خبری خوب برای آن‌ها که زیاد قهوه می‌خورند

243
0
اشتراک گذاری :

فراشفا: هرچند مصرف قهوه با اعتدال را تا حد بسیار زیادی برای سلامتی مفید می‌دانند، لیکن سوا لاتی هنوز بی‌پاسخ مانده‌اند – مثلاً آیا قهوه برای افرادی هم که نسبت به کافئین حساس هستند یا مقادیر زیادی می‌نوشند، خوب است؟ که این موضوع تحقیقی جدید است.

قهوه در زمره رایج‌ترین نوشیدنی مصرفی در این کره خاکی است.

محبوبیت قهوه تحقیقات زیادی را در طول سال‌ها موجب شده است.

بالاخره چیزی که این‌قدر در جامعه نفوذ کرده است باید به خاطر طرفداران و مخالفانش مورد تحقیق قرار گیرد.

اکنون دانشمندان انبوهی از مدارک را جمع‌آوری کرده‌اند که نشان می‌دهد قهوه، در صورت مصرف با اعتدال، می‌تواند بدن را در برابر برخی بیماری‌ها محافظت کند و حتی ممکن است طول عمر را افزایش دهد.

مطالعات اکنون نشان داده است که مصرف معتدل قهوه برای نمونه بدن را علیه بیماری قلبی عروقی، دیابت و بیماری پارکینسون محافظت می‌کند.

شکاف در معلومات ما

اما یافته‌های به‌دست‌آمده تا به امروز برخی سؤالات را بی‌پاسخ گذاشته است. برای مثال، «مصرف با اعتدال» – که معمولاً به معنی خوردن سه تا پنج فنجان در روز است – بسته به مطالعه انجام‌شده، به نظر می‌رسد مفید است اما بسیاری از افراد در روز شش فنجان یا بیشتر مصرف می‌کنند.

به‌این‌ترتیب، آیا این افراد هنوز هم از فواید محافظت‌کنندگی قهوه بهره می‌برند؟

در ضمن، برخی افراد تفاوت‌های ژنتیکی دارند که باعث ایجاد تغییر در شیوه متابولیز کردن یا تجزیه کافئین می‌شود. این افراد چگونه تحت تأثیر قرار می‌گیرند؟ به همین‌گونه،‌آیا نوع قهوه – پودر، فوری یا بدون کافئین – در نتایج سلامت تفاوتی ایجاد می‌کند؟

مطالعات دیگر برای پاسخ به سؤالات بالا تلاش کرده‌اند،‌اما چون افراد کمتری در این طبقه‌بندی‌ها قرار می‌گیرند، انجام نتیجه‌گیری‌های قوی از داده‌های در دسترس دشوار بوده است.

اخیراً، محققان در موسسه ملی سرطان (NCI) در راکویل و مؤسسات ملی سلامت (NIH) در بتسدا (Bethesda)،‌هر دو در مریلند، یافتن پاسخ به این سؤالات را شروع کردند.

مطالعه آن‌ها که بیش از نیم میلیون نفر در بریتانیا را شامل می‌شود، در مجله JAMA Internal Medicine منتشر شد.

بازگشایی پرونده قهوه

دانشمندان دریافتند که همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد، قهوه‌خورها ریسک مرگ کمتری در طول دوره پیگیری داشتند. آن‌ها همچنین دریافتند که این کاهش در ریسک افرادی را که هشت فنجان یا بیشتر در روز می‌خوردند شامل شد.

این کاهش در ریسک افرادی را هم شامل شد که کافئین را آهسته‌تر یا سریع‌تر از حد معمول متابولیز می‌کردند و در تمام انواع قهوه جواب داد (هرچند این فواید در مورد قهوه فوری کمتر آشکار بود).

این واقعیت که افرادی که کافئین را به‌طور متفاوتی فرآوری می‌کنند و آن‌هایی هم که قهوه بدون کافئین می‌خورند از این فواید بهره‌مند شدند اشاره بر این دارد که کافئین عامل اصلی در این رابطه سودمند نیست. قهوه از صدها ماده شیمیایی مختلف تشکیل شده است که این امر رمزگشایی این موضوع را دشوار می‌سازد.

یک گروه از مواد شیمیایی که دانشمندان به آن علاقه‌مند بوده‌اند، پلی فنل هاست که در مقادیرکاهش یافته در قهوه فوری یافت می‌شود. هرچند برای درک اینکه این مواد چگونه در تصویر بزرگ‌تر جای می‌گیرند، تحقیقات بیشتری نیاز خواهد داشت.

اساس مطالعه جدید بر داده‌های مشاهده‌ای است اما به دلیل تعداد زیاد شرکت‌کنندگان مورداستفاده، این نویسندگان نتیجه‌گیری می‌کنند که:‌

این نتایج مدارک بیشتری را به دست می‌دهند که خوردن قهوه می‌تواند بخشی از یک برنامه غذایی سالم باشد و به افرادی که قهوه می‌خورند و لذت می‌برند اطمینان مجدد بدهد.»

به‌واسطه محبوبیت تزلزل‌ناپذیری که قهوه دارد، تحقیق در مورد قهوه قطعاً ادامه خواهد داشت. این نویسندگان امیدوارند که مطالعات آتی تمرکز بیشتری بر این موضوع داشته باشند که چگونه تهیه قهوه بر نتایج سلامتی تأثیر می‌گذارد.

در حال حاضر به نظر می‌رسد که قویاً پذیرفته شده است که قهوه دارای انبوهی از فواید سلامتی است.نویسنده: تیم نیومن

مترجم: فریدون شیرمحمدلی

منبع:‌ medicalnewstoday؛ ۲ جولای ۲۰۱۸

اشتراک گذاری :

نظر شما