بیشتر زنان، شش ماه پس از زایمان هنوز هم دچار مشکلات جنسی هستند

اشتراک گذاری :

فراشفا: حدود دو سوم زنان، شش ماه پس از زایمان هم دچار مشکلاتی از نزدیکی دردناک گرفته تا نداشتن میل جنسی هستند. تری فوران، پزشک بیمارستان سلطنتی سلامتی جنسی زنان در یک سخنرانی در کنفرانسی در مورد تمایلات جنسی پس از زایمان گفت که پزشکان اغلب مشکلات جنسی پس از زایمان زنان را کم اهمیت جلوه می دهند و نپرداختن به آنها مضر است.

دکتر فوران گفت که: «حتی در استرالیای قرن بیست و یکم، رابطه جنسی و مشکلات جنسی چیزی است که افراد هنوز در بیان آن خوددار هستند، پس یکی از موضوعاتی که پیشنهاد می‌کنم سؤال کردن است. نمی‌توانیم بگذاریم اوضاع بدتر شود و بگوییم، «احتمالاً فقط به خاطر بچه است و بهتر خواهد شد»، درحالی‌که واقعیت این است که احتمالاً بهتر نخواهد شد. مسلماً زنان دچار مشکلات و درد، با مسائلی حول‌وحوش میل جنسی‌شان، در پنج، شش، هفت سال آینده گریبان گیر خواهند بود.»

دکتر فوران منابع اندک پیشینه تحقیق درزمینهٔ تمایلات جنسی زنان پس از زایمان را بررسی کرد و دریافت که چهار مورد از مهم‌ترین مشکلات عبارت بودند از اختلال درد هنگام نزدیکی، اختلال عملکرد میل جنسی، اختلال برانگیختگی جنسی و اختلال ارگاسمی. مطالعه‌ای آینده نگرانه بر روی ۵۰۰ زن در بریتانیا دریافت که ۸۳ درصد زنان اختلال عملکرد جنسی در سه ماه و ۶۴ درصد زنان در ظرف شش ماه پس از زایمان داشتند.

دکتر فوران گفت که به یاد داشتن این نکته مهم است که اگر زنان و همسرانشان چیزی را به‌عنوان مشکل نبینند پس به‌صورت مشکل دیده نخواهد شد و اگر بیش از نصف زنان چیزی را تجربه می‌کنند، آن را باید امری عادی در نظر گرفت. هر چه این درد مزمن طولانی‌تر باشد، درمان آن سخت‌تر می‌شود. رشته‌های درد تقویت می‌شوند و به ناگهان این رشته‌های عصبی، ملایم‌ترین تماس را به‌صورت دردی شدید احساس می‌کنند.

دکتر فوران گفت زنانی که شیر می‌دادند اغلب خشکی واژنی را تجربه می‌کردند که درمان آن با دارو آسان بود و معمولاً با گرفتن بچه از شیر از بین می‌رفت، اما درمان مسائل دیگر مشکل و اغلب مربوط به رابطه بودند. بر طبق آن، احتمال افزایش این مشکلات زیاد بود چون زنان در سنین بالاتر بچه‌دار می‌شدند و افزایش سن عامل خطری برای ابتلا به اختلال عملکرد جنسی بود.

این پیشینه تحقیق پیوسته دریافت که رابطه زناشویی پس از تولد اولین فرزند افت کرد و به پایین‌ترین حد خود در سه ماه قبل از بهبود آن می‌رسید. احتمال دچار شدن زنان با باور مذهبی قوی به اختلال عملکرد سه بار بیشتر از زنان بدون وابستگی‌های مذهبی بود.


نویسنده: حریت الکساندر، گزارشگر سلامت

مترجم: فریدون شیرمحمدلی

منبع: smh؛ ۲۹ فوریه ۲۰۱۶


 

برچسب هامشکلات جنسی
اشتراک گذاری :

نظر شما