«حمام جنگل», رسم ژاپنی که زندگی کندایس کومای را متحول کرد

617
0
اشتراک گذاری :

فراشفا: درزمینهٔ تندرستی، کندایس کومای، آشپز و نویسنده کتاب‌های پرفروش آشپزی، فقط صحبت نمی‌کند، بلکه واقعاً عمل می‌کند. او که فعالیت شینرین یوکو (به معنی حمام جنگل)،‌رسم ژاپنی گذراندن وقت در فضای سبز، انجام می‌دهد، شاهد دگرگون شدن زندگی‌اش تنها با محصور کردن خود با طبیعت بوده است. در ادامه کومای توضیح می‌دهد که چگونه این رسم و میراث ژاپنی‌اش او را متعادل و متمرکز نگاه داشته است.

 


اغلب از من شنیده‌اید که در مورد ستایش و عشق دیوانه‌وارم به قدم زدن در میان جنگل‌ها، بین درختان و در میان بیشه‌ها صحبت کرده‌ام. تا جایی که یادم می‌آید با این رسم احساس بستگی داشته‌ام. مادرم که یک ژاپنی است، وقتی یک بچه پنج‌ساله کوچک کودکستانی بودم مرا به ژاپن می‌برد. جنگل‌های بامبوی آرام، قدم زنی در بوستان‌ها، فهم مراقبت از طبیعت و نگریستن به گل هانامی: همگی در قلبم جای گرفتند. اکنون این افتخار و لذتی است که میراثم را به‌عنوان شکلی از منبع الهام ژاپنی‌ها با تک‌تک شما سهیم شوم.

بزرگ‌ترین درمانگر من (که هنوز هم روی آن کار می‌کنم!) طبیعت و نیز میراثم است. این هدیه شینرین یوکو، حتی در پایین‌ترین سنینم، برای من توانایی قدم زدن در میان درختان است. این چیزی بود و هست که مرا درمان می‌کند. وقتی‌که از یک پیاده‌روی بازمی‌گردم، خودم را بهتر می‌شناسم،‌چون روحم پاک و روانم جان تازه‌ای گرفته است.

در اینجا، دوست دارم در مورد سابقه حمام جنگل ژاپنی و اینکه چگونه زندگی مرا دگرگون کرد و چگونه به‌طور بالقوه زندگی شما را هم می‌تواند تغییر دهد صحبت کنم.

شینرین یوکو چیست؟ (森林浴, しんりんよく)

با آن لحظه که در آرامش قدم می‌زنید و می‌توانید روحتان و ضربان قلبتان را که با شادی می‌زند،‌احساس کنید،‌ آشنا هستید؟ این همان شینرین یوکو است. ژاپنی‌ها احساس می‌کنند گویی بخشی از طبیعت‌اند؛ آن‌ها وقتی دوباره به درختان می‌پیوندند، احساس می‌کنند با طبیعت یکی هستند. چه تسکین‌دهنده و رسمی عمیق ازلحاظ روحی برای ماست که به ریشه‌هایمان بپردازیم و دوباره به آن وصل شویم و انرژی، عشق و نور بیشتری را احساس کنیم.

حمام جنگل

شینرین یوکو که ترجمه آن «حمام جنگل» است، رسم ژاپنی قدم زدن در میان جنگل برای پاک کردن روح و روان است. هیچ عرق کردن و دویدنی در کار نیست – فقط مشاهده متفکرانه در میان درختان. شینرین یوکو، پیاده‌روی سریع نیست؛ یک پیاده‌روی با گام آهسته‌تر است. شینرین یوکو مشاهده و آگاه بودن از هر آن چیزی است که ما را در بر گرفته است.

در سال ۱۹۸۲، ژاپن به امید بهبود سلامت کلی کشور، شینرین یوکو را وارد برنامه ملی سلامت خود کرد. از اوایل دهه هشتاد، محققان در وزارت کشاورزی ژاپن (که این اصلاح را ساخت) مشغول بررسی این رسم ازنظر فواید بدنی و روانی بوده‌اند. نشان داده‌اند که حمام جنگل هم سلامت بدنی و هم روانی را تقویت می‌کند. حمام جنگل دارای فواید فراوانی از قوی‌تر کردن دستگاه ایمنی تا کاهش استرس است. درواقع، مطالعه‌ای کوچک نشان داد که برخی درختان روغن‌هایی موسوم به فیتونساید ها را در هوا منتشر می‌کنند که می‌تواند به تسکین استرس کمک کند.

