۶ چیزی که در سال ۲۰۱۶ در مورد سلامت روده و میکروبیوم آموختیم

496
0
اشتراک گذاری :

باکتری ها دوستان ما هستند

فراشفا: بدن ما کاملا با باکتری ها پوشیده شده است – در داخل روده، دهان، پوست، و تقریبا همه جا – و در سال ۲۰۱۶، یاد گرفتیم که این باکتری ها به طور باور نکردنی سودمند هستند.

مجموعه ی باکتری های منحصر به فرد هر کس میکروبیوم (microbiome) او خوانده می شود و پژوهشگران به سرعت کشف می کنند که چگونه این باکتری ها عملا بر همه چیز ما از خواب و گوارش گرفته تا انواع میگرن و خُلق تاثیر می گذارند.

میکروبیوم را مرز بزرگ بعدی در پزشکی خوانده اند و در اینجا خلاصه ای از آنچه را که در سال ۲۰۱۶ آموختیم می خوانیم.

میکروبیوم با کاهش وزن مرتبط است

آدم های چاق از تنوع میکروبیوم کمتری نسبت به افراد سالم برخوردارند و تیم اسپکتور (Tim Spector) استاد همه گیر شناسی ژنتیک کینگز کالج لندن به سایت هافینگتن پست استرالیا گفت که ما تنها در آغاز درک چرایی آن بودیم.

او گفت: «این ایده که “غذاهای چرب کمتری بخورید، بیشتر ورزش کنید و سالم بمانید” رد شده است.»

«مطالعات به روشنی نشان داده اند که اگر میکرب های آدم های چاق را بگیریم و آن را در داخل بدن موش های لاغر بگذاریم، می توانیم آنها را چاق تر کنیم. از یک جهت، این کار علت واگیر چاقی است.»

باکتری ها را می  توان برای تسکین بیماری های روان پزشکی استفاده کرد

پژوهشی که دانشمندان مدرسه پزشکی آیکاهن نیویورک سیتی در ماونت سینای انجام دادند نشان داد که تغییر دادن باکتری های روده در فرد بیمار ممکن است به تسکین بیماری های روان پزشکی کمک کند.

تیموتی لو مهندس زیست شناسی ام آی تی گفت: «ما چیزی مثل یک کشتی متحرک برای این باکتری ها نیستیم. رابطه همزیستی بین این دو طرف وجود دارد.»

این مطالعه نشان داد که وقتی باکتری های روده ی موش های افسرده به موش های سالم انتقال داده شد، تغییراتی در غلاف میلین در مغز موش های سالم ایجاد شد – که بر نحوه کار عصب ها تاثیر می گذارد. و این موش ها کم کم رفتار های دوری گزینی مختص افسردگی را بروز دادند.

باکتری ها احتمالا می تواند علت دچار شدن به میگرن باشد

مطالعه ای که محققان علوم سلامت سان دیگو دانشگاه کالیفرنیا انجام دادند نشان داد افرادی که دچار میگرن می شدند دارای میکرب های بسیار بیشتری با توانایی تجزیه نیترات ها در دهان نسبت به دیگر افراد بودند.

نیترات ها، که در گوشت های عمل آوری شده، سبزی های برگی و برخی پنیرها یافت می شود، می تواند اثر شل کنندگی رگ های خونی داشته باشند، در نتیجه افراد دارای میکرب های خاص تر می توانند سریع تر تبدیل کنند و تغییرات رگ خونی سریعی را ایجاد کنند که این خود باعث بروز میگرن می شود.

باکتری ها احتمالا بر خواب و هواپیمازدگی تاثیر می گذارد

مطالعه ای که در دانشگاه سنترال کوینزلند در حال انجام است، پس از اینکه رابطه بین سلامت روده و خواب نشان داده شد، به دنبال آن است که یک قرص باکتریایی برای درمان هواپیمازدگی درست کند.

دکتر امی رینولدز، همکار تحقیق به هافپست استرالیا گفت که خواب به طور اسرارآمیزی با دیابت، چاقی و دیگر بیماری های مزمن سلامت مرتبط بود و پاسخ ها را احتمالا می توان در میکروبیوم پیدا کرد.

«یقینا امیدواریم که اگر در نهایت مشخص شود رابطه ای بین محرومیت از خواب و میکروبیوم وجود دارد، حقیقتا مسیری نو را برای ایجاد درمان های بالینی برای افرادی باز می کند که خواب کافی ندارند مانند کارکنان شیفتی یا آنهایی که پُرسفرند.”

استفاده از آنتی بیوتیک ها در اوایل زندگی می تواند به طور دائم بر میکروبیوم تاثیر بگذارد

مطالعه ای که در دانشگاه هلسینکی انجام شد نشان داد که استفاده از آنتی بیوتیک ها در کودکان، جمعیت طبیعی میکرب ها را به گونه ای تغییر داد که آنها را در معرض خطر بیشتر اضافه وزن و آسم در سال های آتی کودکی قرار داد.

دکتر دیوید پرلموتر، عصب شناس و نویسنده به سایت هافپست گفت که این ارتباط نگران کننده است.

پرلموتر گفت: «قرار گرفتن در معرض آنتی بیوتیک ها به طور چشمگیری میکروبیوم را تغییر می دهد و احتمالا دلیل اینکه افزایش خطر ابتلا به چاقی را در کودکان می بینیم، در ارتباط کامل با تعداد آنتی بیوتیک هایی است که در بچگی مصرف کرده اند.»

از باکتری ها می توان برای ساخت دارو استفاده کرد

زیست شناسان و مهندسان دارویی در موسسه فناوری ماساچوست در حال برنامه ریزی مجدد باکتری های روده هستند تا به عنوان «درمانگرهای زنده» عمل کنند که بتواند اختلال عملکردهای متابولیکِ عامل برخی بیماری ها را تصحیح کند.

دکتر تیموتی لو، مهندس زیست شناسی در ام آی تی به هافینگتن پست گفت: «واقعاً روشن می شود که باکتری های ساکن در ما و بر روی ما به طرق مختلف اثر می گذارند – به طرقی که هرگز تصورش را نمی کردیم.»

«این فکر قدیمی که آدم فقط آدم است و اینکه هر چیزی را که در بدن مان اتفاق می افتد، سلول ها و دی ان ای انسان تحمیل می کند، احتمالا تصویر کامل نیست.»


نویسنده: کایلا دنگیت (Cayla Dengate)

مترجم: فریدون شیرمحمدلی

منبع: huffingtonpost؛ ۱۹ دسامبر ۲۰۱۶

اشتراک گذاری :

نظر شما