ورزش می تواند ریسک ابتلا به ۱۳ نوع سرطان را کاهش دهد

اشتراک گذاری :

فعالیت متوسط تا شدید شامل پیاده روی سریع، تنیس، دو آرام و شناست

فراشفا: نتایج مروری گسترده حاکی از آن است که انجام ورزش می تواند به طور چشمگیری موجب کاهش ریسک ابتلا به ۱۳ نوع سرطان، شامل برخی از مرگبارترین انواع این بیماری شود.

محققانی که ۱٫۴  میلیون بزرگسال را بررسی کردند گفتند که به نظر می رسد ورزش کردن به مدت حتی چند ساعت در هفته ریسک ابتلا به سرطان سینه، کولون و ریه را کم می کند.

ماریلی گامون، استاد همه‌گیرشناسی دانشگاه کارولینای شمالی گفت که این سه مورد از چهار سرطان اصلی است که امروزه آمریکایی‌ها را دچار می‌کند.

استیون مور، نویسنده اصلی و محقق در موسسه ملی سرطان ایالات‌متحده گفت: هر چه فعالیت بیشتر، فایده آن بیشتر. هر چه افراد بیشتر ورزش کردند، ریسک ابتلا آنها دائم کم می‌شد.

باوجوداین، این مطالعه تنها ارتباط بین ورزش و کاهش ریسک ابتلا به سرطان را مشخص ساخت؛ و رابطه‌ای علت و معلولی را به اثبات نرساند.

در این مطالعه، این محققان گفتند که ورزش منظم روی‌هم‌رفته با کاهش ریسک ابتلا به ۱۳ نوع سرطان مرتبط است. سرطان‌های دیگر عبارت‌اند از سرطان خون و مغز استخوان و سرطان‌های مری، کبد، کلیه، معده، آندومتر (درون رحم)، راست‌روده، مثانه و سر و گردن.

به گفته مور، هدف دستورالعمل‌های فعلی فدرال برای ورزش – ۱۵۰ دقیقه فعالیت با شدت معتدل در هفته، یا ۷۵ دقیقه فعالیت شدید – دستیابی به سلامت قلب است اما به‌خوبی در جهت پیشگیری از سرطان هم عمل می‌کند.

بر طبق دفتر پیشگیری از بیماری و سلامت ایالات‌متحده آمریکا، ورزش با شدت معتدل شامل فعالیت‌های افزایش‌دهنده ضربان قلب مانند دو آرام یا شنا است.

به گفته او، برای این کار مور و همکارانش بر فعالیت بدنی زمان بیکاری که در زمان غیر کاری انجام می‌شد یا برنامه‌های خانگی متمرکز شدند.

نویسندگان مطالعه گفتند که حدود نیمی از بزرگسالان آمریکایی به توصیه حداقل فدرال برای انجام ورزش عمل نمی‌کنند.

به گفته مور، تحقیق قبلی، ورزش را با کاهش ریسک ابتلا به سرطان سینه و کولون مرتبط ساخته است، اما هیچ مطالعه‌ای اثر فعالیت بدنی بر چندین نوع مختلف سرطان را بررسی نکرده است.

محققان داده‌ها را از ۱۲ مطالعه انجام ‌شده در ایالات‌متحده و اروپا گردآوری کردند و پایگاه داده‌ای متشکل از ۱٫۴ میلیون بزرگسال، بین سنین ۱۹ تا ۹۸ سال را ایجاد کردند. سپس این موضوع را بررسی کردند که آیا فعالیت بدنی خود اظهاری تفاوتی در ریسک ابتلا به ۲۶ نوع سرطان ایجاد می‌کند یا نه.

ورزش با کاهش ریسک ابتلا به نیمی از سرطان‌های موردنظر محققان مرتبط بود و این کاهش تقریباً برای همه، حتی پس از به حساب آوردن عواملی مانند سابقه چاقی و کشیدن سیگار، قابل‌توجه باقی ماند.

این محققان گزارش کردند که روی‌هم‌رفته، میزان بالاتر فعالیت بدنی با ۷ درصد کاهش ریسک ابتلا به کل سرطان مرتبط بود.

نویسندگان مطالعه گفتند که دامنه کاهش ریسک ابتلا از ۴۲ درصد برای سرطان مری تا ۱۰ درصد برای سرطان سینه بود. یافته‌ها حاکی از آن بود که برای سرطان‌های کولون و ریه، ریسک ابتلا به ترتیب ۱۶ و ۲۶ درصد کاهش یافت.

مور گفت: این امر حاکی از آن است که فعالیت بدنی ممکن است در اقدامات پیشگیری از سرطان در سطح جمعیت نقش داشته باشد.

این یافته‌ها به صورت برخط در ۱۶ ماه می در مجله پزشکی داخلی جاما (JAMA Internal Medicine) منتشر شد.

مور و گامون گفتند که کسی در مورد اینکه چرا به نظر می‌رسد ورزش به دور کردن سرطان کمک می‌کند مطمئن نیست، اما نظریات برجسته‌ای در این مورد وجود دارد.

مور گفت که فعالیت ورزشی سطوح هورمون‌هایی مانند استروژن را -که آن را با سرطان‌های مختلف مرتبط دانسته‌اند و به کنترل سطوح انسولین و فاکتور رشد شبه انسولین کمک می‌کند – می‌کاهد.

مور گفت که افرادی که ورزش می‌کنند معمولاً سطوح التهاب پایین‌تری هم دارند. گامون، نویسنده همکار سرمقاله همراه این مطالعه گفت که به نظر می‌رسد سلول‌های این افراد در معرض استرس اکسیداتیو کمتری قرار دارد و توانایی بیشتری برای ترمیم دی ان ای آسیب‌دیده که ممکن است باعث سرطان شود، دارند.

گامون گفت که از بابت ۴۲ درصد کاهش در ریسک ابتلا به سرطان مری بسیار راضی است.

او گفت: این موضوع بسیار متحیرکننده است، چون تومور بسیار کشنده‌ای است. فکر می‌کنم طول میانگین زنده ماندن ۱۱ تا ۱۲ ماه پس از تشخیص این بیماری در انسان است.

به گفته گامون به نظر می‌رسد دیگر سرطان‌های مرگبار که شیوع آن با انجام ورزش کمتر می‌شود شامل سرطان‌های کبد، معده، کلیه و سر و گردن است.

او گفت که داشتن استراتژی برای کمک به کاهش ریسک ابتلا به این سرطان‌ها بسیار خوب است، چون پس از تشخیص آن در فرد چشم‌انداز خوبی برای او متصور نیست.

—————————————————————————————————————————————-

نویسنده: دنیس تامسون؛ گزارشگر سایت HealthDay؛ ۱۶ می ۲۰۱۶

مترجم: فریدون شیرمحمدلی

منبع: webmd

اشتراک گذاری :

نظر شما