چگونه شینرین یوکو زندگی مرا شکل داد

یک‌بار، برای درمان قلبم، بهترین دوستانم در سانفرانسیسکو مرا برای انجام حمام جنگل به جنگل مویر بردند. دفعه بعد، به‌تنهایی در دو روز به کوه فوجی در ژاپن صعود کردم. خواهرم و من در کوه کویاسان،‌در میان راهبان و معابد پیاده‌روی کردیم.

اخیراً هم در The Gorge در لهستان و مسیر Wildwood Trail را همراه با کریستین در اورگان پیاده‌روی کردم. همراه با بزرگ‌ترهای ژاپنی‌ام در کوه‌ها و معابد جزیره شیکوکو قدم زدم.

همین تازگی‌ها، دوستم آنچلا و من یک «روز حمام جنگل» در استینسن بیچ در کالیفرنیا، واقع در یک ساعتی سان‌فرانسیسکو برگزار کردیم. آنجا، برای لمس سنگ‌های طبیعی توقف می‌کردم، درختان کهن‌سال و دانا را ستایش می‌کردم و خزه‌های فراوان و سرسبز با حضورشان به ما افتخار می‌دادند. برای کشیدن نفس عمیق و بیان احساسمان به یکدیگر می‌ایستادیم. ستایش هر دوی ما از طبیعت، پیاده‌روی و خوشحالی در میان درختان ما را به یکدیگر نزدیک‌تر می‌ساخت – بااینکه هر یک از ما در یک سمت کشور زندگی می‌کردیم.

در تمام این موارد، برخی ممکن است آن را تنها یک پیاده‌روی ساده تصور کنند،‌اما این‌گونه نیست. حمام جنگل به من کمک کرد قلبم را کینتسوگی (واژه ژاپنی به معنی «مرمت طلایی») کنم. صحبت‌ها گل می‌کردند. شینرین یوکو به من نشان داد که من خارج از شهر و دور از جنون رسانه‌های اجتماعی کیستم. نفس‌های عمیق در میان درختان،‌اکسیژن تازه، عشق شدیدی که جنگل به ما بازمی‌گرداند – همگی به من زندگی می‌بخشیدند.

شینرین یوکو چه کاری برای شما می‌تواند انجام دهد؟

اگر احساس می‌کنید درمانده، گم‌شده، آسیب‌دیده یا شکست خورده‌اید، شینرین یوکو می‌تواند شما را پاک کند و بر عمیق‌ترین و روحی‌ترین نیازهایتان دست بگذارد. شینرین یوکو عملی آسان، انرژی‌بخش و ساده است که امکان می‌دهد دوباره راه‌اندازی شوید، هیجانات منفی را دور کنید و درمان شوید. پس برای تنفس اکسیژن بعدی‌تان برنامه‌ریزی کنید، چشمانتان را به روی درختان سبز باز کنید و دوباره با شادمانی، آرامش و صفای طبیعت را پذیرا شوید.

در جنگل که هستیم، تنها چیزی که می‌بینیم، درختان هستند – خیلی شبیه به زمانی که در شهر هستیم و تنها چیزهایی که می‌بینیم ساختمان‌ها هستند. با دور شدن از جریان بی‌وقفه و خفه‌کننده زندگی، می‌توانیم مشاهده‌گرانی از بیرون شویم. من رسومات ساده ژاپنی، مانند شینرین یوکو را که نیاکانم با من سهیم شدند، پاک‌کننده‌ترین رسومات می‌دانم.

 حمام جنگل عملی است برای شما تا دوباره به خودتان و روح مراقب و حق‌شناستان وصل شوید. با خودتان و ذهن و بدن زیبایتان خوب باشید. دیری نخواهد پایید که می‌توانید در بیرون از جنگل قدم بزنید و تمام آن درختان را ببینید. اکنون، بروید و برای ماجرای بعدی‌تان در میان درختان برنامه‌ریزی کنید، به روح آزادتان پر و بال دهید و قلبتان را پذیرای بهترین داروی طبیعت کنید.

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

نویسنده:‌ کندایس کومای

مترجم: فریدون شیرمحمدلی

منبع:‌ wellandgood؛‌ ۱۲ اکتبر ۲۰۱۷

اشتراک گذاری :

نظر شما