تفکر استراتژیک در محل کار

420
0
اشتراک گذاری :

تفکر استراتژیک چیست؟

شما در هر هفته به صدها ایمیل پاسخ می‌دهید، در ساعت‌ها جلسه حضور پیدا می‌کنید و مثل بیشتر افراد، تلاشتان را برای تا حد ممکن پربار بودن صرف می‌کنید. به‌طور خلاصه، مشغول پرداختن به تلاش هرروزه – یا تاکتیک‌های – کار هستید.
مدیر استراتژیک بودن به معنی تفکر در مورد نتایج گسترده‌تر تصمیمات و اعمال به‌گونه‌ای است که تأثیر قابل‌توجه‌تری ایجاد کند. هنری دیوید توریو آن را به این‌گونه بیان می‌کند: «مشغول بودن کافی نیست، مورچه‌ها هم مشغول هستند. سؤال این است که مشغول چه‌کاری هستیم؟» هر کارمندی می‌تواند فرصت‌هایی را پیدا کند که استراتژیک تر فکر کند.

مهارت‌های استراتژیک کلیدی در محل کار

پاول جی. اچ. شومیکر، استیو کروپ و سامانتا هولاند شش مهارت اصلی رهبری و نحوه بهبود آن‌ها را در مقاله‌ای با Harvard Business Review سهیم شدند.

پیش‌بینی کنید – «رهبران استراتژیک … مدام مترصد هستند و با بررسی دقیق محیط جهت نشانه‌های تغییر، توانایی‌شان را برای پیش‌بینی تقویت می‌کنند.» (۱) نت فلیکس به‌عنوان یک کسب‌وکار اجاره فیلم آغاز به کار کرد که دیسک‌های فیزیکی را از طریق پست ارسال می‌کرد. در سال ۲۰۰۷, دگرگونی جدید «ویدئو استریم هنگام درخواست» را پیش‌بینی کرد و علیرغم تردید از سوی صنعت رسانه و تمسخر رقبا، شروع به عرضه فیلم از طریق اینترنت به مشترکان خود کرد. هم‌اکنون، نت فلیکس برترین سرویس استریم است.

شما ممکن است تصمیمات به این مهمی را برای شرکتتان نگیرید، اما گزارش‌های مستقیم و اداره‌تان می‌تواند با پیش‌بینی راه‌حل‌ها برای چالش‌ها – مانند تغییرات فناوری، تغییرات سازمانی یا رفتار مشتری – قبل از اتفاق افتادن شان، سود ببرد.

به چالش بکشید – «متفکران استراتژیک وضعیت موجود را به چالش می‌کشند.» (۱) «همیشه این کار را این‌جوری انجام داده‌ایم، حتما دلیل خوبی برایش وجود دارد» یا «البته، مشتری طالب این ویژگی است» نمونه‌هایی از فرضیات معمول هستند که برای اجتناب از پرسیدن سؤالات دشوار «چرا» استفاده می‌کنیم. به‌جای آن متفکر استراتژیک هر فرضیه‌ای را مورد آزمون قرار قرار می‌دهد و بر اساس داده‌های بی‌طرفانه و انواع دورنماها اقدام می‌کند.

تفسیر کنید – «به‌جای دیدن یا شنیدن غیرارادی آنچه انتظار دارید، باید تمام اطلاعات ورودی را که دارید با هم ترکیب کنید. نیاز خواهید داشت الگوها را شناسایی کنید، از ابهام گذر کنید و به جستجوی بینش‌های نو بپردازید.» (۱) وقتی عادت به چالش کشیدن فرضیاتتان را در خود ایجاد کردید، نیاز شدیدی خواهید یافت که برای بازتعریف داده‌ها، از داده‌هایی که گردآوری کرده‌اید چیزی بسازید. این امر نیازمند داشتن مهارت در تحلیل روندها و خلاقیتی است که فراموش شده است.

تفکر استراتژیک

بنیاد تفکر خلاق این اصل تفسیر را در فهرست ۳۵ جنبه فکر انتقادی‌اش قرار می‌دهد: «متفکران انتقادی وقتی تفسیری را ارائه می‌کنند یا تفسیری را دریافت می‌کنند، تفاوت بین مدرک و تفسیر را تشخیص می‌دهند، مبنای فرضیات تفسیرها را بررسی می‌کنند و تفسیرهای جایگزین را پیشنهاد می‌دهند و آن‌ها را ازنظر قوت نسبی‌شان ارزیابی می‌کنند.» (۲)

تصمیم بگیرید: «متفکران استراتژیک … بدون فکر کردن سخنی نمی‌گویند بلکه روندی منظم را دنبال می‌کنند که دقت را با سرعت متوازن می‌کنند، سبک‌سنگین می‌کنند و اهداف کوتاه و بلندمدت را موردتوجه قرار می‌دهند.» (۱) ابزارهایی مانند تحلیل آشنای SWOT یا تحلیل هزینه – فایده نمونه‌هایی از روش‌هایی هستند که متفکر استراتژیک ممکن است برای اجرای تصمیمات مهم استفاده کنند. تصمیماتی که بر افراد زیاد و کسب‌وکارتان به‌طورکلی تأثیر می‌گذارند باید مقدار زمانی معادل با اثر آن, زمان ببرد. باوجوداین، لحظاتی فکر کردن برای در نظر گرفتن پیامدهای پنهان و جایگزین‌های خلاق، برای تصمیمات کوچک و روزمره هم می‌تواند مفید باشد.

در یک راستا قرار دهید – «رهبران استراتژیک در یافتن زمینه مشترک و دستیابی به تائید و حمایت ذینفعانی که دیدگاه‌ها و برنامه‌های کاری متفاوتی دارند،‌ باید زبردست باشند.» (۱) داشتن برنامه، درصورتی‌که نتوانید آن را اجرا کنید، فایده چندانی نخواهد داشت. مهارت بیان دیدگاه و ایجاد اشتیاق برای یک مدیر استراتژیک عاملی کلیدی است.

یاد بگیرید – «رهبران استراتژیک … فرهنگ پرس‌وجو را ارتقا می‌دهند و در جستجوی درس‌هایی در نتایج موفق و ناموفق هستند. آن‌ها شکست‌ها را بررسی می‌کنند …» (۱) توماس ادیسون گفت: «نتایج منفی درست همان چیزهایی هستند که می‌خواهم. این‌ها درست به‌اندازه نتایج مثبت برای من ارزشمند هستند. من تا زمانی که نتوانم چیزهایی را که کار را به بهترین شکل انجام می دهند پیدا کنم، هرگز نمی‌توانم چیزی را که کار را به بهترین نحو انجام می‌دهد پیدا کنم.»

رهبر استراتژیک از تمام تجربیات، حتی شکست‌ها درس می‌گیرد. راه‌کار آن انجام کار دشوار درس گرفتن از کار اشتباه است! تنها با بررسی شکست‌ها و موفقیت‌هاست که می‌توانید آن عواملی را درک کنید که یک چیز را ایجاد کرد و نه چیز دیگری را؛ و تنها پس‌ازاین است که خواهید توانست دفعه بعد آن عوامل را بازتولید یا تصحیح کنید.

مترجم: فریدون شیرمحمدلی

منبع: pryor؛ ۲۴ اوت ۲۰۱۵

 

[۱] https://hbr.org/2013/01/strategic-leadership-the-esssential-skills

[۲] http://www.criticalthinking.org/pages/strategy-list-35-dimensions-of-critical-thought/466#s18

اشتراک گذاری :

نظر شما