برای داشتن واژنی سالم پروبیوتیک مصرف کنید

654
0
اشتراک گذاری :

مبارزه باکتری های خوب در برابر عفونت های مخمری و بیماری

فراشفا: واژن محل زندگی بیش از ۵۰ گونه بی همتای باکتری هاست، درست به مانند دستگاه هاضمه که بیش از ۴۰۰ نوع مختلف باکتری دارد. هر چند، جدا از ایجاد آسیب، بسیاری از این نژادهای باکتریایی پروبیوتیک (یعنی باکتری های خوب )هستند.

به مانند معده، میکروفلور واژن برای برخورداری از سلامت باید متعادل باشد. اگر هیچ باکتری خوبی برای تحت کنترل در آوردن میکرب های بیماریزا وجود نداشته باشد، این میکرب های بیماریزا می تواند موجب طیف گسترده ای از بیماری ها و عفونت ها شود.

پروبیوتیک ها در واژن چگونه عمل می کنند؟

پروبیوتیک ها در واژن، عمدتا نژادهای لاکتوباسیلوس، با ایجاد کولونی در واژن به عنوان نیروی دفاعی عمل می کنند و از پاگرفتن میکروارگانیسم های بیماریزا جلوگیری می کنند.

پروبیوتیک ها همچنین:

  • بوسیله تولید اسید لاکتیک محیطی اسیدی در واژن ایجاد می کند و مانع رشد باکتری های نامناسب می شود.
  • برای کمک به ایجاد محیطی غیرقابل زیست برای «مهمانان ناخواسته» پراکسید هیدروژن تولید می کند.
  • مانع اتصال میکرب ها به دیواره واژن می شود و ممکن است قادر باشد جای آنهایی را که غالب شده اند بگیرد
  • نقشی کلیدی را در تحریک پاسخ های ایمنی بدن دارد که توانایی آن را برای توقف عفونت تقویت می کند.
  • فعالانه با میکرب های نامناسب مبارزه می کند و اغلب در ناتوان کردن باکتریها، مخمرها و ویروس های عفونت زا موفق است.

کدام بیماری ها را می توان با پروبیوتیک ها درمان کرد؟

ارتباط بین پروبیوتیک ها و سلامت واژن به طور نسبتا گسترده ای مطالعه شده است و مطالعات نتایج رضایت بخشی را برای بیماری هایی مانند موارد زیر نشان داده است:

  • عفونت های مخمری: بیش از ۷۵% کل زنان حداقل یک بار در زندگی شان دچار عفونت های مخمری واژن (yeast vaginitis یا عفونت کاندیدا) می شوند، در حالیکه دیگران بارها به آن مبتلا می شوند. نشانه های آن شامل تحریک، ترشح «دلمه ای» یا سفید، خارش تحمل ناپذیر در واژن –که بدترین همه اینهاست.

علت عفونت های مخمری می تواند انواعی از عوامل، شامل ایمنی پایین، تغییرات هورمونی، غذاهای با قند بالا، لباس تنگ، دوش (واژن) یا آنتی بیوتیک ها باشد. عامل آن معمولا کاندیدا آلبیکانس است، اما علت آن ممکن است C. krusei، C. glabrata و C. tropicalis هم باشد.

سطوح پایین استروژن و ایجاد تغییرات در pH واژن را با کاهش جمعیت لاکتوباسیلوس مرتبط دانسته اند که اجازه می دهد باکتری های نامناسب جای شان را بگیرند. غذاهای پروبیوتیک تخمیری و مکمل های پروبیوتیک با کولونی های زنده لاکتوباسیلوس می توانند به تقویت باکتری های خوب در واژن کمک کنند و مقیاس را به حالت عادی قبل بازگردانند.

  •  التهاب مهبل باکتریایی: که BV هم نامیده می شود، شکایتی شایع در زنان پیش از یائسگی است. نشانه های آن شامل است بر: خارش واژن، حس سوزش هنگام ادرار کردن، ترشح خاکستری رقیق و بوی نامطلوب مثل «ماهی» واژن.

