۱۰ نکته سلامتی که پزشکان می خواهند به آنها عمل کنید

525
0
اشتراک گذاری :

فراشفا: در این مقاله ۱۰ نکته سلامتی که پزشکان دوست دارند شما به آنها عمل کنید ارائه می شود:

۱- همیشه آب بدن تان کافی باشد

هنگام تولد،تقریبا ۹۷% بدن مان از آب تشکیل شده است. در بزرگسالی، این رقم اندکی کمتر است اما با این وجود چیزی حدود ۷۵% می شود. بیشترین میزان سلول های مغزمان صرفا آب است، و حتی دندان های مان ۱۰% آب دارد. هر کارکرد سلولی در بدن به گونه ای به میزان مایع بدن مرتبط است: خون و سیستم های ایمنی مقابله کننده با سرطان برای دفع مواد زائد از سلول ها و انتقال مواد مغذی و اسید های آمینه حیاتی به داخل سلول ها نیازمند آب هستند، سلول های سالم با جذب مواد مغذی از آب کار می کنند، و می گویندحتی ۲% کاهش در آب بدن موجب می شود یک پنجم میزان انرژی کاه
ش یاید! منتظر تشنه شدن نمانید – تمام روز آب بنوشید (به طور ایده آل آب مصرف کنید، هر چند چای و قهوه هم خوب هستند) تا به حفظ میزان آب بدن در حد بهینه کمک کند.

۲- به اندازه مناسب بخوابید

با اینکه هیچ جواب ساده ای در مورد میزان «طبیعی» خواب وجود ندارد، بیشتر بزرگسالان باید برای ۷ تا ۹ ساعت خواب در هر شب برنامه ریزی کنند.

۳- خوب بخورید

برنامه غذایی متعادل نباید دشوار یا پیچیده باشد – راه حل کلی، مصرف کالری متناسب با میزان فعالیت تان است. اگر بیش از اندازه بخورید یا بنوشید، بر وزن تان اضافه خواهد شد. اگر خیلی کم بخورید یا بنوشید، وزن تان کم خواهد شد. مرد معمولی به حدود ۲۵۰۰ کالری در روز نیاز دارد. انواعی از مواد غذایی را بخورید تا تغذیه ای متعادل داشته باشید.

۴- اگر لازم باشد … وزن کم کنید

برنامه غذایی نامناسب و ورزش نکردن باعث چاقی می شود. دنبال کردن یک برنامه غذایی متعادل و سالم نقش حیاتی را در حفظ وزنی سالم دارد، که بخش مهم سلامت کلی است. بیش وزن یا چاق بودن می تواند منجر به بیماری هایی مانند دیابت نوع ۲، برخی سرطان ها، بیماری قلبی و سکته مغزی شود.

۵- تحرک بیشتری داشته باشید

فعالیت بدنی می تواند به تداوم کاهش وزن یا ماندن در وزنی سالم کمک کند اما فعال بودن نباید به معنی صرف ساعت ها فعالیت در باشگاه باشد: در راه برگشت از کار به خانه با اتوبوس یک ایستگاه زودتر پیاده شوید و بقیه راه را پیاده برگردید، در سر کار به جای بالابر از پله ها استفاده کنید. فعالیتی را پیدا کنید که از انجام آن لذت می برید – چه دوچرخه سواری، دو یا باغبانی باشد – و بیشتر به انجام آن بپردازید.

 ۶- کشیدن سیگار را متوقف کنید

image_13950506537119

 ترک سیگار احتمالا به تنهایی بزرگ ترین گامی است که می توانید برای بهبودی سلامتی تان بردارید. حدود نیمی از سیگاری ها بر اثر بیماری های مرتبط با کشیدن سیگار می میرند. اگر مدت زمان طولانی است که سیگار می کشید، امید به زندگی تان به طور متوسط، حدود ۱۰ سال کمتر از یک فرد غیر سیگاری است و تنها حدود نیمی از این افراد بیشتر از ۷۰ سال عمر می کنند. هر چه هنگام شروع سیگار کشیدن جوان تر باشید، احتمال اینکه برای مدت زمان طولانی تری بکشید و زودتر بر اثر کشیدن سیگار بمیرید بیشتر است. سیگاری هایی که قبل از  ۴۵ سالگی کشیدن سیگار را ترک می کنند، امید به زندگی شان نزدیک به امید به زندگی افرادی است که هرگز سیگار نکشیده اند. در مورد افراد بالای این سن، این شکاف گسترده تر می شود، اما سیگاری هایی که بالای سن ۴۵ سالگی سیگار کشیدن را ترک می کنند هنوز هم نسبت به افرادی که کشیدن سیگار ادامه می دهند از سلامتی قابل توجهی برخوردار می شوند.

