۷ عادتی که عملاً موجب کوچک شدن مغزمان می‌شود

110
0
اشتراک گذاری :

فراشفا: ممکن است تصور اینکه مغزمان کوچک‌تر می‌شود، ناخوشایند به نظر آید، اما این عمل بخشی از فرآیند طبیعی پیری است. درهرصورت، برخی از شیوه‌های زندگی برای مغزمان بدتر هستند و شماری از عادات هستند که می‌توانند باعث کوچک شدن مغز شوند. همان‌طور که می‌توان تصور کرد، نمی‌خواهیم اندازه مغزمان خیلی زود کوچک شود، پس اجتناب از این عادات می‌تواند کمک کند سلامت شناختی‌مان در بهترین حالت خود بماند.

دکتر کارولین لیف، دانشمند عصب‌شناس شناختی می‌گوید: «بااینکه مغزی که کوچک می‌شود چیزی بد به نظر می‌آید، عادات بدمان عملاً می‌توانند ساختمان مغزمان را – به سمت بهتر شدن یا بدتر شدن تغییر دهند. مغز دارای خاصیت انعطاف‌پذیری عصبی است، یعنی می‌تواند تغییر کند. رفتارهای منفی و محیط‌های سمی (نامناسب) می‌تواند بر کارکردهای متعدد و ساختمان مغز تأثیر بگذارد و به‌طور بالقوه موجب کوچک شدن مغز در طول زمان شود.»

دکتر جیرد کانی هوروات، دانشمند عصب‌شناس شناختی می‌گوید که به‌طورمعمول، اندازه مغز تنها به علت پیری و یا بیماری کوچک می‌شود که باعث از بین رفتن سلول‌های مغز می‌شود و موجب می‌شود مغز در طول زمان ازلحاظ فیزیکی کوچک‌تر شود. بیشتر فرآیندهای دیگر صرفاً تراکم مغز را کاهش می‌دهند، یعنی سلول‌ها را از بین نمی‌برند، بلکه میزان ارتباط بین آن‌ها را کاهش می‌دهند.

برای اینکه مغز را تا حد ممکن سالم نگاه‌دارید، بایستی متوجه این هفت عادتی باشید که بنا به نظر کارشناسان می‌توانند موجب کوچک‌تر شدن مغز شوند.

۱- استرس

دکتر لیف می‌گوید: به‌مانند هر چیز دیگری در زندگی، شیوه نگاه ما به وضعیت‌های استرس‌زا می‌تواند بر شیوه تأثیر آن‌ها بر سلامت روانی و جسمی ما اثر بگذارد. سطوح بالای هورمون استرس کورتیزول را با کوچک شدن حجم مغز مرتبط دانسته‌اند که طبق تحقیق منتشر شده در مجله Neurology می‌تواند موجب عملکرد ضعیف‌تر در برخی کارهای حافظه یا تفکر شود.

۲- نخوابیدن به اندازه کافی

sleep

افرادی که معمولاً خواب دارای وقفه هستند در مقایسه با افرادی که خوب طولانی‌تر و بدون وقفه تری دارند، طبق تحقیق منتشر شده در مجله Neurology توده مغز کوچک‌تری دارند. دکتر ارین رینولدز، متخصص روانشناس اعصاب بالینی ورزش می‌گوید: «هرچقدر که زودتر به فکر یک برنامه برای خوابی سالم باشید بهتر است. چنانچه دچار اختلال خواب مزمن هستید، برای بهبود کیفیت خوابتان به پزشک مراجعه کنید.»

۳- خوردن نوشابه‌های الکلی

نوشیدن نوشابه‌های الکلی می‌تواند نتایج منفی بر مغز داشته باشد. تحقیقی که دانشگاه آکسفورد منتشر کرد نشان داد که حتی خوردن میزان متعادل آن با کوچک شدن هیپوکامپ، ناحیه مرتبط با شناخت و یادگیری، مرتبط است. دکتر هوروات می‌گوید: «حتی خوردن مقادیر متعادل الکل هم می‌تواند خواب را مختل کند و موجب کاهش تراکم شود.»

۴- نداشتن فعالیت بدنی

وقت گذاشتن برای انجام ورزش به همان اندازه که برای مغز مهم است برای بدن هم مفید است. مطالعه‌ای که اخیراً در مجله Neurology  منتشر شده است نشان می‌دهد که چگونه شیوه زندگی بدون فعالیت می‌تواند به‌طور بالقوه حجم مغزمان را در طول زمان، به‌ویژه با بالا رفتن سن مان کاهش دهد و بر توانایی ما برای خوب فکر کردن و به یادآوری اطلاعات اثر بگذارد. درواقع، فعالیت بدنی جریان خون را به قشر anterior cingulate افزایش می‌دهد. این قشر در زمانی که به شیوه‌ای منعطف بین افکار جابجا می‌شویم فعال می‌شود.

۵- مصرف غذاهای فرآوری شده

چیزی که می‌خوریم بر سلامت مغزمان هم می‌تواند اثر بگذارد. دکتر لیف می‌گوید: «غذاهای با فرآوری بالا و دارای قند، نمک و چربی زیاد می‌تواند بر نحوه‌ای که مغز حافظه را می‌سازد و کار می‌کند اثر بگذارد و به سد خونی مغزی آسیب بزند و موجب ساخت پلاک‌های مرتبط با بیماری آلزایمر شود.» یک مطالعه که در مجله BMC Medicine  منتشر شد نشان داد افرادی که به‌طور منظم نوشابه‌های قنددار، اسنک‌های با سدیم بالا و گوشت فرآوری شده مصرف می‌کنند معمولاً هیپوکامپ کوچک‌تری دارند.

۶- کشیدن سیگار

کشیدن سیگار نه‌تنها به ریه‌ها بلکه به مغز هم می‌تواند آسیب بزند. تحقیق منتشر شده در مجله Molecular Psychiatry  نشان داد سیگاری‌هایی که به مدت‌های طولانی سیگار می‌کشند، قشر مغز نازک دارند. این قشر درزمینهٔ حافظه، زبان و درک نقش دارد. توقف کشیدن سیگار می‌تواند به بازیابی حداقل بخشی از ضخامت این قشر کمک کند، اما به نوشته این مطالعه، فرآیندی آهسته است.

۷- داشتن روال روزانه سفت‌وسخت

بایستی به فکر انعطاف‌پذیرتر بودن باشید. دکتر هوروات می‌گوید: «وقتی‌که مسلط می‌شویم و می‌توانیم مهارت‌های ذهنی و بدنی را به‌صورت خودکار درآوریم، تراکم مغز کم‌کم کاهش می‌یابد. علت این امر به شبکه‌های سیم‌کشی مرتبط است که کارآمدتر می‌شوند. جالب است که بدانید وقتی به مدت طولانی به‌صورت روتین زندگی می‌کنیم، تراکم مغز در سطح شبکه‌های به‌ظاهر نامرتبط هم کم‌کم کاهش می‌یابد.»

برای سالم نگاه‌داشتن مغزتان، متوجه این عادات کوچک‌کننده مغز باشید.نویسنده: کارینا ولف

مترجم: فریدون شیرمحمدلی

منبع: bustle

برچسب هاکوچک شدن مغز
اشتراک گذاری :

نظر شما