التهاب مهبل باکتریایی را با سطح pH بالا (بالای ۴٫۵) در واژن و نیز سطوح پایین باکتری های لاکتوباسیلوس در دستگاه واژن مرتبط دانسته اند. علت آن ممکن است به طور بالقوه باکتری های بیماری زا مانند Atopobium vaginae، Gardnerella vaginalis، Peptostreptococcus، Megasphera، Bacteroides، Mycoplasma hominis، Mobiluncusو Prevotella باشد.

bacteria_cells_550

باکتری های پروبیوتیک

هرچند باکتری های فهرست شده در بالا ضرورتا علت این بیماری نیستند، تعداد کمتری از نژادهای گونه های باکتریایی در زنان با واژن سالم وجود دارد. تنوع بیشتر در میکروفلور واژن در زنانی مشاهده شده است که دچار التهاب مهبل باکتریایی هستند تا در زنانی که دچار این بیماری نیستند.

فواید پروبیوتیک ها برای سلامت واژن و مثانه

مکمل های پروبیوتیک Lactobacillus acidophilus، علاوه بر حفظ سلامت بهتر واژن می توانند به بهبود سلامت مثانه هم کمک کنند و از عفونت های دستگاه ادراری (UTIs) پیشگیری کنند. مصرف خوراکی Lactobacillus rhamnosus  و Lactobacillus reuteri  هم نتایج نویدبخشی را نشان داده است.

التهاب مهبل باکتریایی و عفونت های دستگاه ادراری معمولا با آنتی بیوتیک ها درمان می شوند، در حالیکه عفونت های مخمری با داروهای ضد قارچ درمان می شوند. مکمل های پروبیوتیک می توانند به بازگرداندن تعادل باکتریایی در واژن و دستگاه های ادراری پس از درمان ضدمیکربی که هم باکتری های خوب و هم بد را از بین می برد، کمک کند.

بسیاری از عفونت ها با کاهش ایمنی ایجاد می شود و سلامت واژن به هورمون ها مرتبط است. مطالعات، برنامه های غذایی سرشار از پروبیوتیک را با سیستم ایمنی قوی و نیز تعادل هورمونی مرتبط دانسته اند که آنها را تبدیل به بخش مهمی از برنامه غذایی سالم تبدیل می کند.

باکتری های واژن سالم هنگام زایمان به نوزاد تان هم انتقال می یابد، در نتیجه از روز اول ورود به این دنیا، بوسیله کولونی قدرتمندی از باکتری های مفید محافظت می شوند.

چگونه از پروبیوتیک ها برای سلامت واژن استفاده کنیم؟

قبل از اینکه مصرف مکمل ها یا خریدن مقادیر زیادی ساورکرات و ماست پروبیوتیک را در تلاش برای سالم نگاه داشتن واژن تان بخرید، باید مواردی را مورد توجه قرار دهید. باید بدانید کدام پروبیوتیک ها نیازهای شما را برآورده می کند، چگونه باید آنها را مصرف کنید، در داخل غذاها باشد، به شکل خوراکی یا شیاف باشد –و چه زمانی بهترین زمان مصرف پروبیوتیک هاست.

اگر دچار یک عفونت یا بیماری پزشکی خاصی هستید، باید نزد پزشک بروید. ابتدا برای رهایی از باکتری های مضر ممکن است به درمان ضدمیکربی  و در کنار آن مصرف غذاهای پروبیوتیک یا مکمل هایی که جمعیت باکتری های خوب را در مثانه، دستگاه ادراری و واژن افزایش می دهد، نیاز داشته باشید.

اگر از پروبیوتیک ها برای پیشگیری استفاده می کنید، بهتر است برنامه غذایی سرشار از غذاهای تخمیری و فرآورده های لبنی و در صورت ضرورت روزانه مکمل خوراکی مصرف کنید. مکمل هایی را مصرف کنید که دارای گونه های مختلف لاکتوباسیلوس مانند L. acidophilus، Lactobacillus GG، L. rhamnosus، L. reuteri، L. plantarum  و L. salvarius باشد و نه فقط اسیدوفیلوس.


نویسنده: مری توسکانو

مترجم: فریدون شیرمحمدلی

منبع: medicaldaily ؛ ۳۱ جو لای ۲۰۱۶


 

اشتراک گذاری :

نظر شما