تمرینی که به معکوس کردن روند پیری کمک می کند

اشتراک گذاری :

فراشفا: بسیاری از ما، تمرین اینتروال با شدت بالا (HIIT) را امتحان کرده ایم. اما مطالعه ای جدید نشان می دهد که این تمرینات – شامل فعالیت های کوتاه مدت تمرین شدید، و پس از آن دوره های فعالیت های معتدل تر را – باید در روال های تناسب اندام عادی مان جای دهیم، چون محققان نشان داده اند روند پیری را معکوس می کند.

در این مطالعه که در مجله Cell Metabolism منتشر شد، متخصصان کلینیک مایو تعداد برابری از زنان و مردان را به خدمت گرفتند و آنها را به دو گروه تقسیم کردند: جوان (۱۸-۳۰ ساله) و پیرتر (۶۵- ۸۰ ساله). بعدا محققان، شرکت کنندگان را به سه گروه تقسیم کردند که برای دوره ای ۱۲ هفته ای در روال های ورزشی مختلف شرکت کردند.

یک گروه در تمرین اینتروال با شدت بالا شرکت کرد، که شامل سه روز رکاب زنی (فعالیت کوتاه مدت با شدت بالا همراه با اینتروال های با سرعت کندتر) و دو روز پیاده روی بر روی تردمیل در هفته بود. تمرکز گروه دیگر بر تمرین مقاومتی بود که شامل انجام تمرینات پایین و بالا تنه دو روز در هفته بود و گروه سوم ترکیبی از این دو را انجام دادند – رکاب زنی با شدتی کمتر نسبت به گروه اول و بلند کردن وزنه های کمتر نسبت به گروه دوم، به مدت مجموعا پنج روز تمرین در هفته.

در پایان دوره ۱۲ هفته ای، تناسب اندام کلی شرکت کنندگان در هر گروه بهبود یافته بود. باوجوداین، افراد شرکت کننده در تمرین اینتروال با شدت بالا بیشترین فایده را بردند. ظرفیت میتوکندریایی – که بدن یاری می رساند انرژی تولید کند – شرکت کنندگان جوان تر در تمرین اینتروال با شدت بالا تا ۴۹% افزایش یافت، در حالیکه در داوطلبان پیرتر این افزایش، ۶۹ درصد بود. گروه کلی تمرین اینتروال با شدت بالا هم شاهد بهبود حساسیت شان نسبت به انسولین بودند، یعنی به طور بالقوه ریسک ابتلا به دیابت شان کمتر شد و در آنها فعالیت ریبوزوم (که به ساخت پروتئین هایی کمک می کنند که سلول های عضلانی را می سازند) افزایش یافت.

دکتر سریکوماران نایر، نویسنده ارشد این مطالعه، از کلینیک مایو توضیح داد که تمرین اینتروال با شدت بالا در معکوس کردن تغییرات سلولی ناشی از پیری «بسیار کارآمد» است، چون سلول ها را ترغیب می کند پروتئین های بیشتری را که به تولید انرژی کمک می کند بسازند. نایر گفت: «تمرین ورزشی، بویژه تمرین اینتروال با شدت بالا، این سیستم (ریبوزوم ها) را برای تولید پروتئین ها توسعه داد، تولید پروتئین ها را بالا برد و فراوانی پروتئین در عضلات را افزایش داد. او اضافه کرد که  این یافته ها احتمالا به دانشمندان کمک می کند داروهای هدفمندی را توسعه دهند تا برخی از فواید ورزش را در افرادی که قادر به ورزش نیستند ایجاد کنند.»


نویسنده: نویسنده: لیزا رایان

مترجم: فریدون شیرمحمدلی

منبع: nymag

اشتراک گذاری :

نظر شما