گزارش سازمان بهداشت جهانی: افسردگی “علت اصلی از کار افتادگی در سرتاسر جهان”

649
0
اشتراک گذاری :

فراشفا: افسردگی در حال حاضر، به گزارش سازمان بهداشت جهانی، علت اصلی از کار افتادگی در سطح جهان است.

بیش از ۴% جمعیت جهان با افسردگی – جوانان، زنان باردار یا زنان پس از زایمان-  زندگی می کنند، و بیشترین افرادی که دچار آن می شوند، سالمندان هستند.

به گزارش سازمان ملل، بیماری روانی بیش از یک تریلیون دلار در سال در جهان هزینه ایجاد می کند. علت این هزینه فقدان بهره وری، “اغلب در نتیجه ناتوانی مبتلایان برای انجام وظیفه در سرکار یا برآمدن از عهده زندگی روزانه”، است.

دکتر دَن چیشولم، عضو دپارتمان سلامت روانی و سو استفاده از مواد سازمان بهداشت جهانی گفت: «افسردگی بزرگ ترین عامل موثر منفرد در ایجاد سال های زندگی همراه با از کار افتادگی است. از این رو علت اصلی از کار افتادگی در جهان امروز است.»

جدیدترین مجموعه تحقیقات این سازمان نشان داد که افسردگی در زنان نسبت به مردان یک و نیم برابر بیشتر شایع است.

در سطح جهان، ۲۵۰ میلیون نفر دچار اختلالات اضطراب، شامل فوبیاها، حملات هراس (وحشت زدگی)، اختلال وسواس فکری عملی، اختلال استرس پس از سانحه هستند.

حدود ۸۰ درصد افراد دچار بیماری روانی در کشورهای با کشورهای با درآمد کم تا متوسط زندگی می کنند.

در توضیح سه گروه از افراد مستعد افسردگی، دکتر چیشولم گفت: «فشار هایی که بر جوانان امروز وارد می شود شاید قابل مقایسه با هیچ نسلی نباشد.»

«گروه هدف دیگر زنان باردار یا زنانی هستند که تازه فارغ شده اند. افسردگی در حول و حوش این دوره حقیقتا بسیار شایع است؛ در این دوره، حدود ۱۵% زنان نه تنها دچار حزن و اندوه، بلکه دچار مورد قابل تشخیص افسردگی هم خواهند شد.»

افراد بازنشسته هم مستعد هستند. او افزود: «وقتی دیگر کار نمی کنیم یا همسرمان را از دست می دهیم، شکننده تر و در برابر بیماری های جسمانی مستعدتر می شویم و اختلالاتی مانند افسردگی شایع تر می شود.»

چیشولم، قبل از بیان اینکه خودکشی در کشورهای با در آمد بالا در افراد مذکر اما در کشورهای با در آمد پایین و متوسط در افراد مونث شایع تر است، گفت که تخمین می زنند ۸۰۰۰۰۰ نفر در سال بر اثر خودکشی می میرند، که رقمی بسیار هولناک است.

با در نظرداشت این یافته ها، سازمان بهداشت جهانی در حال اجرای پویشی برای پرداختن به بدنامی و تصورات غلط، موسوم به «افسردگی: بیایید صحبت کنیم» است.

چیشولم نتیجه گیری کرد: «به نظر ما این گام کلیدی اول است، یعنی اگر می خواهیم سلامت روانی، افسردگی و دیگر اختلالات روانی را در معرض دید قرار بدهیم، لازم است بتوانیم در باره آن صحبت کنیم.»


نویسنده: ناتاشا هیند (Natasha Hinde)

منبع: huffingtonpost؛ ۲۴ فوریه ۲۰۱۷

برچسب هاافسردگی
اشتراک گذاری :

نظر شما