چگونه می‌توانید طول عمر تان را افزایش دهید؟

110
0
اشتراک گذاری :

فراشفا: اگر طولانی‌تر از یک فرد عادی زندگی کنید، می‌توان گفت که دارای عمری طولانی (longevity) هستید. تلاش برای دستیابی به حداکثر سن بالقوه هدف طول عمر است. با در پیش گرفتن رفتارها و نگرش‌های سالم می‌توان به‌طور بالقوه به این هدف دست یافت.

Longevity را به‌صورت «عمر طولانی» یا «دوره طولانی عمر» تعریف می‌کنند. ریشه این اصطلاح از واژه یونانی longaevitās می‌آید. در این واژه می‌توان دید که چگونه کلمات longus  (طولانی) و aevum  (عمر) با هم ترکیب و به صورت مفهومی در می‌آید که به معنی فردی است که زمانی طولانی عمر می‌کند.

مهم‌ترین قسمت این تعریف ماهیت مقایسه‌ای آن است. عمر طولانی دلالت بر طولانی‌تر از چیزی است و آن چیز، طول عمر متوسط است.

طول عمر چگونه تعریف می‌شود؟

زیست شناسان گاهی اوقات طول عمر را به‌صورت طول عمر متوسط مورد انتظار در شرایط ایده آل تعریف می‌کنند؛ اما بیان اینکه چه چیزی ایده آل است دشوار است. پژوهش‌های زیادی درزمینهٔ مقدار و نوع «درست» ورزش که باید انجام دهیم، بهترین برنامه غذایی برای افزایش طول عمر و اینکه آیا برخی داروها یا مکمل‌ها می‌توانند به بهبود طول عمر کمک کنند، در حال انجام است.

طول عمرها در طول تقریباً قرن گذشته به‌طور نسبتاً قابل‌توجهی افزایش ‌یافته است که علت عمده آن پیشرفت‌های به دست آمده در علم پزشکی است که تقریباً برخی بیماری‌های عفونی مرگبار را از بین برده است.

کودک به دنیا آمده در سال ۱۹۰۰ حدود نیم قرن زندگی می‌کرد. امروزه، امید به زندگی افراد در ایالات‌متحده تقریباً به‌طور متوسط ۷۹ سال است – ۸۱ سال برای زنان و ۷۶ سال برای مردان و در برخی کشورها، امید به زندگی حتی طولانی‌تر است.

بسیار محتمل است که طول عمر واقعی انسان بسیار بیشتر باشد. اگر انسان‌ها بتوانند شرایط ایده آل یک برنامه غذایی سالم و ورزش را ایجاد کنند، ممکن است بتوانند طولانی‌تر زندگی کنند.

طول عمر

 

چه چیزی طول عمر شما را تعیین می‌کند؟

ممکن است فکر کنید که ژن‌ها طول عمرتان را تعیین می‌کنند؛ اما واقعیت این است که ژنتیک مسئول حداکثر ۳۰ درصد امید به زندگی است و بقیه را رفتارها، نگرش‌ها، محیط و کمی شانس تعیین می‌کند.

ممکن است در مورد روش‌های مختلف افزایش عمر شنیده باشید. به خاطر داشته باشید که هیچ‌کدام از آن‌ها در انسان‌ها به اثبات نرسیده است و بیشتر آن‌ها فقط نظریه است. تنها روش اثبات شده برای زندگی طولانی، زندگی کردن به‌طور سالم است.


شاید دوست داشته باشید بخوانید: ورزش منظم در طول دوره زندگی پیری را آهسته می‌کند


۵ روش افزایش طول عمر

اگر می‌خواهید از حد متوسط عبور کنید و طول عمرتان را افزایش دهید، چه‌کار باید بکنید؟ در اینجا فهرستی از مواردی ارائه می‌شود که بایستی مدنظر قرار گیرند:

– به‌طور منظم ورزش کنید. تحقیق  نشان می‌دهد که ورزش معتدل که صورت منظم انجام شود, می‌تواند حقیقتاً زمان را بر روی دی ان ای (DNA) به عقب برگرداند.

۲- بشقابتان را با انواع سبزی‌ها پر کنید. بااینکه بحث‌های زیادی در مورد بهترین برنامه غذایی برای داشتن افرایش طول عمر وجود دارد، تقریباً بر این امر توافق هست که خوردن سبزی‌ها بیشتر راهی است که باید در پیش‌ گرفته شود.

۳- خواب کافی داشته باشید. بیشتر افراد وقتی هفت تا هشت ساعت در شب می‌خوابند بهترین احساس را دارند.

۴- به‌دقت استرس تان را کنترل کنید. استرس می‌تواند اثرات ناسالمی بر بدنتان داشته باشد و نیز رفتارهای ناسالم مانند پرخوری یا کشیدن سیگار را بیشتر کند.

۵- روابط شخصی را پرورش دهید. گذراندن وقت یا عزیزان تان حقیقتاً به نظر می‌رسد که طول عمر را بهبود می‌دهد که علت شاید این باشد که استرس یا رفتارهای مخاطره‌آمیز را کاهش می‌دهد.

همین امروز با خودتان عهد ببندید که هر هفته یک تغییر سالم ایجاد کنید. زمان زیادی نخواهد گذشت که احساس بهتری پیدا خواهید کرد و در مسیر طول عمر قرار خواهید گرفت.

 

منابع استفاده شده:

 

 

نویسنده: دکتر مارک استیبیچ

مترجم: فریدون شیرمحمدلی

منبع: verywellhealth: بروز شده در تاریخ ۳ سپتامبر ۲۰۱۸

برچسب هاlongevityطول عمر
اشتراک گذاری :

نظر شما