شش مورد از بهترین غذاها برای مقابله با سرماخوردگی و آنفلوانزا

اشتراک گذاری :

فراشفا: وقتی پشت گلوی تان احساس خارش می کنید یا اینکه آبریزش بینی دارید، فکر می کنید برای کاهش ریسک ابتلا به سرماخوردگی یا آنفلوانزا خیلی دیر شده است؟ به هیچ وجه.

در ادامه شش مورد از بهترین غذاهای تقویت کننده سیستم ایمنی برای مقابله با سرماخوردگی و آنفلوانزا ارائه می شود.

سوپ جوجه

تحقیق نشان می دهد که سوپ جوجه گرفتگی و مخاط را تسکین می دهد. این خاصیت به علت وجود ترکیبی به نام سیستئین، یک نوع آمینو اسید، در جوجه است. این ترکیب ترشحات مخاط را رقیق می کند، به این دلیل گرفتگی در بینی، سینه و گلو تسکین می یابد. افزودن رشته فرنگی و سبزیجات قدرت درمان کنندگی سوپ را افزایش خواهد داد، چون کربوهیدرات ها میزان انرژی بدن را بالا می برد و سبزیجات هم میزان مواد مغذی را افزایش می دهد که سیستم ایمنی را هم تقویت می کند.

سیر

سیر می تواند چاشنی برای غذا باشد. همچنین نشان داده اند که خواص آنتی اکسیدانی قوی سیر، ضد ویروس است، از این رو می تواند به طور بالقوه ای به پیشگیری از سرماخوردگی و نیز کوتاه کردن طول دوره سرماخوردگی کمک کند. ترکیب روغنی آلیسین (علت بوی متمایز سیر) ماده مقابله کننده با سرماخوردگی است. برای بهره مندی از این فواید نیازی نیست سیر به شکل طبیعی خورده شود؛ مکمل های سیر مانند پودر، روغن و عصاره ها از همان قدرت درمان کنندگی سیر طبیعی برخوردارند. در خوردن سیر نباید زیاده روی کنید – برای دور کردن دکتر! یک یا دو حبّه سیر در روز کافی است.

عسل

مطالعات نشان می دهد که عسل با ایجاد پوششی بر روی گلو و تسکین تحریک می تواند سرفه را کاهش دهد. در واقع، عسل موثرتر از داروهای ضد سرفه بدون نسخه است. به یاد داشته باشید که کودکان زیر ۱۲ ماه به علت ریسک بوتولیسم نوزاد نباید عسل بخورند.

چای

مطالعات نشان می دهد که چای حاوی آنتی اکسیدان هایی است که می تواند سیستم ایمنی ضعیف را تقویت کند. علت آن این است که چای های سبز و سیاه سرشار از آنتی اکسیدان ها، شامل ال – تئانین (L-theanine)، آنتی اکسیدان تقویت کننده سیستم ایمنی است. محققان دانشگاه کاردیف دریافته اند که نوشیدنی های گرم می تواند عطسه، گلودرد، چایمان ها و خستگی را تسکین دهند. فراموش نکنید که چای حاوی کافئین است. اگر در نظر دارید به کودکان تان چای بدهید، زیاده روی نکنید – یک فنجان در روز کفایت می کند و از فواید آن بهره مند خواهند شد.

آب سبزیجات

اگر از خوردن سبزیجات در تمام فصل سرد خسته شده اید، می توانید به آب میوه و سبزی روی بیاورید. بااینکه کارشناسان هنوز بر سر این موضوع که آیا مصرف مقادیر بالای ویتامین ث اثری قابل توجه بر نشانه های سرماخوردگی و آنفلوانزا دارد یا نه، توافق ندارند، برخی مطالعات نشان می دهد مصرف ویتامین ث حقیقتاً می تواند از شروع سرماخوردگی و آنفلوانزا پیشگیری کند. آب میوه و سبزی، ویتامین ث را از طریق غذاهای کامل و نه مکمل در اختیار شما قرار می دهد، پس در برنامه غذایی خود به مقادیر زیاد غذاهایی مانند توت فرنگی، پرتقال، گوجه فرنگی و بروکلی را بگنجانید.

گوشت کم چربی

گوشت کم چربی بخش اساسی یک برنامه غذایی سالم در زمان ابتلا به سرماخوردگی و آنفلوانزاست. این نوع گوشت میزان آهن مناسبی را تامین می کند که برای داشتن سیستم ایمنی قوی اساسی است. گوشت کم چربی نه تنها حاوی میزان مناسبی آهن است که به سادگی بوسیله بدن جذب می شود، بلکه حاوی میزان مناسب روی، دیگر ماده معدنی مقابله کننده با عفونت هم هست. پس اگر کمی احساس ناخوشی می کنید، خوردن تکه ای گوشت قرمز کم چرب، مرغ (سوپ جوجه)، ماهی یا حلزون صدف دار به شما در مقابله با میکرب ها کمک خواهد کرد.


مترجم: فریدون شیرمحمدلی

منبع: thejakartapost؛ ۱۵ نوامبر ۲۰۱۶

اشتراک گذاری :

نظر شما