ممکن است افسردگی را افزایش دهد، که این امر ممکن است مثلا موجب اختلال عملکرد جنسی شود. با وجود این، برخی از زنان نشانه هایی از ولوودینی را برای اولین بار به دنبال ضربه روانی، مانند مرگ یکی از والدین، شریک یا دوست گزارش می کنند.

بسیاری از زنان در طی یائسگی دچار ولوودینی می شوند، که بر احتمال نقش داشتن هورمون ها اشاره دارد. ممکن است علت ژنتیکی هم داشته باشد، چون احتمال زیادی هست که زنان، در صورتیکه کسی در خانواده شان مبتلا به آن است یا بوده است دچار آن شوند.

اگر درد فرج دارید چکار باید بکنید؟

اگر مظنون هستید که دچار ولوودینی هستید، اولین کار تان باید مراجعه به پزشک عمومی و تقاضای ارجاع به متخصص بیماری های زنان یا متخصص فرج علاقمند به درمان بیماری های دردناک باشد.

تحقیق در زمینه شناخت ولوودینی بسیار عقب تر از تحقیق در مورد بیماری های دردناک مزمن مانند کمر درد است،یعنی اینکه انتخاب های درمان کمتری در دسترس است. اما متخصص تان درمان هایی را که برای شما مناسب است پیشنهاد خواهد کرد.

برنامه درمانی اغلب شامل داروها، توصیه در زمینه تدابیر مدیریت و ارجاع به دیگر متخصصان سلامتی مانند فیزیوتراپیست ها یا روانشناس هاست. درمان هایی مانند ماساژ ماهیچه های کف لگن و آموزش کمک به کاهش سفتی در این ناحیه هم می تواند مفید باشد.

بر اساس مشاهدات غیر علمی، چیزهایی می دانیم که می توان در خانه برای کاهش درد انجام داد. بسیاری از زنان با استفاده از کمپرس سرد یا پنکه ای که مستقیم به طرف فرج می وزد تسکین می یابند. از صابون ها یا مایع شستشوی بدن برای تمیز کردن فرج استفاده نکنید و در عوض از چیزی مانند مایع شستشوی عاری از صابون Dermeze یا فقط آب استفاده کنید.

در طی رابطه جنسی مطمئن شوید این قسمت به خوبی لغزنده می شود، اما برخی لغزنده ساز های تجاری ممکن است نشانه ها را بدتر کند. جایگزین های طبیعی، روغن بادام و روغن نارگیل است.

هیچ زنی نباید در سکوت رنج ببرد یا به خاطر نشانه هایش خجالت زده شود. بنیاد درد لگنی استرالیا (Pelvic Pain Foundation of Australia) مکانی عالی برای یافتن اطلاعات بیشتر در زمینه ولوودینی و دیگر بیماری های دردناک لگن است.


نویسندگان: جین چالمرز؛ لوریمر موسلی؛ ۴ ژوئن ۲۰۱۶

جین چالمرز(Jane Chalmers)، مدرس فیزیوتراپی در دانشگاه وسترن سیدنی و لوریمر موسلی (Lorimer Moseley)، استاد علوم اعصاب بالینی و مدیر بنیاد در رشته فیزیوتراپی، در دانشگاه ساوث استرالیا است.

مترجم: فریدون شیرمحمدلی

منبع: nzherald


برچسب هاولوودینی
اشتراک گذاری :

نظر شما