۷ پرسش در باب آزمودن زندگی

261
0
اشتراک گذاری :

فراشفا:  این جمله را به سقراط نسبت می دهند که گفته است زندگی ناآزموده ارزش زیستن ندارد. بااینکه بیشتر ما دیگر فرصت نداریم که دور میدان شهر بنشینیم و در مورد افکار فلسفی بزرگ فکر کنیم, این عقیده, هنوز هم معتبر است. لیکن آزمودن زندگی در این ایام به چه معنی است؟

موضوع زندگی آزموده, تفکر است, برداشتن ۱۰ تا ۲۰ قدم به عقب از زندگی که ببینید کجا بوده اید و استفاده از این آگاهی برای نگاه به جلو: یعنی تصویر بزرگ. در اینجا سوالاتی برای پرسیدن از خودتان طرح شده است که کمک می کند آزمون خودتان را شروع کنید.

۱- زندگی ام چگونه می گذرد؟

بگذارید موضوع را با نکات کلی شروع کنیم. به عاریت از نیچه, آیا آنقدر خوب هست که بخواهید یک روز عادی را دوباره زندگی کنید؟ اگر مجبور بودید برای توصیف وضعیت روحی کلی یا خُلق هر روزه تان یک احساس را انتخاب کنید, آن احساس کدام است؟

۲- وقتی به ۶ ماه و سال گذشته نگاه می کنم, چه چیزی از اشتباهاتم یاد گرفته ام؟

اداره موفق زندگی, فرآیند حذف کردن است در جایی که اشتباهات فرصت هایی هستند برای درس گرفتن تا همان اشتباهات را دوباره تکرار نکنید. چه چیزی یاد گرفته اید؟ (اگر جواب این باشد که – چه اشتباهاتی؟ – ممکن است مسائل بزرگ تری وجود داشته باشد که باید مورد توجه قرار گیرند … )

تعارض اصلی من چیست؟

ریلکه, در نامه ای به کنتس م. در سال ۱۹۲۱ نوشت: «هرکسی, در تحلیل نهایی, تنها یک تعارض در زندگی دارد که در هر زمان تنها ظاهر خود را عوض می کند … .»

مفهومی که در اینجا مطرح است این است که هرکسی اساسا با یک موضوع اصلی دست و پنجه نرم می کند که زندگی تان سعی در برطرف کردن آن دارد, یک مشکل که زندگی تان به دور آن می چرخد. وقتی به ۵،‌۱۰ یا ۲۰ سال گذشته و به مشکلاتی که با آنها مواجه شده اید نگاه می کنید، آیا چیزی هست که همه آنها را به همدیگر پیوند می دهد؟ چه چیزی را نمی توانید انجام دهید؟ پاشنه آشیل احساسی شما چیست؟ اگر قرار باشد گذشته تان به صورت فیلم به نمایش درآید، عنوان آن چه خواهد بود؟

۴- آیا زندگی من، ارزش های من را بازتاب می دهد؟

پرسش روشن قبل از این سوال این است: ارزش های من کدام است؟ بیشتر ما این ارزش ها را داریم، هر چند ممکن است به طور شفاف در مورد آنها فکر نکرده باشیم و گاه تغییر می کنند. اگر این گونه باشد, برای فکر کردن وقت بگذارید و ارزش های تان را بنویسید – مشخص کردن اینکه چه چیزی در زندگی مهم است و انسان خوب بودن برای شما به چه معنی است. بخش بعدی, ارزیابی این امر است که آیا فاصله ای بین ارزش های تان و گونه ای که این ارزش ها در زندگی هرروزه تان بازتاب می یابد وجود دارد.

۵- آیا انسجام دارم؟

صحبت از انسجام، بردن سوال ارزش ها یک گام به جلوتر یا عمیق تر کردن آن است و اینکه آیا خویش های بیرونی و دورنی تان یکسان هستند: اینکه چگونه در مورد خودتان فکر می کنید و به چه چیزی معتقدید، بوسیله شمای بیرونی تان نمایش داده می شود که به دیگران ارائه می کنید. آیا این دو یکسان هستند؟ آیا فاصله ای بین این دو هست؟ برای قرار دادن آنها در یک راستا چه کاری باید انجام دهید؟

۶- آیا دیدگاه من درمورد آینده تغییر کرده است؟

  این سوال می تواند آشکارا به این معنی باشد که آیا شما, مثلا در مورد آینده تان بیشتر یا کمتر  خوش بین یا بدبین هستید, که احتمالا بازتاب دهنده اوضاع احساسی فعلی تان است. اما دیدگاه دیگر روزآمدسازی نرم افزاری است: آیا اولویت ها و اهداف تان از آخرین باری که چک کرده اید تغییر کرده است؟ آیا زمان آن است که آنچه هستید و آنچه را که می خواهید ارتقا دهید؟

۷- لازم است چه چیزی را در ۶ ماه آینده, یا سال بعد تغییر دهید تا زندگی تان را بهتر کنید, آن کسی باشید که می خواهید باشید و آینده ای را داشته باشید که تصورش را می کردید؟

اگر جواب تان مثبت است, به فکر تغییر رفتاری محسوس باشید – عادات بدی که می خواهید کنار بگذارید, عادات جدیدی که می خواهید پرورش دهید, بخش هایی از شخصیت تان که در زندگی تان به حاشیه رانده شده اند و می خواهید آنها را احیا کنید یا گسترش دهید. این واقعیت که در مورد این موضوع فکر می کنید سقراط را سربلند می کند. الان زمان آن است که به فکر برنامه ای برای شروع این فرآیند باشید.

اگر آماده اید که سقراط خودتان باشید, بنشینید, عمیق فکر کنید و هر آنچه را که در دهن تان شکل می گیرد یادداشت کنید. بهتر است زمانی این کار را انجام دهید که شتاب نداشته باشید: سعی کنید این کار را در یک جلسه انجام دهید بطوریکه وقتی وارد این حیطه شدید از تاثیر حداکثری آن بهره مند شوید.

ببینید چه چیزی کشف می کنید. ببینید زندگی تان سعی می کند چه چیزی به شما بگوید.نویسنده: باب تایبی (Bob Taibbi)

مترجم: فریدون شیرمحمدلی

منبع: psychologytoday؛ ۱۰ ژوئن ۲۰۱۸

اشتراک گذاری :

نظر شما