ورزش کردن می‌تواند منجر به داشتن ظاهری بهتر شود

507
0
اشتراک گذاری :

فراشفا: بسیاری از ما از ظاهر بدنمان (تصویر بدن) راضی نیستیم. می‌خواهیم خودمان را تغییر دهیم و مثل افراد معروف خوش‌بدن باشیم. در حقیقت، صنعتی چند میلیارد دلاری درزمینهٔ میل افراد به داشتن ظاهری «بهتر» در حال فعالیت است.

فکر می‌کنم همه این فکر را داریم که دل‌مشغولی جامعه ما به تصویر بدن، کاملاً طبیعی نیست و همین‌طور هم هست. تحقیقات زیادی انجام شده است که نشان می‌دهد تصویر بدن نامناسب با افسردگی و اختلالات تغذیه، به‌ویژه در بین زنان مرتبط است.

 d

تحقیقات همچنین نشان داده است که انجام ورزش می‌تواند تصویر بدنی را که خود فرد در نظر دارد، بدون توجه به ایجاد هر نوع تغییر واقعی که در بدنشان اتفاق می‌افتد، بهبود بخشد. در یک مطالعه مشخص شد که تنها ۳۰ دقیقه فعالیت بدنی تأثیر مثبت قابل‌توجهی بر تصویر بدن زنان دارد؛ اما علت آن چیست؟

در مطالعه‌ای کوچک که در مجله فیزیولوژی و ورزش انجام شد، فرضیه‌های مختلف مورد آزمون قرار گرفت. در این مطالعه محققان ۷۵ خانم در سن کالج را به کار گرفتند که از ظاهر بدنی‌شان ناراضی بودند (که این امر قبلاً با چندین پرسشنامه تائید شد). تنها زنان دارای وزن نرمال، بدون مشکلات پزشکی و قبلاً به‌طور معتدل فعال بودند برای شرکت در این مطالعه انتخاب شدند.

در این پرسشنامه این امر بررسی شد که این زنان در مورد ظاهر، وزن، درصد چربی، تناسب‌اندام، استقامت و اعتمادبه‌نفس در توانایی‌شان برای ورزش، سطوح انرژی و استرس چه احساسی دارند. همچنین از آن‌ها سؤال شد که چقدر از انجام ورزش لذت می‌برند. سپس، نیمی از زنان به‌طور شدید به مدت ۳۰ دقیقه ورزش کردند (بر روی دوچرخه، بین ۶۵٪ تا ۸۵٪ حداکثر ضربان قلبشان) درحالی‌که نیمی دیگر در اتاقی نشستند و مشغول خواندن مجلات شدند (البته نه مجله‌های مد یا تناسب‌اندام، بلکه تنها مجله نشنال جئوگرافی خواندند!) پس از آن، بلافاصله و بعد از ۲۰ دقیقه هم این پرسشنامه را تکرار کردند.


توصیه برای خواندن:  جدایی باعث شد این خانم به یک برنامه تمرینی بسیار شدید روی بیاورد


زنانی که ورزش کردند بلافاصله به طرز چشمگیری احساس کردند لاغرتر و قوی‌ترند و تا ۲۰ دقیقه بعد هم همین احساس را داشتند. این نویسندگان فکر می‌کنند این تغییرات مثبت ممکن است بیش از ۲۰ دقیقه ادامه پیدا کند و ازاین‌رو ممکن است به توضیح این موضوع کمک کند که چرا آن‌هایی که منظم ورزش می‌کنند بدون توجه به ایجاد هر نوع تغییر واقعی در ظاهرشان، تصویر از خود بهتری دارند. آن‌ها می‌خواهند تحقیقات بیشتری انجام شود تا انواع مختلف ورزش و طولانی‌تر کردن زمان مطالعه پس از ورزش بررسی شود.

باوجود کوچک بودن این مطالعه، یافته‌های پیشین را تائید می‌کند. فکر می‌کنم با اطمینان می‌توانم بگویم که ورزش به‌روشنی با ایجاد بهبودهایی در تصویر بدن مرتبط است و جنبه منفی اندکی دارد. من همین‌الان هم ورزش منظم را به بیماران دچار افسردگی‌ام و بیماران دچار تصویر از خود ضعیف توصیه می‌کنم و این توصیه دوم می‌تواند حتی مهم‌تر هم باشد.


نویسنده: مونیک تلو

مترجم: فریدون شیرمحمدلی

منبع:‌ وبلاگ سلامتی دانشگاه هاروارد؛ ۲۸ ژوئیه ۲۰۱۷

اشتراک گذاری :

نظر شما