تنهایی و انزوای اجتماعی می‌تواند بر طول عمر تأثیر بگذارد

799
0
اشتراک گذاری :

فراشفا: پدیده رو به رشد تنهایی که کارشناسان بین‌المللی آن را به‌صورت همه‌گیری جهانی توصیف کرده‌اند، بنا به نتایج دو فرا تحلیل ارائه‌شده در مجمع سالیانه انجمن روانشناسی آمریکا در واشنگتن، ممکن است به همان میزان چاقی عامل مرگ باشد.

جهت بررسی تأثیر انزوای اجتماعی و تنهایی بر ریسک مرگ زودرس، محققان فرا تحلیل اولیه‌ای را بر روی ۱۴۸ تحقیق که شامل ۳۰۰۰۰۰ شرکت‌کننده بود انجام دادند.

نتایج به‌دست‌آمده، فواید زندگی اجتماعی پربار را تائید کردند: ارتباط اجتماعی بیشتر با ۵۰٪ کاهش در ریسک مرگ زودرس مرتبط است.

یک فرا تحلیل دیگر که داده‌های به‌دست‌آمده از ۷۰ مطالعه را – شامل حدود ۳٫۴ میلیون نفر، عمدتاً در آمریکای شمالی، اما همچنین در اروپا، آسیا و استرالیا – جمع‌آوری کرد بر نتایج مشابه تأکید داشت و توجهات را به علت اصلی این نگرانی جلب کرد: انزوای اجتماعی و تنهایی عوامل خطرزایی را تشکیل می‌دهند که حداقل به همان اندازه عوامل خطرزایی که قبلاً شناسایی ‌شده است، مثلاً چاقی مهم هستند.

دکتر جولیان هولت – لونستاد، نویسنده اصلی این تحلیل و استاد روانشناسی در دانشگاه بریگام یانگ، یوتا گفت:‌«با توجه به افزایش جمعیت پیر، انتظار می‌رود تأثیر آن بر سلامت عمومی (به غلت انزوای اجتماعی) افزایش یابد.»
تأثیر جسمانی تنهایی

مطالعات قبلی نشان داده است که انزوای اجتماعی برای قلب یا شریان‌ها خوب نیست. در سال ۲۰۱۶، محققان دانشگاه یورک در انگلستان دریافتند افرادی که تنها زندگی می‌کردند با ۳۲٪ ریسک بیشتر ابتلا به حمله قلبی و آنژین و ۳۲٪ ریسک بیشتر وقوع سکته مغزی مواجه شدند.

 تنهایی

محققان نشان داده‌اند که تنهایی بر شیوه زندگی، ازجمله بر فشارخون بالا، میزان کلسترول بالا و دیابت مؤثر است. افرادی که تنها زندگی می‌کنند معمولاً کمتر ورزش می‌کنند، بیشتر سیگار می‌کشند و برنامه غذایی نامناسبی دارند.


 می توانید مطالعه کنید: هر آنچه که دانشمندان در مورد نحوه اجتناب از پیری می دانند

خانواده، دوستان و محل کار

حضور اجتماعی در فعالیت‌ها، مانند دنبال کردن سرگرمی‌ها یا گذران وقت با خانواده و دوستان یکی از عوامل کلیدی برای تندرستی و سلامت روانی است.

این محققان توصیه کردند که افراد باید برای بازنشستگی اجتماعی و نیز مالی آماده باشند، چون برای بسیاری از افراد، محل کار مهم‌ترین مکان رفاقت است.

در ایالات‌متحده، تازه‌ترین آمار نشان داد که بیش از یک‌چهارم جمعیت تنها زندگی می‌کنند.

در فرانسه، مطالعه‌ای که Crédoc برای بنیاد فرانسه انجام داد نشان داد که انزوای اجتماعی، یک نفر از هر ده نفر را تحت تأثیر قرار می‌دهد.


مترجم: فریدون شیرمحمدلی

منبع:‌ thesundaily؛ ۱۳ اوت ۲۰۱۷

اشتراک گذاری :

نظر شما