راه ساده اما مؤثر بهتر حل کردن مسائل

255
0
اشتراک گذاری :

فراشفا: وقتی با یک تصمیم‌گیری سخت دست‌وپنجه نرم می‌کنید یا تلاش می‌کنید مسئله‌ای دشوار را حل کنید، ممکن است فکر کنید که فقط باید سخت‌تر فکر کنید؛ اما تمرکز بیشتر در زمانی که دچار قفل ذهنی شده‌اید باعث آن «لحظه یافتم یافتم» نمی‌شود.

در عوض، بهترین انتخابتان احتمالاً دور شدن از موضوع و مشغول کردن خود به کاری دیگر است. خانه را تمیز کنید، قبض تان را پرداخت کنید یا اینکه چرتی بزنید و پس‌ازآن ممکن است جرقه نبوغ را تجربه کنید، چون به نظر می‌رسد راه‌حل مسئله‌تان به‌طور جادویی به ذهنتان می‌آید.

دوره رشد دهی (انکوباسیون)

بیش از ۱۰۰ سال است که دانشمندان «دوره رشد دهی» را مطالعه کرده‌اند. مطالعات نشان داده‌اند که بهترین فکرها زمانی به ذهن افراد خطور می‌کند که به‌طور جدی در حال تلاش برای یافتن راه‌حل نیستند.

به‌جای آن، افراد اغلب جرقه نبوغ یا لحظه یافتم یافتم را زمانی تجربه می‌کنند که مشغول انجام کاری نامرتبط با آن مسئله‌ای هستند که برای حل آن تلاش می‌کنند.

آنچه تحقیقات نشان می‌دهد

در مطالعه سال ۲۰۱۰ که در مجله علوم روان‌شناختی منتشر شد، محققان به بررسی این موضوع پرداختند که دوره رشد دهی چگونه بر انتخاب‌ها تأثیر می‌گذارد. در اولین آزمایش، از شرکت‌کنندگان خواسته شد که شرح‌حال‌های هم‌اتاقی‌های احتمالی را که محققان به آنان داده بودند ارزیابی کنند.

از یک گروه خواستند که بلافاصله پس از ارزیابی، تصمیمشان را بگویند. از گروه دیگر خواستند که قبل از سبک‌سنگین کردن، بازی با کلمات را انجام دهند.

شرکت‌کنندگانی که از آنان خواسته بودند کاری نامرتبط را انجام دهند – و چند دقیقه قبل از تصمیم‌گیری منتظر بمانند – انتخاب‌های بهتری انجام دادند.

در آزمایش دوم، از شرکت‌کنندگان خواستند که نامزدهای بالقوه شغل را ارزیابی کنند. نتایج یکسان بودند. آنانی که قبل از تصمیم‌گیری، دوره رشد دهی کوتاهی داشتند انتخاب‌های معقول‌تری انجام دادند.

مطالعات ما نتایج مشابهی را به دست داده است – وقت گذاشتن برای فکر نکردن درباره مسئله می‌تواند منجر به تصمیماتی بهتر شود.

چرا این روش جواب می‌دهد

ذهن ناخودآگاهتان به‌طور تعجب‌برانگیزی زیرک است – این واقعیتی است که محققان بر سر آن توافق دارند. لیکن، آنان بر این امر هم توافق دارند که دوره رشد دهی موجب جرقه نبوغ می‌شود.

سه نظریه اصلی توضیح می‌دهند چرا دوره رشد دهی می‌تواند موجب بینش جدید شود:

  •  استنتاج دانش جدید. وقتی از فکر کردن در مورد چیزی دست می‌کشید، مغزتان به کار بر روی این مسئله در پس‌زمینه ادامه می‌دهد – یعنی ممکن است با خاطراتی در مغزتان برخورد کند که احتمالاً زمانی که فعالانه تلاش می‌کردید در مورد مسئله فکر کنید، نادیده گرفته باشید. با در دست داشتن این اطلاعات، مغزتان ممکن است قادر باشد فکر جدیدی را تولید کند.
  • فراموش کردن انتخابی. دوره رشد دهی راه‌حل‌های غیرمفید را که حواستان را پرت می‌کنند، تضعیف می‌کند. استراحتی کوتاه دیدگاهی جدید به شما می‌دهد و با این کار به رویکردی جدید دست می یابید.
  • ساختاربندی مجدد مسئله. دور شدن از مسئله (به معنای واقعی کلمه و به‌صورت انتزاعی) به مغز فرصت می‌دهد مسئله را بازآرایی کند. وقتی مسئله را به‌صورت متفاوت ببینید، راه‌حل آشکارتر خواهد شد.

چکار کنیم که دوره رشد دهی برای شما کارساز شود

صرف‌نظر از علت کارساز بودن این روش، سؤال این است که چه‌کار می‌خواهید بکنید که این روش برای شما جواب دهد؟

خوب، دفعه بعد که با مسئله‌ای کلنجار می‌روید – مثلاً وقتی نمی‌توانید نوشتن فصل اول کتابتان را تمام کنید یا نمی‌توانید در موردپذیرش شغل پیشنهادی جدید تصمیم بگیرید – مدتی از فکر کردن بیش‌ازاندازه دست بردارید.

مطالعات در مورد اینکه طول مدت‌زمان دوره رشد چقدر باید باشد، متغیر است؛ اما برخی از آن‌ها می‌گوید که دوره رشد دهی به‌اندازه زمان کوتاه ۱۰ دقیقه احتمالاً کافی خواهد بود تا مغزتان به دیدگاهی جدید دست یابد. لیکن شما باید امتحان کنید تا ببینید چه چیزی برای شما جواب می‌دهد.

دفعه بعد که وسوسه شدید برای بار پنجم در مورد انتخاب‌هایتان با همسرتان صحبت کنید، بروید و کار دیگری انجام دهید. ممکن است هنگامی‌که مشغول چیدن علف‌های هرز باغچه یا مرتب کردن کمدها هستید، برق ناگهانی الهام بر شما پدیدار شود.

یا وقتی وسوسه شدید تا دیروقت بیدار بمانید و بر روی مسئله‌ای کار کنید، احتمالاً بهتر خواهد بود که بروید و بخوابید. مغزتان ممکن است وقتی در خوابی عمیق هستید مسئله را برایتان حل کند.نویسنده: امی مورین

مترجم: فریدون شیرمحمدلی

منبع: psychologytoday؛ ۱۳ مارس ۲۰۱۸

اشتراک گذاری :

نظر شما