اگر کوه نوردی می کنید خطر واقعی با رسیدن به قله شروع می شود

525
0
اشتراک گذاری :

فراشفا: صعود به قله ممکن است فکری دلهره آور به نظر آید، اما بنا به مطالعه ای جدید خطر واقعی در فرود از کوه نهفته است.

با اینکه کوه پیماها ممکن است پس از رسیدن به قله احساس کنند بر دشوار ترین بخش فائق آمده اند، در واقع، ۷۵ درصد سقوط ها در راه پایین آمدن اتفاق می افتد.

ترکیبی از سنگ ریزه های سست، زمین ناهموار، خستگی و تلاش فیزیکی هنگام پایین آمدن، همگی فرود از کوه را به سفری خطرناک تر از صعود تبدیل می کنند.

سقوط ها حدود نیمی از تمام حوادث کوه نوردی را تشکیل می دهند، اما محققان دانشگاه اینسبروک در اتریش در حال تحقیق در این مورد بوده اند که چه چیزی موجب سر خوردن، لغزیدن پا سکندری خوردن می شود.

دکتر مارتین فالبابر و گروهش علت های ۵۶۳۸ سقوط گزارش شده به پلیس آلپ اتریش در طول نه سال گذشته را بررسی کردند.

او دریافت که ۷۵ درصد سقوط ها هنگام فرود کوه پیماها از کوه اتفاق می افتد. او همچنین دریافت که تعداد حوادث به نحو چشمگیری افزایش یافته بود. در سال ۲۰۰۶، تعدا افراد آسیب دیده در کوه های آلپ اتریش، ۴۷۴ نفر بود، در حالیکه تا ۲۰۱۴ به ۷۰۰ نفر افزایش یافته بود.

او گفت: «از قرار معلوم، این موضوع را احتمالا می توان به این امر نسبت داد که افراد بیشتر و بیشتری برای کوه پیمایی به کوه ها می روند و تماس های اضطراری بیشتری گرفته می شود.»

«از طرف دیگر، ممکن است نشانه این امر هم باشد که کوه پمایی کمی ایمن تر شده است.»

سر خوردن و پس از آن پیچ خوردن پا و سکندری خوردن، متداول ترین علل آسیب دیدگی در کوه ها هنگام سقوط است.

در حال حاضر سقوط ها حدود ۴۶ درصد تمام حوادث کوه پیمایی را تشکیل می دهد، در حالیکه علل دیگر شامل مشکلات قلبی عروقی، گم کردن مسیر یا خستگی است.

ارزیابی داده ها نشان می دهد که توزیع جنسیت نسبتا متعادل است، بطوریکه ۵۳ درصد مربوط به زنان و ۴۷ درصد مربوط به مردان بود. بیشتر کوه پیماهای مورد مطالعه بین ۴۰ تا ۷۰ سال سن داشتند.

تحلیل ها همچنین نشان می دهد که بیشتر سقوط ها در مسیرهای مشخص دارای سنگ ریزه های سست، یا در زمین سنگی، و تنها شش درصد در سطوح برفی اتفاق می افتد. این گروه هم اکنون در حال انجام مطالعه ای پایلوت هستند و از کوه پیماها می پرسند که آیا بر اثر سقوط دچار آسیب دیدگی شده اند و وسایل آنها را با افرادی که توانسته اند بدون آسیب از کوه فرود بیایند مقایسه می کنند.

نتایج مقدماتی، امسال در کنگره ECSS ارائه شد.


نویسنده: سارا نپتون

مترجم: فریدون شیرمحمدلی

منبع: telegraph؛ ۱۰ جولای ۲۰۱۷

برچسب هاکوه پیمایی
اشتراک گذاری :

نظر شما