راز یک زندگی سالم و طولانی چیست؟

522
0
اشتراک گذاری :

فراشفا: راز عمر طولانی، گرفتن رژیم غذایی مستمر و عمل به برنامه های ورزشی شدید نیست.

به گفته دن باتنر، موضوع، سازگار شدن با محیط تان است.

باتنر، عضو موسسه نشنال جئوگرافی، به مدت چندین سال به سرتاسر جهان سفر کرد و جوامعی را مطالعه کرد که ساکنانش زندگی های سالم و طولانی داشتند. او این پنج مکان را اوکیناوی ژاپن؛ لومالیندای کالیفرنیا؛ مجمع الجزایر نیکویا کاستاریکا؛ جزیره ایکاریای یونان و جزیره ی ساردینیای ایسلند – مناطق آبی نامید.

در این مناطق آبی بود که او کلید طول عمر را کشف کرد.

باتنر، نویسنده کتاب جدید:«راه حل مناطق آبی: خوردن و زندگی کردن مانند سالم ترین مردمان جهان» گفت:‌«راز آن خلاصی از این عقیده است که ما می توانیم رفتارمان را تغییر دهیم.»

«اصلاح رفتارمان از طریق رژیم غذایی یا برنامه های ورزشی گاه در کوتاه مدت جواب می دهد، اما در بلند مدت عموما ناکام می ماند. چه چیزی جواب می دهد: و ما این را در تمام مناطق آبی آموختیم که – افرادی که به ۱۰۰ سالگی می رسند، به این دلیل به این سن نمی رسند که تلاش دارند به این سن برسند، بلکه علت رسیدن شان به ۱۰۰ سالکی این است که محیط شان به شیوه درست مهیا شده است.»

در این جوامع، ارزان ترین، دردسترس ترن و خوشمزه ترین غذاها اتفاقا سالم ترین غذاهاست. ساکنان ترغیب می شوند هر ۲۰ دقیقه حرکت کنند – و دلیل آن این نیست که تلاش می کنند «پیاده روی» روزانه شان را انجام دهند، بلکه علت آن این است که این شیوه زندگی شان است.

در ضمن آنها در جوامعی همبسته زندگی می کنند که تنها زیستن در آنجا ممکن نیست.

باتنر گفت:‌«اینکه بخواهید خودتان را در زیرزمینی در حومه شهر پشت رایانه محبوس کنید (در مناطق آبی) وجود ندارد.

در حال حاضر باتنر همراه با گروهی از محققان در حال استخراج درس های فراگرفته از این جوامع جهانی و به کارگیری آنها در ۴۲ شهر آمریکاست. او در حال همکاری با دولت های محلی برای اتخاذ سیاست هایی است که غذاهای سالم و خیایان های دوستدار مردم را مورد حمایت قرار می دهد و نیز با رستوران ها و مدارس برای ارائه غذاهای سالم طبیعی تر همکاری می کند.

البته، به افراد هم بستگی دارد که چند مورد از تغییرات «دوستدار منظقه آبی» را در منزل انجام دهند. در ادامه توصیه باتنر برای این کار را می خوانید:

bluezonesgif

برنامه غذایی

برنامه غذایی دارای کربوهیدرات پایین را کنار بگذارید. به گفته باتنر برنامه غذایی تمام جوامع منظقه آبی سرشار از کربوهیدرات هاست. در واقع، حدود ۶۵ درصد برنامه غذایی منطقه آبی از کربوهدرات ها تشکیل شده است.

تفاوت این است کربوهیدرات های مصرفی ساکنان منطقه آبی انباشته از نگهدارنده نیست؛ بلکه کربوهیدرات های پیچیده و برپایه گیاه اند.

نکته مهم دیگر جوامع آبی مصرف آجیل و لوبیاست. ساکنان این منطقه هر روز حدود یک مشت آجیل و لوبیا می خورند.

باتنر گفت:‌«و اگر هر روز حدود یک فنجان لوبیا می خورید، این کار احتمالا حدود سه یا چهار سال  به امید به زندگی تان خواهد افزود.»

دیگر مواد غذایی آشنا شامل سیب زمینی، میوه ها و سبزی های تازه است.

 انتخاب شبکه اجتماعی تان

شبکه اجتماعی موجود در «مناطق آبی» که باتنر به آن اشاره می کند ارتباطی با حساب فیسبوک یا دنبال کننده های (فالورهای) ایننستاگرام تان ندارد. منظور او افرادی است که هر روز با آنها تعامل دارید.

باتنر می گوید که در درجه اول داشتن دوستان بخش مهمی از برخورداری از عمری طولانی است. در واقع، داشتن سه دوست نزدیک – دوستانی که در روزهای بد می توانید با آنها تماس بگیرید – هشت سال به عمرتان اضافه خواهد کرد.

در ضمن مهم است دوستانی که انتخاب می کنید افراد سالمی باشند. اگر دوستان نزدیک تان بیش وزن یا چاق باشند، احتمال چاق شدن شما هم بیشتر خواهد شد. گرد آوردن دوستانی که از سالم غذا خوردن و فعالیت داشتن لذت می برند به این معناست که شما هم همین کار را خواهید کرد.

توصیه دیگر باتنر: اگر به مذهبی ایمان دارید، خوب است که آن را آشکار کنید. بسیاری از مذاهب، جوامع داخلی برای حمایت از هم دارند.

وارد کردن فعالیت به زندگی تان

در بسیاری از جوامع منطقه آبی، عضویت در باشگاه ورزشی وجود ندارد. ورزش ساکنان، فعالیت های روزانه شان است. باتنر توصیه می کند راه های دیگری مانند باغبانی و استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی را برای وارد کردن فعالیت به زندگی تان بیابید.

باتنر در مورد استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی گفت: «افرادی که به این توصیه عمل می کنند، فعالیت بدنی بیشتری انجام می دهند و احتمال دچار شدن شان به بیماری قلبی را ۱۱ درصد کاهش می دهند.»


نویسنده: راشل نانیا

مترجم: فریدون شیرمحمدلی

منبع: wtop؛ ۵ جولای ۲۰۱۷

برچسب هامناطق آبی
اشتراک گذاری :

نظر شما