۷ فایده شگفت انگیز خوردن آب گرم در صبح

537
0
اشتراک گذاری :
فواید خوردن آب گرم در صبح
Reading Time: 3 minutes

فراشفا: ممکن است عادت داشته باشید صبح بعد از بیدار شدن یک فنجان قهوه یا چای بخورید. برخی از شما هم ممکن است برای جایگزین کردن مواد تمام شده بدن و برای شروع صبح تان خوردن آب سرد را انتخاب کنید. این چیزها ممکن است عادات صبح باشند؛ باوجوداین، ارزش آن را دارد که در چگونه شروع کردن صبح تان تجدید نظر کنید چون تحقیقات نشان می دهد خوردن آب گرم با معده خالی بیشترین فواید سلامتی را دارد.

استلا متسوواس (Stella Metsovas) کارشناس تغذیه بالینی و کارشناس سلامت رسانه در علوم غذایی و تغذیه می گوید: «پزشکان خوردن آب گرم را در صبح معمولا همراه با غوطه ور سازی لیموی غنی از پلی فنل، یا همراه با چای  توصیه می کنند که نشان داده اند باعث کاهش فعالیت رادیکال آزاد می شود.» خوردن آب گرم سفت شدن روده ها را افزایش می دهد و این امر به هضم کمک و حرکات روده ها را تنظیم می کند.

در  اینجا ۷ فایده خوردن آب گرم در صبح برای بدن توضیح داده می شود.

۱- پیشگیری از پیری زودرس

هیچ کس نمی خواهد زود پیر شود؛ بااین حال، وجود سموم در بدن می تواند پیرشدن سریع را به واقعیت تبدیل کند. وقتی سموم در بدن جمع می شوند، بدن مستعد بیماری و پیری می شود. آب گرم می تواند به پاکسازی سموم از بدن کمک کند. به علاوه، می تواند به ترمیم سلول های پوست کمک کند که موجب بالا رفتن کشسانی پوست می شود.

۲- تسکین درد

یک درمان طبیعی قوی برای تسکین درد ناشی از گرفتگی های قاعدگی، آب گرم است. خوردن آب گرم عضلات شکم را آرام و به تسکین درد قاعدگی کمک می کند. در ضمن، آب گرم، درمانی موثر برای تمام انواع گرفتگی هاست، چون جریان خون مویرگی را بهبود می دهد و به آرام شدن ماهیچه های بدن کمک می کند.

۳- کمک به کاهش وزن

ممکن است در حال تلاش برای کاهش وزن باشید و شنیده باشید که خوردن یک لیوان آب در صبح می تواند مفید باشد. این حرف درستی است. آب گرم دمای بدن را بالا می برد که این خود سرعت سوخت و ساز را افزایش می دهد. افزایش فعالیت سوخت و ساز این توانایی را به بدن می دهد که در طول روز کالری های بیشتری بسوزاند.

اگر روز تان را با خوردن یک لیوان آب گرم همراه با لیمو شروع کنید، به بدن تان کمک می کنید تا بافت چربی را تجزیه کند. آب گرم همراه با لیمو هوس های غذایی را هم کنترل می کند چون لیمو حاوی فیبر پکتین است. متسوواس به سایت Medical Daily گفت: «پزشکان خوردن آب گرم را در صبح معمولا همراه با غوطه ور سازی لیموی غنی از پلی فنل، یا همراه با چای  توصیه می کنند که نشان داده اند باعث کاهش فعالیت رادیکال آزاد می شود.»

۴- بهبود دادن هضم

با خوردن یک لیوان آب گرم در صبح دستگاه گوارش تحریک می شود و این کار به هضم بهتر و بیرون کردن غذاها کمک می کند. خوردن آب سرد پس از غذا می تواند نتیجه عکس داشته باشد. آب سرد روغن ها و چربی های موجود در غذایی را که خورده اید تبدیل به جامد می کند. این امر رسوب های چربی ایجاد و هضم را دشوار تر می کند. بهتر است این آب سرد را با آب گرم جایگزین کنید.

۵- بهبود گردش خون

رسوب های جمع شده در سیستم عصبی و رسوبات چربی در بدن با خوردن یک لیوان آب گرم حذف می شود. این فرایند به بیرون راندن سموم موجود در کل بدن کمک می کند که این خود به جریان خون کمک می کند. در ضمن، آب گرم آرام بخش است، به شل شدن عضلات و به جریان خون کمک می کند.

۶- کمک به بهبود یبوست

بسیاری از ما اثرات ناراحت کننده و رنج دهنده یبوست را تجربه کرده ایم. این مشکل متداول شکم زمانی اتفاق می افتد که فرد حرکت روده کمی دارد یا اصلا ندارد. علت آن اغلب کمبود آب در بدن است. اگر صبح تان را قبل از خوردن چیزی، با خوردن آب گرم شروع کنید، می توانید به بهبود حرکت روده ها کمک کنید، در نتیجه اثرات یبوست کاهش می یابد.

متسوواس می گوید: «زنان همیشه از این کار سود خواهند برد چون هورمون های زیادی دارند که باید با آنها کنار بیایند، و این یبوست را به امری مهم تبدیل می کند.»

۷- تحریک خواب

وقتی در طی وعده های غذایی آب گرم را جرعه جرعه می خورید، بویژه در طی ناهار و قبل از رفتن به بستر خواب، به آرامش بدن و تسکین اعصاب کمک می کنید. این خود می تواند به تحریک خواب کمک کند. این امر همچنین به توقف هوس های غذایی نیمه شب کمک می کند و موجب سرزندگی در صبح می شود.

خلاصه

در بالا ۷ فایده شگفت انگیز خوردن یک لیوان آب گرم در صبح را خواندید. این کار را بخشی از عادت روزانه تان کنید تا از احساس شادابی که تجربه خواهید کرد لذت ببرید.


نویسنده: ربکا بریس (Rebecca Beris)

مترجم: فریدون شیرمحمدلی

منبع:  lifehack

اشتراک گذاری :

نظر شما