۸ اشتباه سلامتی مهم که زنان انجام می دهند

548
0
اشتراک گذاری :

فراشفا: شما خودتان را زنی باهوش می دانید. هر سال به پزشک متخصص زنان مراجعه می کنید و هر ماه معاینه شخصی پستان را انجام می دهید. تلاش می کنید آنچه را که می خورید زیر نظر داشته باشید و هر وقت که شد زمانی را برای انجام ورزش پیدا کنید. اما آیا واقعاً تمام تلاش تان را می کنید تا به سالم ترین وضعیت تان برسید؟ در ادامه هشت اشتباه رایجی را که زنان انجام می دهند و کاری که باید در مقابل آن انجام دهند ارائه شده است. (نویسنده این مقاله را با توجه به وضعیت سلامتی زنان در آمریکا نوشته است اما برای خوانندگان ایرانی هم می تواند مفید باشد.)

۱- پوشیدن لباس تنگ

آیا می دانید که پوشیدن لباس های زیر نایلونی ، شلوارهای جین چسبان، جوراب شلواری بدون قطعه پنبه ای یا دیگر لباس هایی که جریان خون را محدود می سازند و گرما و رطوبت را نگاه می دارند جزو عوامل تاثیرگذار در عفونت های مخمری است؟

پوشیدن لباس زیر پنبه ای و اجتناب از پوشیدن لباس های بسیار تنگ می تواند ریسک ابتلا به عفونت های واژینیت را کاهش دهد.

۲-از قلم انداختن معاینه بدنی سالیانه

خیلی از خانم ها این برداشت غلط را دارند که اگر هر چند سال یکبار برای انجام آزمایش پاپ اسمیر پیش متخصص بیماری های زنان بروند و هر ماه معاینه شخصی پستان را انجام بدهند، دیگر چیزی برای نگرانی ندارند. باوجوداین، تمام زنان به معاینه بدنی روتین جامع در هر سال یا دو سال نیاز دارند تا از نظر دیگر بیماری هایی که ممکن است بروز کند شامل دیابت و بیماری قلبی غربالگری شوند.

۳- برقراری رابطه جنسی محافظت نشده

در مواقعی که ضرورت دارد، برای پیشگیری از انتقال بیماری های آمیزشی از کاندوم استفاده کنید. به یاد داشته باشید که قرص های کنترل بارداری و دیگر روش های جلوگیری از بارداری شما را در مقابل این گونه بیماری ها که می تواند باعث مشکلات سلامت تناسلی در آینده، و نیز مرگ در برخی موارد شود محافظت نمی کند.

۴- مصرف نکردن کلسیم کافی

احتمالا غذاهایی که می خورید به اندازه کافی کلسیم ندارند. کلسیم تنها برای بچه های در حال رشد مهم نیست، بلکه یک ماده مغذی حیاتی در سرتاسر طول عمر زنان است. نشان داده اند که کلسیم به طور چشمگیری نشانه های سندرم پیش از قاعدگی را کاهش می دهد و برای محافظت بدن در برابر پوکی استخوان در سالمندی لازم است.

بر طبق موسسات سلامت ملی، زنان بزرگسال باید ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ میلیگرم کلسیم در روز از طریق غذا یا مکمل ها مصرف کنند.

۵- کشیدن سیگار

آیا می دانید که کشیدن سیگار قابل پیشگیری ترین علت مرگ در این کشور (آمریکا) است؟ متاسفانه، بیش از ۱۴۰۰۰۰ زن در سال بر اثر بیماری های ناشی از کشیدن سیگار (در آمریکا) می میرند. همه می دانیم که کشیدن سیگار ریسک ابتلا به بیماری قلبی و سرطان را افزایش می دهد؛ باوجوداین، در زنان کشیدن سیگار می تواند نقش قابل توجهی در ایجاد ناباروری،  سقط جنین و دیگر مسائل سلامت تناسلی داشته باشد. ترک سیگار می تواند برخی از آسیب های وارده را معکوس کند و موجب سلامت بهتر شود.

۶- وقت کافی نگذاشتن برای انجام ورزش

وقتی برنامه ها شلوغ می شود، ورزش احتمالا اولین چیزی است که کنار گذاشته می شود، اما در اولویت قرار دادن ورزش مهم است. به نوشته مراکز کنترل بیماری (آمریکا)، تنها ۳۰ دقیقه ورزش روزانه می تواند به طور چشمگیری ریسک ابتلا به بیماری را کاهش دهد. فواید ورزش منظم شامل افزایش چشمگیر در امید به زندگی و بهبود سلامت کلی است. فعالیت بدنی منظم ریسک ابتلا به سرطان، بیماری قلبی و پوکی استخوان را افزایش می دهد و نیز نشانه های یائسگی، سندرم پیش از قاعدگی ، دیابت و بسیاری از بیماری های دیگر را می کاهد یا بهبود می بخشد.

۷- پرخوری

خوردن بیش از حد فست فود یا دیگر غذاهای رستورانی چیزی است که بسیاری از ما انجام می دهیم. این امر می تواند موجب اضافه وزن، فشار خون بالا، سنگ کیسه صفرا، دیابت و بیماری قلبی شود. افزایش در تعداد موارد سنگ صفرا، در زنان زیر ۴۰ سال، را احتمالا می توان به میزان چربی بالای غذاهای حجیم پرچربی نسبت داد که زنان پرمشغله امروزی می خورند.

۸- پر مشغله بودن

دائم در حال کار بودن و چیزی را انجام دادن می تواند خسته کننده باشد. فراموش نکنید وقتی را برای استراحت خودتان منظور کنید. زمانی را برای تمدد اعصاب، خواندن کتاب، گرفتن دوش آب گرم یا انجام دادن چیزی فقط برای خودتان اختصاص دهید. وقتی به یاد می آورید به نیازهای خودتان توجه کنید و استرس زندگی روزانه را تسکین دهید متعجب می شوید از اینکه چقدر احساس بهتری به شما دست می دهد.


منبع: National Institutes of Health. (2013, November 21). Office of Dietary Supplements – Dietary Supplement Fact Sheet: Calcium. Retrieved February 01, 2016.

نویسنده: تریسی کورنفورث

مترجم: فریدون شیرمحمدلی

منبع: verywell ؛ ۲ فوریه ۲۰۱۶


 

اشتراک گذاری :

نظر شما