چگونه به نگرشی مثبت دست‌یابیم؟

633
0
اشتراک گذاری :

فراشفا: شواهد رو به افزایش به دست آمده از مطالعات پزشکی نشان داده است که ریسک مرگ افراد مثبت اندیش بر اثر تمام عوامل در مقایسه با افراد هم‌سن دارای دیدگاه تیره و تارتر به زندگی، کمتر است. در طول دهه گذشته، محققان اَعمالی را شناسایی کرده‌اند که می‌تواند دستیابی و حفظ نگرش مثبت به آینده را تسهیل کند. در ادامه چند پیشنهاد ارائه می‌شود:

از لذت، لذت ببرید: احساس لذت، داشتن نگرشی مثبت را تسهیل می‌کند. توجهتان را بر چیزی لذت‌بخش در لحظه اتفاق افتادن متمرکز کنید و آگاهانه از این تجربه در حین پدیدار شدن لذت ببرید. بیشتر افراد آماده تجربه کردن لذت در اوقات خاص، مانند یک روز عروسی یا تعطیلات هستند. از طرف دیگر، لذت‌های هرروزه می‌توانند به‌سرعت بگذرند بدون اینکه چندان متوجه آن‌ها شویم. شتاب نداشته باشید و تمرکز کنید. با این کار لذت بیشتری از چیزها – چه غذا باشد یا چه دیدار با یک دوست – خواهید برد.

شکرگزار باشید: شکرگزاری، قدردانی حق‌شناسانه برای آن چیزی – چه ملموس یا چه غیرملموس- است که دریافت می‌کنید. یک دفترچه شکرگزاری تهیه کنید و در آن به‌طور منظم چیزهایی را که برای آن‌ها سپاسگزار هستید بنویسید. انجام این کار کمک می‌کند روزهایتان را با شکرگزاری بیشتری بگذرانید و نعمت‌های کمتری را بدیهی فرض کنید. هنگام نوشتن، دقیق باشید و سعی کنید وقتی به یاد می‌آورید هر چیزی برای شما چه معنی داشت، حس‌هایی را که احساس می‌کردید دوباره تجسم کنید.

ذهن آگاهی را پرورش دهید: ذهن آگاهی معمولاً با تربیت ذهن برای متمرکز کردن توجه به لحظه حال به صورتی نظام‌مند و پذیرش هر آنچه اتفاق می‌افتد، به دست می‌آید. درحالی‌که لذت بردن شامل درک حس‌های لذت‌بخش است، ذهن آگاهی شامل پذیرا بودن کامل تجربیات خوشایند و ناخوشایند است. ذهن آگاه بودن کمک می‌کند به‌طور کامل در فعالیت‌ها غرق شوید و ظرفیت بیشتری را برای کنار آمدن با رویدادهای نامطلوب ایجاد می‌کند. با تمرکز بر همین حالا، بسیاری از آن‌هایی که به ذهن آگاهی می‌پردازند درمی‌یابند که کمتر گرفتار نگرانی در مورد آینده یا تأسف برای گذشته می‌شوند، کمتر دل‌مشغول نگرانی‌ها در مورد موفقیت و عزت‌نفس می‌شوند و بهتر قادرند با دیگران روابط عمیق برقرار کنند.

حفظ حس هدفمندی: تجربه‌ی حس از دست دادن و حتی غم، اگر رابطه‌ای از بین برود، اگر بچه‌ها خانه را ترک کنند یا شغلتان را از دست بدهید یا بازنشسته شوید، امری طبیعی است. گاه سعی کنید تا حد امکان زندگی‌تان حالت عادی داشته باشد و بر روی چیزی که می‌توانید بر روی آن کنترل داشته باشید، تمرکز کنید. زمان‌بندی خواب منظمی را دنبال کنید، به‌اندازه کافی ورزش کنید، غذاهای سالم بخورید و با دوستان و خانواده‌تان در ارتباط باشید. به یک تغییر مهم در زندگی، بدون توجه به اینکه چقدر دردناک است، به‌عنوان چالش یا فرصتی جدید نگاه کنید. اگر بیکار یا بازنشسته‌اید، به دنبال فرصت‌های داوطلبانه باشید که از مهارت‌های حرفه‌ای‌تان استفاده شود. اگر در زندگی‌تان بچه‌ای نداشتید، به فکر مربیگری یا تعلیم دادن باشید. اگر پدر، مادر یا همسرتان را ازدست‌داده‌اید، حمایت از افرادی که در غم و اندوه هستند می‌تواند سودمند باشد. شکرگزاری از توانایی‌تان برای پشت سر گذاشتن شرایط دشوار به داشتن نگرش مثبت کمک می‌کند.

تأکید بر (موارد) مثبت: انتخاب و تمرکز بر جنبه‌های مثبت یک وضعیت، عوامل کلیدی دستیابی به انعطاف‌پذیری – یعنی توانایی بهبودی سریع از اوضاع بد – است که کمک می‌کند فقدان‌هایی را که ممکن است در سال‌های آتی اتفاق بیفتد تحمل ‌کنید.

سرانجام اینکه، در بررسی‌های زیادی که انجام‌ شده است، سالمندان گزارش کرده‌اند که علیرغم فقدان‌هایی که با گذشت سال‌ها بیشتر می‌شود، با پیرشدن رضایتشان از زندگی بیشتر شده است. علت آن به‌احتمال زیاد این است که آن‌ها تمایل دارند (موارد) منفی را کاهش دهند، محدودیت‌هایشان را بپذیرند و از تجربه‌شان برای جبران آن‌ها استفاده و اهداف معقولی را برای آینده وضع کنند. هرچقدر که این موارد را – که همگی به داشتن نگرشی مثبت کمک می‌کنند – زودتر در زندگی‌تان اتخاذ کنید – تأثیر بالقوه آن بر کیفیت و احتمالاً طول عمرتان بیشتر می‌شود.


نویسنده: بوِرلی مِرز

مترجم: فریدون شیرمحمدلی

منبع: health.harvard؛ آوریل ۲۰۱۷

برچسب هانگرش مثبت
اشتراک گذاری :

نظر شما