مرکبات: سلاح جدید بر علیه چربی ها

612
0
اشتراک گذاری :
GettyImages-461477671_620x310
Reading Time: 1 minute

پرتقال و لیمو سلاح نو بر علیه بیماری های مزمن ناشی از چاقی

فراشفا: محققان دریافته اند که پرتقال و لیمو می تواند به متوقف کردن بیماری های ناشی از چاقی کمک کند. با این یافته می توان گفت که مرکبات سلاحی جدید بر علیه چربی ها هستند.

آنتی اکسیدان های موجود در مرکبات به پیشگیری از بیماری قلبی، بیماری کبد و دیابت کمک می کند.

این مطالعه که در دانشگاه استادوال پاولیستا برزیل انجام شد شامل ۵۰ موش بود که سه نوع فلاوانون بر روی آنها آزمایش شد: رده ای از آنتی اکسیدان های موجود در انواع پرتقال، لیموترش و لیمو.

موش ها سه نوع برنامه غذایی دریافت کردند: برنامه غذایی معیار، برنامه غذایی با چربی بالا یا برنامه غذایی با چربی بالا به علاوه یکی از فلاوانون ها. برنامه غذایی با چربی بالا بدون فلاوانون ها مارکرهای آسیب سلولی را تا ۸۰ درصد در خون و ۵۷ درصد در کبد در مقایسه با موش های تحت برنامه غذایی معیار افزایش داد.

اما فلاوانون ها مارکرهای آسیب سلولی را ، در مقایسه با موش هایی که تنها از برنامه غذایی با چربی بالا تغذیه می کردند، در کبد در حد ۶۴ درصد و در حد ۴۸ درصد در خون کاهش داد.

پاولا فرریرا دانشجوی دانش آموخته به انجمن شیمی آمریکا گفت: «نتایج ما نشان می دهد که از فلاوانون های مرکبات می توانیم برای پیشگیری یا به تاخیر انداختن بیماری های مزمن ناشی از چاقی در انسان ها استفاده کنیم.» «این مطالعه همچنین حاکی از آن است که خوردن میوه های مرکبات احتمالا می تواند اثرات مفیدی برای افرادی داشته باشد که چاق نیستند، اما برنامه غذایی سرشار از چربی دارند.»

مترجم: فریدون شیرمحمدلی

منبع:  nzherald ؛۲۲ اوت ۲۰۱۶

اشتراک گذاری :

نظر شما