تغییر عادات می‌تواند به پیشگیری از بیماری دردناک اسید رفلاکس کمک کند

556
0
اشتراک گذاری :

فراشفا: اسید رفلاکس که به نام بیماری رفلاکس معدی – مری هم شناخته می‌شود، یک بیماری گوارشی مزمن است که تقریباً ۲۰ درصد آمریکایی‌ها، ازجمله کودکان به آن دچار هستند.

اسید رفلاکس بیماری دردناکی است که باعث می‌شود اسید معده به عقب به داخل مری جریان یابد و موجب تحریک و دیگر اثرات جانبی شود. بیماری اسید رفلاکس، در صورت درمان نشدن، درنهایت می‌تواند موجب سرطان مری شود، ازاین‌رو مهم است که نشانه‌های آن را بشناسیم و بدانیم چه زمانی باید به دنبال درمان باشیم.

معده پس از خوردن غذا با ترشح اسیدهای قوی به هضم غذا کمک می‌کند. در فردی سالم، دریچه‌ای عضلانی در ته مری، موسوم به اسفنکتر مری تحتانی، مانع برگشت اسید به داخل مری درحرکتی موسوم به رفلاکس می‌شود.

در افراد دچار بیماری اسید رفلاکس، این عضله خوب کار نمی‌کند و اسید به داخل مری برگشت یا رفلاکس می‌کند.

دیواره معده طوری ساخته‌شده است که در برابر اسید مقاوم است، اما مری دیواره ظریف‌تری دارد و خود را هم ترمیم نمی‌کند. درنتیجه، اسید برگشت شده می‌تواند ایجاد سوختگی کند که دردناک است و می‌تواند ایجاد حالت تهوع کند و یا باعث شود فرد همیشه احساس آروغ زدن داشته باشد.

دیگر نشانه‌های آن عبارت‌اند از: سوزش سردل، برگشت اسید تلخ به گلو، طعم تلخ در دهان، سرفه خشک، گرفتگی صدا، تنگی گلو و صدای خس‌خس.

عوامل مؤثر بر اسید رفلاکس شامل شیوه زندگی، داروها، برنامه غذایی، حاملگی، افزایش وزن سریع و برخی بیماری‌هاست.

آزمایش‌های تشخیص بیماری رفلاکس شامل است بر: عکس‌برداری از مری، معده و قسمت فوقانی روده با پرتو ایکس، آندوسکوپی معدی رودی، مانومتری مری، بررسی ۲۴ ساعته pH با سوند که در آن سوند یا لوله‌ای نازک در داخل مری قرار داده می‌شود. متخصص بیماری‌های روده و معده هر یک از این آزمایش‌ها را برای تشخیص اینکه علت این نشانه‌ها اسید رفلاکس است یا بیماری‌های دیگر انجام خواهد داد.

اسید رفلاکس طولانی‌مدت می‌تواند باعث آسیب بلندمدت، ازجمله وضعیت پیش سرطانی موسوم به مری بارت شود که در آن دیواره عادی بافتِ مری به‌صورت بافتی درمی‌آید که شبیه به دیواره مری است. افرادی که به مدت پنج سال یا بیشتر رفلاکس داشته‌اند ممکن است نیاز به آزمایش بیشتر جهت بررسی وجود مری بارت داشته باشند.

در برخی موارد، برای بیمار داروی مهارکننده اسید تجویز می‌شود که به مهار سلول‌های تولیدکننده اسید در معده کمک می‌کند. به‌این‌ترتیب، وقتی مایع معده برگشت می‌کند، دیگر اسیدی نیستند و بافت را نمی‌سوزانند.

گاهی می‌توان با تغییر عادات از بروز اسید رفلاکس پیشگیری کرد. این تغییرات شامل اجتناب از مصرف الکل و کشیدن سیگار، محدود کردن مصرف غذاهای چرب و دیگر محرک‌های غذایی، حفظ وزن بدن مناسب و پرهیز از خوردن غذای زیاد در سه ساعت قبل از رفتن به رختخواب است.

اگر دچار نشانه‌های بیماری اسید رفلاکس هستید، همین امروز به نزد پزشک بروید.


نویسنده: کاتلین مارتین (Kathleen Martin )martin_kathleen

مترجم: فریدون شیرمحمدلی

منبع: Kentucky؛ ۱۴ نوامبر ۲۰۱۶

اشتراک گذاری :

نظر شما