شش گام به سوی سلامت شناختی

112
0
اشتراک گذاری :

فراشفا: چگونه مغزتان را سالم نگاه می دارید, تناسب شناختی تان را حفظ می کنید و ذخیره شناختی تان (cognitive reserve) را ایجاد می کنید؟ انجام این کارها برای برخی در مقایسه با افراد دیگر راحت تر است و هر چند ژنتیک سلامت مغزتان را ممکن می سازد, برای بهبود سلامت مغز و تناسب شناختی تان خودتان هم می توانید کاری انجام دهید.

در ابتدا یادآوری این نکته مهم است که برای داشتن مغزی سالم به بدنی سالم نیاز دارید. در نتیجه, اطمینان خاطر داشته باشید که سلامت مغزتان به رفتن منظم پیش دکتر, عمل به توصیه های او و کنترل هر نوع مشکل سلامتی تان بستگی دارد.

در هر صورت اساس سلامت مغز و برنامه تناسب شناختی شامل ایجاد تغییرات در شیوه زندگی است. محققان مدرسه پزشکی هاروارد شش اصل بنیادین را برای هر نوع برنامه موثر سلامت مغز و تناسب شناختی شناسایی کرده اند. هرچند از آنها به صورت «گام ها» نام می بریم, آنها را به جای ردیفی باید با همدیگر انجام داد.

سلامت مغز

گام ۱: برنامه غذایی گیاه محور داشته باشید.

گام ۲: به طور منظم ورزش کنید.

گام ۳: خواب کافی داشته باشید.

گام ۴: استرس تان را کنترل کنید.

گام ۵: ارتباط های اجتماعی داشته باشید.

گام ۶: به طور مستمر مغزتان را به چالش بکشید.

این گام ها با همدیگر می تواند نتایج واقعی را به بار آورد که موجب ایجاد تغییرات هم در ساختمان و هم کارکرد مغز می شود. اما واژه کلیدی «با همدیگر» است. این عوامل بخش های برابر یک برنامه منسجم هستند که به تنهایی جواب نمی دهند. صرفا خوردن فیبر بیشتر یا اضافه کردن پیاده روی صبحگاهی به برنامه روزانه تان برای جلوگیری از افت ذهنی کافی نیست. بلکه ورزش, برنامه غذایی, خواب, کنترل استرس, تعامل اجتماعی و تحریک ذهنی برای به بار آوردن نتیجه, با همدیگر جواب می دهند.مترجم: فریدون شیرمحمدلی

منبع: health.harvard

اشتراک گذاری :

نظر شما