ورزش منظم در طول دوره زندگی پیری را آهسته می‌کند

اشتراک گذاری :

فراشفا: محققان در دانشگاه بیرمینگام و کینگز کالج لندن دریافته‌اند که داشتن فعالیت، بدن را جوان و سالم نگاه می‌دارد.

این محققان سلامتی سالمندانی را که در بیشتر دوره بزرگ‌سالی‌شان ورزش کرده بودند ارزیابی کردند تا ببینند آیا این امر می‌تواند پیری را آهسته کند.

در این مطالعه ۱۲۵ دوچرخه‌سوار غیرحرفه‌ای بین سنین ۵۵ تا ۷۹ ساله به کار گرفته شدند که ۸۴ نفر آن‌ها مرد و ۴۱ نفرشان زن بودند. این مردان باید می‌توانستند ۱۰۰ کیلومتر را در کمتر از ۶٫۵ ساعت رکاب بزنند، درحالی‌که زنان باید می‌توانستند ۶۰ کیلومتر را در ۵٫۵ ساعت رکاب بزنند. سیگاری‌ها، الکلی‌های قهار، مبتلایان به فشارخون بالا یا دیگر بیماری‌ها از این مطالعه کنار گذاشته شدند.

شرکت‌کنندگان مجموعه‌ای از آزمون‌ها را در آزمایشگاه انجام دادند و با گروهی از بزرگ‌سالان که در فعالیت جسمانی منظمی شرکت نمی‌کردند مقایسه شدند. این گروه از ۷۵ فرد سالم بین سنین ۵۷ تا ۸۰ و ۵۵ جوان بین سنین ۲۰ تا ۳۶ ساله تشکیل‌شده بود.

این مطالعه نشان داد که از دست رفتن توده و قدرت عضلانی در افرادی که به‌طور منظم ورزش می‌کردند اتفاق نیفتاد. در ضمن، سطوح چربی یا کلسترول بدن این دوچرخه‌سواران با پیر شدن افزایش نیافت و سطوح تستوسترون مردان هم بالا باقی ماند که حاکی از آن است که احتمالاً از بخش اعظم دوران یائسگی مردانه به دورمانده‌اند.

تعجب‌برانگیزتر از آن اینکه این مطالعه همچنین نشان داد که فواید ورزش کردن فراتر از عضله است، چون دستگاه ایمنی این دوچرخه‌سواران هم ظاهراً پیر نشده بود.

اندامی موسوم به تیموس که سلول‌های دستگاه ایمنی به نام سلول‌های T را تولید می‌کند، از سن ۲۰ سالگی شروع به کوچک شدن می‌کند و سلول‌های T کمتری می‌سازد. باوجوداین در این مطالعه، تیموس های این دوچرخه‌سواران به همان اندازه یک فرد جوان سلول‌های T تولید می‌کرد.

این یافته‌ها در زمانی انجام می‌شود که آمارها نشان می‌دهند کمتر از نیمی از افراد بالای ۶۵ سال برای سالم ماندن به‌اندازه کافی ورزش می‌کنند و بیش از نیمی از افراد بالای ۶۵ سال دچار حداقل دو بیماری هستند. پروفسور جنت لرد، مدیر موسسه التهاب و پیری در دانشگاه بیرمینگام گفت: «سقراط در ۴۰۰ سال قبل از میلاد گفت که ورزش بهترین داروی انسان است، لیکن پیام او در طول زمان گم شده است و امروز ما جامعه‌ای هستیم که به‌طور روزافزونی بی‌تحرک می‌شویم. باوجوداین، اساساً یافته‌های ما غلط بودن این فرضیه را نشان می‌دهد که پیری به‌طور خودکار ما را نحیف‌تر می‌کند.»

تحقیق ما بدین معناست که اکنون مدرک قوی داریم که ترغیب افراد به انجام ورزش منظم در طول زندگی‌شان راه‌حلی عملی برای این مشکل است که زندگی طولانی‌تر داریم اما نه سالم‌تر.»

دکتر نیهاریکا آرورا دوگال، او هم از دانشگاه بیرمینگام، گفت: «امیدواریم این یافته‌ها از این فکر خطرناک پیشگیری کند که به‌عنوان جامعه، می‌پذیریم که پیری و بیماری همراه عادی هم هستند و اینکه دوره سوم زندگی انسان چیزی است که باید تحمل شود و نه اینکه از آن لذت ببریم.»

پروفسور استفن هریج، مدیر مرکز علوم فیزیولوژیکی انسان و هوافضا در کینگز کالج لندن گفت: «این یافته‌ها بر این واقعیت تأکید دارند که این دوچرخه‌سواران به‌این‌علت ورزش نمی‌کنند که سالم هستند، بلکه سالم هستند به این دلیل که بخش اعظم عمرشان را ورزش می‌کرده‌اند. بدنشان این امکان را یافته است که به‌طور مناسب، به‌دوراز مشکلاتی که معمولاً ناشی از بی‌تحرکی است پیر شوند.»

نورمن لازاروس، استاد ممتاز در کینگز کالج لندن و نیز دوچرخه‌سواری ماهر و دکتر راس پولاک که در مطالعه عضله شرکت کرد، هر دو قبول داشتند که: «بیشتر ما که ورزش می‌کنیم فاصله زیادی با قابلیت‌های فیزیولوژیکی ورزشکاران حرفه‌ای داریم.»

«ما عمدتاً برای لذت خودمان ورزش می‌کنیم. تقریباً هرکسی می‌تواند در هر ورزشی که سازگار با قابلیت‌های فیزیولوژیکی‌اش است شرکت کند. ورزشی را پیدا کنید که در هر فضایی که مناسب شماست لذت می‌برید و فعالیت بدنی را به یک عادت تبدیل کنید. با این کار از فواید آن در سالمندی به‌صورت برخورداری از دوره پیری مستقل و پربار بهره مند می‌شوید.»

این محققان امیدوارند که ارزیابی دوچرخه‌سواران را ادامه دهند تا ببینند آیا آن‌ها به دوچرخه‌سواری ادامه می‌دهند و جوان می‌مانند.


مترجم: فریدون شیرمحمدلی

منبع: sciencedaily؛ ۸ مارس ۲۰۱۸

 

 

:Story Source

Materials provided by University of BirminghamNote: Content may be edited for style and length.

:Journal References

  1. Ross D. Pollock, Katie A. O’Brien, Lorna J. Daniels, Kathrine B. Nielsen, Anthea Rowlerson, Niharika A. Duggal, Norman R. Lazarus, Janet M. Lord, Andrew Philp, Stephen D. R. Harridge. Properties of the vastus lateralis muscle in relation to age and physiological function in master cyclists aged 55-79 yearsAging Cell, 2018; e12735 DOI: ۱۰٫۱۱۱۱/acel.12735
  2. Duggal et al. Major features of Immunesenescence, including Thymic atrophy, are ameliorated by high levels of physical activity in adulthoodAging Cell, 2018
برچسب هاپیریورزش
اشتراک گذاری :

نظر شما