۵ ورزش برتر که انجام آن بهترین نتیجه را برای بدن دارد

636
0
اشتراک گذاری :

فراشفا: مدرسه پزشکی هاروارد به تازگی مقاله ای را منتشر کرده است که در آن ۵ ورزشی را معرفی می کند که انجام آنها بهترین نتیجه را برای بدن مان دارد و نتایج آن حیرت انگیز است.

اگر دوست ندارید به باشگاه بروید، مشکلی نیست! بخشی از دلیل آن این است که برای انجام این ورزش ها ضرورتا نیازی به عضویت در باشگاه ندارید. آنگونه که پژوهشگران هاروارد می گویند:

«برای انجام برخی از بهترین فعالیت های جسمانی لازم نیست که به باشگاه بروید یا اینکه نیازی نیست آن قدر تناسب اندام داشته باشید که بتوانید از پس مسابقه ماراتن بر بیایید.»

با انجام این ورزش ها طیف وسیعی از فواید را هم تجربه خواهیم کرد.

این محققان توضیح می دهند: «این “تمرینات” می توانند برای بدن معجزه کنند.»

 • کمک به تحت کنترل درآوردن وزن
 • بهبود تعادل و دامنه حرکت
 • تقویت استخوان ها
 • محافظت از مفاصل
 • پیشگیری از مشکلات کنترل مثانه
 • محافظت در برابر از دست دادن حافظه

۱- شنا

شنا

 از نتایج پروژه های تحقیقاتی گسترده می دانیم که شنا اثر مثبتی بر سلامت ذهنی – بخصوص خلق دارد. همچنین می دانیم که به خاطر هر قصد و هدفی، شنا نوع بسیار سالم ورزش برای بدن است. خاصیت شناوری آب فشار را از مفاصل بر می دارد و امکان می دهد آنها را به نرمی حرکت دهید.

برای مثال، دکتر ای- مین لی، استاد پزشکی در مدرسه پزشکی هاروارد می گوید: «شنا برای افراد دچار آرتروز خوب است، چون وزن کمی را تحمیل می کند.»

۲- تای چی

تای چی

تای چی

تای چی که آن را «مراقبه در حال حرکت» نام گذاشته اند، یکی از هنرهای رزمی چینی است که حرکت و مراقبه را با هم دارد.

این محققان توضیح می دهند: «تای چی از مجموعه ای از حرکات باوقار تشکیل شده است که یک حرکت به نرمی به حرکتی دیگر انتقال می یابد. چون کلاس های تای چی در سطوح مختلف ارائه می شود، برای افراد تمام سنین و سطوح تناسب اندام دسترس پذیر و باارزش است.»

دکتر لی می افزاید: «تای چی به طور خاص برای سالمندان خوب است چون تعادل جز مهم تناسب اندام است و تعادل چیزی است که با پیرتر شدن از دست می دهیم.»

۳- تمرین قدرتی

تمرین قدرتی

برخلاف باور غلط رایج، تمرین قدرتی عضلات را حجیم نمی کند. باوجوداین، آن را قوی نگاه می دارد. به گفته دکتر لی: « اگر از عضلات استفاده نکنید، در طول زمان قدرت شان را از دست خواهند داد.» در ضمن به حفظ حافظه در بلند مدت هم کمک می کند.

به گفته دکتر لی، عضله  به سوزاندن کالری ها کمک می کند: «هر چه عضلات بیشتر باشد، کالری های بیشتری می سوزاند، در نتیجه حفظ وزن آسان تر می شود.»

با وجود این، لازم است شکل مناسب تمرین قدرتی را یاد بگیرید تا به خودتان آسیب نزنید. این محققان توضیح می دهند:

«قبل از شروع یک برنامه تمرین قدرتی، شکل مناسب را یاد بگیرید. با وزنه های سبک یک یا دو پوندی شروع کنید. باید بتوانید وزنه ها را ۱۰بار به آسانی بلند کنید. پس از چند هفته، یک یا دو پوند به این مقدار اضافه کنید. اگر می توانید بیشتر از ۱۲ بار وزنه ها را در دامنه حرکتی کامل بلند کنید، اندکی وزنه ها را بیشتر کنید.»

۴- پیاده روی

پیاده روی

پیاده روی

پیاده روی ورزشی با شدت کم است، یعنی انجام آن آسان است و بسیار مفید!

محققان فواید زیر را در باره آن ارائه می کنند:

 • کمک به لاغر ماندن
 • بهبود سطوح کلسترول
 • تقویت استخوان ها
 • تحت کنترل در آوردن فشار خون
 • بالا بردن خلق
 • کاهش ریسک ابتلا به شماری از بیماری ها (برای مثال دیابت و بیماری قلبی)

تعدادی از مطالعات هم نشان داده اند که پیاده روی می تواند حافظه را بهبود بخشد و از از دست دادن حافظه پیشگیری کند.

این محققان توضیح می دهند: «تنها چیزی که لازم دارید یک جفت کفش اندازه پا و مناسب است. با پیاده روی به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در هر بار شروع کنید. در طول زمان می توانید پیاده روی طولانی تر و سریع تر را آغاز کنید تا اینکه به ۳۰ تا ۶۰ دقیقه پیاده روی در بیشتر روزهای هفته برسید.

۵- تمرینات کگل

با اینکه این تمرینات ممکن است سریع تر از معمول شما را به شکلی که همیشه می خواستید نرساند، کاری مهم انجام می دهند. تمرینات کگل عضلات کف لگن حمایت کننده مثانه را تقویت می کند. این تمرینات کار مهمی را در پیشگیری از بی اختیاری ادرار در مردان و زنان انجام می دهد.

چگونگی انجام تمرین کگل

این محققان توضیح می دهند: « برای انجام صحیح تمرین کگل، عضلاتی را که برای بند آوردن ادرار یا جلوگیری از عبور گاز استفاده می کنید منقبض و رها کنید. به تناوب منقبض و رها کردن های سریع و بعد انقباض به مدت ۱۰ ثانیه و رها سازی به مدت ۱۰ ثانیه را انجام دهید. هر روز ۳ ست ۱۰-۱۵ تایی تمرین کگل را انجام دهید.»

سخن آخر

محققان سخن آخرشان در مورد ورزش را اینگونه بیان می کنند:

«بسیاری از چیزهایی را که برای سرگرمی (و کار) انجام می دهیم ورزش به شمار می رود. بیلچه زدن باغچه فعالیتی فیزیکی به حساب می آید. و به همین گونه رقص و بازی با بچه ها و نوه های تان. تا زمانیکه نوعی از ورزش هوازی را حداقل ۳۰ دقیقه در روز انجام می دهید و دو روز در هفته را هم به تمرین قدرتی اختصاص می دهید، می توانید خودتان را فردی “فعال” به حساب بیاورید.»


نویسنده: ساوانا فرمنتل؛ ۲۹ اوت ۲۰۱۶

مترجم: فریدون شیرمحمدلی

منبع: longevitylive


 

اشتراک گذاری :

نظر شما