۸ غذای متداول که هرگز نباید دوباره گرم کنید

508
0
اشتراک گذاری :

فراشفا: قبل از اینکه بخواهید غذای جوجه مانده از شب قبل را گرم کنید، بهتر است اول این مطلب را بخوانید.

گرم کردن دوباره غذا یک روش زندگی است. چه جمعه‌شب باشد و بخواهید غذای داخل یخچالتان را بخورید، یا بخواهید غذاهای مانده از شب قبل را داخل غذایی جدید اضافه کنید، ماکروویو وسیله دم دست آشپزخانه‌مان است؛ اما تحقیق نشان می‌دهد که گرم کردن مجدد بعضی از غذاهای متداول می‌تواند برای سلامتی خطرناک باشد، به‌ویژه اگر قبلاً به‌طور نامناسبی نگهداری شده باشند.

هشت ماده غذایی زیر، برای مثال، در صورت گرم کردن دوباره یا نگهداری نامناسب، می‌تواند باعث مسمومیت غذایی- یا چیزی بدتر شود.

کرفس، اسفناج و چغندر

گرما می‌تواند نیترات‌های موجود در این سبزی‌ها را – اگر برای بار دوم گرم شوند- به مواد سمی تبدیل کند و باعث آزاد شدن خواص سرطان‌زایی شود. پس بهترین کار این است که این مواد غذایی را به داخل غذایی که دوباره گرم می‌کنید اضافه نکنید.

قارچ

به‌طورکلی، قارچ را باید بلافاصله بعد از تهیه مصرف کرد. پروتئین‌های آن بلافاصله پس از بریدن می‌تواند رو به خرابی برود و این برای معده خبر بدی است.

تخم‌مرغ

گرم کردن دوباره این انبار پروتئین، پس از آب پز یا نیمرو کردن می‌تواند آن را به ماده‌ای سمی تبدیل کند و مشکلات زیادی را برای دستگاه هاضمه ایجاد کند.

سیب‌زمینی

سیب‌زمینی مشکل‌آفرین است – اگر بعد از پخت به‌جای اینکه بلافاصله آن را داخل یخچال بگذاریم، بگذاریم که در دمای اتاق سرد شود ، دمای بالای آن می‌تواند رشد بوتولیسم، باکتری‌های نادر را افزایش دهد. بوتولیسم را نمی‌توان با پخت سریع در ماکروویو از بین برد، پس برای اجتناب از ایجاد هر نوع مشکل براثر گرم کردن مجدد، بهترین کار گذاشتن سریع آن داخل یخچال است.

برنج

در این مورد هم در صورت نگهداری نامناسب آن قبل از گرم کردن می‌تواند موجب مشکل شود. طبق گفته آژانس استانداردهای مواد غذایی، «برنج پخته نشده می‌تواند حاوی هاگ‌های باکتری‌ها باشد که می‌تواند باعث مسمومیت شود. وقتی برنج پخته می‌شود، این هاگ‌ها می‌توانند زنده باقی بمانند. بعداً، اگر برنج در دمای اتاق رها شود، هاگ‌ها تکثیر می‌کنند و ممکن است سمومی تولید کنند که موجب استفراغ یا اسهال می‌شود. گرم کردن مجدد برنج این سموم را از بین نمی‌برد.»

جوجه

ترکیب پروتئین این غذای متداول، وقتی‌که جوجه سرد و داخل یخچال برای بار دوم گرم می‌شود تغییر می‌کند. این امر عملاً می‌تواند موجب مشکلات گوارشی شود، پس اگر ترجیح می‌دهید که گوشت را دوباره گرم کنید، آن را کاملاً بپزید به‌طوری‌که داخل آن گرم شود.


نویسنده: سارا هنریکز (SASHA HENRIQUES)

مترجم: فریدون شیرمحمدلی

منبع: womansday؛ ۴ سپتامبر ۲۰۱۵

اشتراک گذاری :

نظر شما