۷- دارو های خود را درست مصرف کنید

عدم تبعیت از دارو – سر موقع مصرف نکردن دارو ها در دوز های تجویز شده – مشکلی بزرگ در همه کشورهاست. هر چند بدست آوردن حقایق در مورد دلایل روشن آن کمی دشوار است، برآورد کرده اند که ۵۰% بیماران از دارو درمانی مستمر تبعیت نمی کنند، که این امر به کنترل ضعیف بیماری های پزشکی و همه مخاطرات مرتبط با آن می انجامد. همیشه دارو های تان را باید طبق دستورات پزشک مصرف کنید – حتی اگر علائم بیماری تان فروکش کند. اگر هر نوع نگرانی در این مورد دارید که چرا دارویی خاص را مصرف می کنید، مصرف آن را متوقف نکنید بلکه این نگرانی ها را یا پزشک تان در میان بگذارید.

۸- دست های خود را بشویید

شستن دست ها یکی از موثرترین راه هایی است – پس از واکسناسیون از نظر تاثیر بر عفونت – که می توانید در حق سلامت عمومی انجام دهید. برای شستن دست های تان پس از تهیه غذا،  رفتن به دستشویی، فین کردن بینی، سرفه یا عطسه به دستان، پس از انتقال زباله خانگی، قبل از تهیه غذا یا خوردن، هنگام مراقبت از فردی بیمار، یا هنگام گذاشتن یا برداشتن لنز تماسی از آب گرم و صابون (یادر صورت عملی نبودن از ژل تمیز کنده دست الکل دار) استفاده کنید.

۹- خود تان را زیر آفتاب بپوشانید

Ambitionc

افراد برنزه شدن را با سلامتی مرتبط می دانستند، اما در حقیقت نشانه وارد شدن آسیب جدی به پوست است. استفاده از تخت های برنزه کردن این خطر را بیشتر افزایش می دهد. افرادی که بیشتر در معرض خطر هستند افراد دارای پوست روشن (بویژه افراد با موی بلوند یا قرمز و پوست کک مک دار) و آنهایی که در گذشته دچار آفتاب سوختگی شده اند (بویژه همراه با تاول بوده باشد، و حتی اگر این امر سال ها پیش اتفاق افتاده باشد). اگر بیش از ده خال دارید، احتمال خطر در مورد استفاده از تخت های برنزه کردن – یا در صورت وجود سابقه سرطان پوست در خانواده افزایش می یابد.

۱۰- به خود آرامش بدهید

همه ما گاه به گاه دچار استرس می شویم، اما استرس مزمن نه تنها در کل برای سلامتی خوب نیست، بلکه می تواند مانع آرامش شما هم بشود، حتی زمانیکه این فرصت را هم داشته باشید. استفاده از تکنیک های آرامش بخشی می تواند علائم استرس را تسکین دهد و نیز به آرام کردن اوضاع تنش زا کمک کند، و اجازه می دهد مسئولیت هیجانات خود را بر عهده گیرید و تمدد اعصاب کنید. تمام تکنیک های آرامش بخشی،تکنیک های تنفس را با آرام سازی عضلات همراه می کنند و یادگیری این مهارت ها زمان بر است – اگر این تکنیک ها در ابتدا عجیب به نظر می رسند نگران نباشید. به تمرین کردن ادامه دهید و به نتیجه خواهید رسید. برخی افراد هم می گویند که رفتن به کلاس های یوگا و تای چی راه خوبی برای بهبود تنفس و آرامش بخشی است.

————————————————————————————————————————————————————————————————-

photo_100_1439378673

نویسنده: دکتر روبرت هندرسون؛ ۳ دسامبر ۲۰۱۵

مترجم: فریدون شیرمحمدلی

منبع: netdoctor

اشتراک گذاری :

نظر شما