قاعده «پنج ثانیه» در مورد خوردن غذایی که روی زمین افتاده

330
0
اشتراک گذاری :
قاعده «پنج ثانیه»

فراشفا: وقتی غذا از دستتان به زمین می‌افتد چه‌کار می‌کنید؟ آیا مستقیم آن را به زباله‌دانی می‌اندازید یا از قاعده پرکاربرد «پنج ثانیه» استفاده می‌کنید و آن را می‌خورید؟

مطالعه‌ای که دانشمندان در The Big Bang Fair در بیرمنگام انگلستان انجام دادند نشان می‌دهد که چهار نفر از هر پنج نفر یا ۷۹ درصد ما خوردن غذای افتاده روی زمین را تائید می‌کنیم.

البته بیشتر افراد فکر می‌کنند کف منزل خودشان تمیزتر است و ازاین‌رو خوردن آن پذیرفتنی‌تر است – درواقع ۵۶ درصد آن‌ها – اما اگر قرار باشد غذای افتاده بر کف خانه فردی دیگر را بخورند این عدد به‌طور چشمگیری به تنها ۱۷ درصد افت می‌کند.

افراطی‌ترین مثال‌ها شامل افرادی است که اسنک‌های افتاده بر کف سینما (۲ درصد) یا وسایل حمل‌ونقل عمومی (۱ درصد) را می‌خورند.

اما وقتی از آن‌ها پرسیده شد که علت انجام این کار را توضیح دهند، یک‌پنجم افراد اذعان کردند که از قاعده «پنج ثانیه» پیروی می‌کنند که اکنون دانشمندان آن را در بیشتر موارد موجه و سالم دانسته‌اند.

پروفسور آنتونی هیلتون، متخصص میکرب‌شناسی از دانشگاه آستون، به بیرمنگام میل گفت: «خوردن غذایی که چند لحظه‌ای روی زمین مانده هرگز نمی‌تواند کاملاً بی‌خطر باشد.»

«به نظر می رسد غذایی را که سطح آن با گردوخاک پوشیده شده است نباید خورد، اما تا زمانی که ظاهراً آلوده نشده است، علم نشان می‌دهد که این غذا احتمال ندارد باکتری‌های مضری را بر اثر چند ثانیه ماندن در کف اتاق به خود گرفته باشد.»

«این بدین معنا نیست که میکرب‌ها نمی‌توانند از کف زمین به غذا منتقل شوند.»

«تحقیق ما نشان داده است که خصوصیت سطح کف، نوع غذای افتاده بر کف و مدت زمان ماندن غذا بر روی کف همه می‌توانند بر تعداد میکرب‌هایی که انتقال می‌یابد اثر بگذارد.»


نویسنده: مَت سیمپسون

مترجم: فریدون شیرمحمدلی

منبع: stokesentinel؛ ۱۸ مارس ۲۰۱۷

اشتراک گذاری :

نظر شما