۴ چیزی که روان‌شناس‌ها برای احساس شادی بیشتر، هرروز انجام می‌دهند

440
0
اشتراک گذاری :

فراشفا: بااینکه رازی برای شاد بودن وجود ندارد، خودمراقبتی می‌تواند در جهت بهبود خلقتان بسیار مؤثر باشد. افراد، شادی را در جاهای مختلف می‌یابند، پس کلید آن شناسایی عادات سالمی است که شما را راضی می‌کند و اختصاص وقت در هرروز برای آن‌هاست.

دکتر جیسون ویلر،‌ روانکاو در شهر نیویورک می‌گوید:‌«همان‌گونه ارسطو گفته، شادی یک فعالیت است. خیلی از چیزها در زندگی ما صرفاً اتفاق می‌افتند، اما خیلی چیزهای دیگر را باید انجام دهیم و شاد بودن یکی از آن‌هاست.»

پس کارشناسان سلامت روان برای مهار شادی چکار می‌کنند؟ ما از سه درمانگر خواستیم تا تدابیر خود مراقبتی روزانه‌شان را توضیح دهند که به آن‌ها کمک می‌کند حتی در اوقات استرس هم مثبت و منطقی بمانند. در ادامه ۴ عادت شاد بودن را می‌خوانید که می‌توانید خودتان امتحان کنید.

ذهن آگاه باشید

اصطلاح «ذهن آگاهی» احتمالاً تصاویر یوگا یا مدیتیشن آرام را مجسم می‌کند،‌اما ویلر می‌گوید این امکان هست که این روش تفکر را در حین انجام انواع مختلف ورزش انجام دهید. تمرین ذهن – بدن موردعلاقه او، شناست،‌چون این حرکات تکرارشونده به‌طور طبیعی مناسب تفکر ذهن آگاهانه است.

او می‌گوید:‌«برای خوب شنا کردن، تنها بر روی چیزی که انجام می‌دهم باید تمرکز کنم. از ضربه‌ای به ضربه‌ای دیگر و از نفسی به نفسی دیگر.»

در ضمن، شنا یک تمرین با تأثیر پایین است. ویلر می‌گوید:‌«وقتی تمرین تمام شد، احساس درد نمی‌کنم بلکه سرحال و پرانرژی می‌شوم.» و افزود که ۳۰ دقیقه تا یک ساعت شنا، استراحت مدیتیشن گونه عالی در طی روزی پرمشغله است.

یادداشت بردارید

فقط در عید شکرگزاری، شکرگزار نباشید. مطالعات نشان می‌دهد که ابراز شکر می‌تواند موجب فوایدی مانند داشتن خواب بهتر و ریسک کمتر دچار شدن به افسردگی شود و تعجبی ندارد که کارشناسان روان آن را تائید می‌کنند.

کاسی هوارد، دکترای روان‌شناسی،‌درمانگر مستقر در سان آنتونیو می‌گوید:‌ «اگر حالم گرفته باشد یا احساس نگرانی کنم، فهرستی از چیزهایی را که برای آن‌ها شکرگزار هستم تهیه می‌کنم. این کار به طرز نگرش من تلنگر می‌زند و مرا از فکر کردن در مورد چیزهای استرس‌زا یا تمرکز بر چیزهای منفی دور نگاه می‌دارد. در ضمن، یک بهبوددهنده خلق بسیار خوب است.»

عرق را از تنتان خارج کنید

دیگر افزایش‌دهنده ثابت‌شده شادی؟ تمرینات قلبی عروقی. موارد می‌گوید:‌«دویدن عامل سلامت عقل برای من است. دویدن نه‌تنها استرس مرا تسکین می‌دهد، بلکه در ضمن زمانی است که به ایده‌ها فکر می‌کنم.»

دلیل علمی برای بخصوص احساس شادی هوارد پس از انجام تمرین وجود دارد. تمرین باعث افزایش میزان آدرنالین در سرتاسر بدن می‌شود که به دنبال آن آندروفین های بهبوددهنده خلق آزاد می‌شود و حتی میزان‌های نسبتاً اندک ورزش هم می‌تواند مؤثر واقع شود؛ یک مطالعه اخیر نشان داد که فعالیت بدنی سبک با فایده هیجانی بیشتری نسبت به ورزش با شدت متوسط و بالا مرتبط است. عرق بریزید، لبخند بزنید و تکرار کنید.

با دیگران در ارتباط باشید

دکتر گیل سالتز، ویراستار روان‌شناسی سایت Health می‌گوید:‌«هرروز زمانی کوتاه و آرام را با شوهرم می‌گذرانم و در مورد خودمان صحبت می‌کنیم. این کار رابطه‌مان را قوی نگاه می‌دارد و این مرا شاد می‌کند.»

گفتگو در تمام روابط، عاملی کلیدی، به‌ویژه در روابط عشقی است. در مطالعه سال ۲۰۱۵ در مورد زوج‌های تازه ازدواج‌کرده که در مجله روابط اجتماعی و شخصی منتشرشده است، ‌پژوهشگران دریافتند زنانی که فکر می‌کردند شوهرانشان از روی عادت هیجاناتشان را سرکوب می‌کنند، گزارش کردند که کیفیت ازدواجشان در طول زمان کاهش ‌یافته است. پس شروع کنید و آنچه در سینه‌دارید ابراز کنید.


نویسنده:‌آنتئا لوی

مترجم:‌فریدون شیرمحمدلی

منبع:‌ health؛‌ ۴ سپتامبر ۲۰۱۷

برچسب هاشادی
اشتراک گذاری :

نظر شما