بی‌تحرکی: بیماری قرن بیست و یکم

457
0
اشتراک گذاری :

فراشفا: بخش زیادی از جمعیت جهان در اداره‌ها کار می‌کنند، یعنی هرروز حداقل ۸ ساعت جلوی رایانه می‌نشینند. فعالیت بدنی نداشتن در طول روز می‌تواند موجب مشکلات سلامتی زیادی از بیماری‌های قلبی عروقی گرفته تا دیابت، برخی انواع سرطان، فشارخون بالا و اختلالات دستگاه عضلانی اسکلتی شود.

طبق تحقیقات جدید سازمان بهداشت جهانی ((WHO، فعالیت بدنی ناکافی موجب مرگ ۳٫۲ میلیون نفر در سال می‌شود و احتمال ریسک مرگ افراد بی‌تحرک نسبت به افراد دارای تحرک بدنی، ۲۰ تا ۳۰ درصد بیشتر است.

سما آتیلا، دارای دکترای پزشکی از دانشگاه Hacettepe،‌ گفت که فعالیت بدنی ناکافی یکی از عوامل خطرزای اصلی در میان علل مرگ در جهان است.

او گفت:‌«پیش‌بینی می‌شود که علت ۲۱ تا ۲۵ درصد سرطان‌های پستان و کولون، ۲۷ درصد دیابت و ۳۰ درصد بیماری‌های قلبی ایسکمیک عمدتاً تحرکی بدنی باشد.

آن‌گونه که داده‌های سازمان بهداشت جهانی نشان می‌دهد،‌۲۳ درصد بزرگ‌سالان بالای ۱۸ سال به‌اندازه کافی ورزش نمی‌کنند. بنابِه نظرسنجی ملی تغذیه و سلامت ترکیه، ۳۸ درصد مردان در گروه سنی ۲۰-۳۰ سال در ترکیه بدون فعالیت بدنی یا با فعالیت اندک هستند، درحالی‌که ۴۴ درصد زنان در این گروه هستند.

در ضمن، همین مطالعه نشان می‌دهد که ۶۷ درصد مردان و ۷۶ درصد زنان در ترکیه اصلاً ورزش نمی‌کنند.

شیوه زندگی غیرفعال مشکل بزرگی نه‌تنها برای گروه سنی بزرگ‌سال بلکه برای کودکان و نوجوانان هم هست چون ۸۱ درصد نوجوانان سنین بین ۱۱ تا ۱۷ در جهان به‌اندازه کافی ورزش نمی‌کنند.

به‌هرحال، خیلی چیزها می‌تواند با انجام اصلاحات کوچک در شیوه زندگی تغییر کند.

برای آن‌هایی که در اداره کار می‌کنند بسیار مهم است که برای کشش دادن پاهایشان لحظاتی را برای استراحت از کار اختصاص دهند. یافته‌ها نشان می‌دهد افرادی که زیاد می‌نشینند باید هر ۳۰ دقیقه بلند شوند و راه بروند تا با خطرات سلامتی ناشی از رفتارهای نشستن طولانی‌مدت مقابله کنند. زمان‌های دیگر، حداقل ۶۰ دقیقه پیاده‌روی، شنا، دو با سرعت‌های آرام و تند، بازی کردن والیبال و بسکتبال در هرروز، ورزش‌های معقول برای سنین بین ۵ تا ۱۷ است، درحالی‌که برای سنین ۱۸-۶۴ و بالای ۶۵ سال مناسب است که حداقل ۱۵۰ دقیقه ورزش با شدت معتدل یا ۷۵ دقیقه ورزش با شدت بالا در هفته انجام دهند.
همچنین برای کودکان مهم است که بازی‌هایی انجام دهند که توجهشان را به طفولیت جلب می‌کند مانند گرفتن و انداختن و باید به آن‌ها اجازه داد که پس‌ازاینکه راه رفتن را شروع کردند، در پارک و خانه راه بروند، بدوند، بالا بروند و بپرند.

آتیلا تأکید کرد که با داشتن زندگی فعال ازلحاظ بدنی، میزان قدرت عضلانی افزایش و حفظ می‌شود، انعطاف‌پذیری مفاصل حفظ و افزایش می‌باید،‌ و درعین‌حال تعادل بالا می‌رود، مرگ‌ها و آسیب‌ها به علت سقوط کاهش می‌یابد، تراکم مواد معدنی استخوان افزایش و احتمال خطر از دست دادن استخوان‌ها کاهش می‌یابد.

او همچنین اضافه کرد که ریتم قلب و فشارخون تنظیم می‌شود، ظرفیت ریه افزایش می‌یابد و ریسک ابتلا به پرفشاری خون، سکته مغزی،‌دیابت، بیماری قلبی کرونری، افسردگی و برخی انواع سرطان‌ها مانند کولون و ریه کاهش می‌یابد.

برای داشتن جمعیتی سالم، پارک‌ها، امکانات و مجموعه‌هایی باید ساخته شود. در ضمن، پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری و دیگر گزینه‌های نقل‌وانتقال فعال باید در دسترس همه باشد.

مدارس هم باید فضاها و امکانات ایمنی را فراهم کنند تا دانش آموزان بتوانند زنگ تفریحشان را با انجام فعالیت بدنی بگذرانند و اینکه تربیت‌بدنی باکیفیت به ایجاد الگوهای رفتاری کمک می‌کند که در تمام زندگی‌شان فعالیت بدنی داشته باشند.

با توصیه به اینکه هر کس باید از استفاده از وسایل نقلیه اجتناب کند مگر اینکه ضرورت داشته باشد و در هر فرصتی به فضاهای طبیعی برود، آتیلا گفت که تمرینات بدنی ساده را هم می‌توان در حالت نشسته سر میر انجام داد و به اهمیت انتخاب این فعالیت‌ها به‌گونه‌ای که همه عضلات بدن به کار گرفته شود و به‌طور منظم و مستمر در سرتاسر زندگی انجام شود، ‌اشاره کرد.

آتیلا افزود:‌«نداشتن تحرک بدنی در پیری رفتاری نادرست است. قبل از شروع برنامه‌ای ورزشی، واجب است که با پزشک مشورت کنید و چکاپ پزشکی انجام دهید.»مترجم: فریدون شیرمحمدلی

منبع:‌ dailysabah؛ ۲۷ سپتامبر ۲۰۱۷

اشتراک گذاری :

نظر شما